Opis zdjęcia
20.11.2019, godz 19:00 - 24.11.2019, godz 8:30. Czas naświetlania: 85.5 godziny. Aparat otworkowy z puszki po Ballantinesie (metalowej). Otwór - średnica 2mm x 1mm. Ogniskowa - odległość od otworu do materiału światłoczułego - ok. 5 cm. Digitalizacja na domowym skanerze, opracowanie obrazu w "cyfrowej ciemni".
tomcha[ 2020-02-19 12:24:18 ] tak wiem,zmierzałem jednak do tego co jest bardziej trwałe, mniej zniszczalne :) otworek misternie wyrzeźbiony bezpośrednio w puszcze np po redbl-u z jej pocienieniem to pewniak :) soczewkowe też fajne,jeśli mowa o krótkich naświetlaniach, graflexa itp niezbyt gdzieś zostawić na dłużej:)
Gregor[ 2020-02-19 11:33:18 ] jest też nieco grubsza alufolia w postaci taśmy z klejem, ta była najlepsza. ale jak chcesz super mały otworek to spożywcza + rozwiertak daje szybko super efekt, a co do solarek to chyba zacznę od krótkoterminowych soczewkowych z graflexa ale to musi być cieplej :)
barszczon[ 2020-02-19 01:39:34 ]/tomcha : fota mi się podoba,nie mam nic przeciw takim ''szybkim akcjom'' jakiej efekt tu pokazałeś..jest epizod jest foto,bardzo fajna sprawa,czasem też tak robię,jadąc gdzieś na kilka dni.. tzw fotografia pamiątkowa wychodzi :) co do spraw technicznych to spożywcza folia jest jak dla mnie trochę cienka.. ja blaszki ostatnio robiłem z nieco grubszej folii (są takie) lub robiłem otworek bezpośrednio w puszcze, po uprzednim jej pocienieniu papierem ściernym w tym właśnie miejscu.. dobrze też wychodzi jak wytnie się kwadracik z puszki aluminiowej (stalowa rdza w otworku) i cieniuje,można zrobić sobie kilka takich wymiennych migawek do puszek z innych materiałów i o różnych rozmiarach :)) otworki robię igłami do akupunktury,kiedyś Deli mi dał,dają radę :) super sprawują się też pilniczki stomatologiczne do poszerzania kanałów zębowych :) wracając jeszcze do folii to radzę pomalować ją czarnym markerem po złożeniu kamerki, niektóre ptaki bywają ciekawskie,miałem przypadki że z otworka 0,2mm robiły 5,0mm ;)) tomcha[ 2020-02-19 01:57:44 ] to ciekawy masz arsenał,nic tylko robić i wieszać solarki,nadchodzący okres będzie sprzyjający,wiosna itd.. myślę że ludzie będą wracać i wystawiać jak dawniej,choćby z sentymentu :))
:) trochę szkoda, że grupa otworkowo/solarkowa się rozsypała, zgromadziłem spory zapas zacnych papierów pamiętających lata 60te, może mi się uda wrócić do tematu
:) Można i na Allegro za kilka złotych kupić cały zestaw "otworków" z lasera... :) Otworkowe zdjęcia - to dla mnie taka czysta rozrywka :)
barszczon[ 2020-02-19 01:39:34 ] dzięki za opis, szpilki nie używaj :)) lepsze są igły + cienka folia aluminiowa "spożywcza". Co do igieł można poszukać krawieckiej ale te nie są najcieńsze, insulinówka może być ale najlepsze są tzw rozwiertaki, jeśli znasz jakiegoś zegarmistrza starej daty to zapyta u niego. Rozwiertaki są wyjątkowo ostre, cienkie i wytrzymałe. Powodzenia :)
:) otwór zrobiony zwykłą szpilką. Nic innego nie miałem pod ręką :). Są wzory pozwalające przeliczyć "optymalną" średnicę otworu dla "ogniskowej" w tego typu "aparacie". Plus/minus "najlepsza" byłaby dziurka o fi rzędu 0.1-0.2 mm. Niedawno znajomy "sprzedał" mi patent na domowe uzyskanie podobnej średnicy - należy zanabyć szczelinomierz i nakłuć szpilką najcieńszą blaszkę. Nie przekłuwać, a wyłącznie nakłuć. A potem najdrobniejszym papierem ściernym - zetrzeć wgięcie... Być może przed najbliższym wyjazdem coś takiego wykonam :). Albo kupię nieco grubszą folię aluminiową, spożywczą :) Bo będę miał okazję postawić puszkę mniej więcej w tym samym miejscu na jakieś 7-8 dni (odpukać). I liczę na lepszą pogodę :). Największą kamerę otworkową - robiłem z pudełka od czajnika elektrycznego. Zresztą w portfolio jest zdjęcie nią zrobione :) Kiedyś w okolicach schroniska w MOku - postawiliśmy większą - ale przez cały czas stania - lało równo - i gdy przyszliśmy "zebrać" aparat - zamiast pudełka była rozmoczona bryła tekturowa...
nie jestem przekonany do efektu końcowego, ale mimo wszystko jest ciekawie, mam tylko pytanie skąd pomysł żeby taki duży otwór robić? przy takim otworze to za puszkę trzeba by było użyć stodołę :)
@Matyldo - dzięki :); @Gregorze - wiem, znam zasady :) Czas - limitowany moim pobytem w danym miejscu, otworek - robiony chałupniczo :) Dla mnie w tym urok :)
czas za krótki,otworek za duży :) tak w skrócie.. zapis fajny
Za Ramche....a w cb szczegolnie klimatyczne, choć to określenie nie przez wszystkich lubiane. Tak czy siak, podoba mi się:)
@MoRysie - to balustrada tarasu :) jakieś 2 metry :); @Ramche - oj pozwala, zwłaszcza przy odpowiedniej pogodzie :) dzięki :)
Pozwala zaistnieć wyobraźni, fajne ;)
a jaka była odległość od otworu do linki z gaździnowym praniem? ;-)