Opis zdjęcia
Legalną drogą (zakup na Allegro) wszedłem w posiadanie kilkunastu płytek szklanych z fotografiami. Historii ludzi widocznych na zdjęciach nie sposób jest odtworzyć. Historii tych zdjęć można się domyślać jedynie analizując stroje uwiecznionych osób. Nieznany jest ich Autor, typ aparatu ani okres wykonania zdjęć, choć wiele wskazuje na to, że zostały zrobione w okresie przed II Wojną Światową, prawdopodobnie w latach 20-tych XX-wieku. --- Każda, kolejna "partia" kupowanych przeze mnie płytek to zupełnie inne historie. Prezentowana powyżej fotografia wchodzi w skład 9 które zapakowane były w jedno pudełko. Zdjęcia typowo "pamiątkowe", w sumie w miarę łatwe do identyfikacji: Warszawa - Łazienki, Jura Krakowsko-częstochowska - dolina Prądnika, park w Ojcowie, wybrzeże Bałtyku, łódka nad jakąś rzeką. Zdjęcia grupowe - powtarzające się osoby, na prawie każdym wysoki mężczyzna. Tylko dwie fotografie odbiegają od charakteru pozostałych - prezentowana powyżej, gdzie również wśród oficerów zgromadzonych przy ognisku daje się rozpoznać tego mężczyznę ze zdjęć pozostałych. I ostatnia - zawinięta była osobno, choć leżała w pudełku wraz z innymi. Ta ostatnia prezentuje grób - świeżo wybudowany, z inskrypcją, że w grobie pochowany został - zmarły śmiercią tragiczną w wieku 29 lat Porucznik Wojsk Polskich. Plus nazwisko oczywiście. Data śmierci 25 XI 1927. --- Wyobraźnia zaczyna od razu podpowiadać, że 9 fotografii dotyczy tej zmarłej osoby. Że te 8 płytek - to pamięć o tym człowieku, po Jego śmierci spakowana z pieczołowitością. Aż żal, że nie można pozostawić innych zajęć i nie zacząć szukać - choćby po zidentyfikowaniu cmentarza (jeśli to możliwe) - by dotrzeć do rodziny. Choć - bardzo prawdopodobne, że nikt do dziś nie dotrwał... --- Płytka szklana 9x12 cm., przefotografowana cyfrowo, obraz obrobiony przy pomocy "cyfrowej ciemni".
dzięki :)
rozumiem. mimo wszystko datowanie tego zdjęcia mz jest takie jak podałem.. może i dało by się wyczytać z niego coś więcej,ale tu jego rozmiar na to nie pozwala :)
data pojawiła się wyłącznie w związku z nagrobkiem ...
trzymając się daty którą podajesz w opisie; nawet w monochromie ale odcień paska proporczyka kołnierzowego na to wskazuje.. do tego czarny otok czapki.zdjęcie zrobione między 1928 a 1935 r.
dzięki - skąd przypuszczalna data?
sporo kawalerzystów, po prawej m.in. stronie oficerowie któregoś z dywizjonów artylerii konnej,zdjęcie zrobione raczej po 1927 r.
:)))
+++
:) dzięki :); @Mariuszu - miło mi, też lubię takie podróże - zapraszam :)
prawdziwa historia ukryta w starych fotografiach...
dziękuje za podróż w czasie ...
świetne
:)
kawał historii:)