Opis zdjęcia
Droga Mleczna widziana z okolic nieistniejącej już wsi Wólka, (611m.n.p.m) w masywie Przymiarek, w Beskidzie Niskim. Lekkie zanieczyszczenie świetlne nad horyzontem z lewej, pochodzi od Rymanowa Zdroju natomiast z prawej od lampy na wieży radiowej ustawionej w okolicy Przełęczy Szklarskiej. Subtelne zielone zabarwienie to efekt zjawiska airglow, które tej nocy wystąpiło nad nasza częścią Europy. Parametry: 2017.05.28-29.23:42-00:57CWE. Obiektyw Sigma EX DC 10-20/3.5 ,(10mm, f4) + N. D300. Exp.1x90sek., dla horyzontu, 10x180sek., 6x240sek. ISO1600.
ok
To jeszcze dodam, że termin "poświata niebieska" nie pochodzi od koloru niebieskiego, a od nieba, jak w tytule dzieła Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" :)
Zaiste, piszą o tym choćby tu http://www.atoptics.co.uk/highsky/airglow1.htm, a spektrum poświaty można zobaczyć tu http://www.atoptics.co.uk/highsky/airglow2.htm Akurat jest pora na obłoki srebrzyste. Może uda Ci się sfotografować? :)
deja vi, oczy człowieka pracują nocą na pręcikach, które są mocno czułe na światło a słabo na kolory. Nie ma szans, by nasze oczy, nawet po pełnej adaptacji do ciemności widziały kolor tak subtelnego zjawiska jak airgiow. Dzięki za uwagę i głębszą analizę tematu.
Albo to aparat "widzi" kolory poprawniej niż ludzki wzrok :)
Zdjęcia prawdopodobnie fałszują kolor: https://en.wikipedia.org/wiki/Airglow#/media/File:Anything_But_Black.jpg
A to ciekawe, że poświata na zdjęciu jest zielona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Poświata_niebieska
Piękne.