Opis zdjęcia
.. i ciągły dylemat zjadać od razu czy schować na później. Otóż te pracowite ptaki od wieków sadzą lasy. Bukowe, leszczynowe, ale przede wszystkim dębowe. Sójki to wielcy amatorzy żołędzi. Jesienią, gdy dęby owocują, przedsiębiorcze sójki przygotowują zapasy na zimę. Wówczas stada sójek przemieszczają się po okolicy odwiedzając znane sobie punkty zbioru żołędzi. Każda sójka zbiera około 2-3 tysiące pożywnych nasion. Wszystkie ukryje oczywiście pojedynczo, wyjątkowo po 2. Przecież nierozsądnie byłoby magazynować całość w jednym miejscu. Gdyby dobrały się do nich dziki lub sarny, albo np. któryś z dzięciołów cała praca poszłaby na marne, a i perspektywa przetrwania zimy byłaby wielce niepewna. Żołędzie będą schowane najczęściej na ziemi. Pod mchem, gałęziami, liśćmi, kamieniami gdziekolwiek się da. Trzeba przy tym uważać, bo sąsiedzi mogą obserwować z ukrycia i jak tylko prawowity właściciel schowka odfrunie, przeniosą jego cenną zawartość. Gdy przyjdzie sroga zima, a krótki dzień nie wystarczy na znalezienie dostatecznej ilości jedzenia sójki bezbłędnie trafią do swoich żołędzi! Nawet jeśli spadł śnieg, a otoczenie wygląda zupełnie inaczej one i tak odnajdują swoje zapasy. To nie wszystko. Bo gdy nadejdzie już wiosna, ale jedzenia wciąż mało, sójki wiedzą, że na końcu maleńkich dąbków, które właśnie wykiełkowały,wciąż znajduje się wielkie, pożywne nasiono. Ale nawet bardzo głodna sójka nie jest w stanie zjeść całego zapasu. Tym bardziej, że bardzo rozsądnie nim gospodaruje. Innymi słowy, jeśli jest łatwo dostępne inne jedzenie, ukryte żołędzie zostawia na gorsze czasy... I tak sójki sadzą cenne dąbrowy, tym cenniejsze, że tak rzadkie wśród sosnowych plantacji sadzonych przez ludzi. Co najważniejsze, w ten sposób myślą nie tylko o tym co tu i teraz, ale i o następnych pokoleniach. I na tym też polega Doskonałość Przyrody. Wszyscy coś dają, coś wnoszą, są od siebie zależni. I wszyscy mają prawo korzystać ze wspólnych dóbr i zasobów. I tylko my, ludzie, tego nie rozumiemy. My - tylko bierzemy. Sójka (Garrulus glandarius) 01.11.2013
Lubię te ptaszyny
10.
++++++++++++++++++
Ale opis!
Brawo!
!
ładnie ustrzelony :) i opis ciekawy, przynajmniej się czegoś dowiedziałam w tę leniwą niedzielę :)
z tytułem.
Świetne zdjęcie, przeciekawy opis. Doceniam ludzi z pasją. Pozdrawiam.
Czytając Twój malowniczy i ciekawy opis, przypomniałeś mi piękne opowieści o zwierzetach, którymi dzielił się z nami w czasach mojego dzieciństwa, jedyny i niepowtarzalny Michał Sumiński... http://www.youtube.com/watch?v=ElrKFWGxmIA Dziękuję :)
super
bdb
Super w obrazie i prozie:)
bdb
...piękne zdjęcie, interesujący opis... Pozdrawiam
Dzięki Darek, wspaniały interesujący opis i piękne, wysokiej jakości zdjęcie - pozdrawiam
!!!... jaki piękny hymn na cześć sójki! gotowa strona do przyrodniczej książki..., dzięki, Darik...- razem z fotą, bardzo dobrą, max...:-)))