Opis zdjęcia
TYLKO PEŁNY EKRAN. Witajcie Zainspirowany nieziemskimi fotografiami pewnego Australijskiego fotografa postanowiłem sam nieco w jedną z jego technik się zagłębić. Sprawa prosta nie jest, gdyż autor szczelnie maskuje, by jego sposób nie wydostał się w całości na światło dzienne. Udało mi się jednak wyczytać między wierszami kilka wyrywkowych wskazówek, a to pozwoliło mi na własną tej techniki wariację. Jest to zatem moje pierwsze podejście do tej wspaniałej, nocnej zabawy w takim wydaniu. Dla zainteresowanych moje parametry(niezainteresowanych za tekst z góry przepraszam): Nikon d610 + 24-70, F 2.8, 30s +30s, ISO 1250 + ISO 6400 + statyw + latarkalatarka(pomocna niemal zawsze w nocnej fotografii). Technika jest wymagająca, wymaga cierpliwości i precyzji, oraz pewnej dozy doświadczenia, ale wszystko jest przecież do ogarnięcia. 1. Naświetlamy pierwszą klatkę (ja przez 30s). Dobór kadru jest tutaj oczywiście indywidualny, ale ważne, by motyw nie przesłaniał większej ilości nieba. 2. Następnie naświetlamy drugą klatkę i TUTAJ : w czasie naświetlania przesuwamy symetrycznie pierścień ogniskowej obiektywu (zoomujemy). To pozwoli nam na uzyskanie drugiej klatki z rozmyciami gwiazd jak na wyżej widocznym zdjęciu. Tę procedurę należy potrenować, gdyż początkowo wychodzi mało idealnie. Można użyć jej kilkukrotnie przy jednej fotografii, aby następnie wybrać najbardziej nam odpowiadającą klatkę. 3. Kolejnym etapem jest już połączenie obu klatek np. w Photoshopie - zamaskowanie zwykłych gwiazd tymi rozmytymi. 4. Można też wykorzystać niebo z pierwszej klatki - wzbogaci to efekt. 5. Na koniec pozostaje indywidualna obróbka - tutaj każdy działa sam, a temat jest zbyt bogaty by narzucać cokolwiek. Powodzenia! Aha PS. W prezentowanym podejściu do tej techniki "Star-zooming". wraz z kręceniem ogniskową jednocześnie kręcony został pierścień ostrości, by linie gwiazd rozszerzały się tworząc nieco inny, może ciekawszy nawet efekt. Drzewo pomógł mi oświetlić, choć tylko połową swojej pełnej mocy - księżyc. Pozdrawiam Rafał
+
Świetnie to wyszło, brawo i dziękuje za dokładny opis
10.
Dzięki wszystkim raz jeszcze. Ceed / barszczon - podzielam wasze zdanie. Sam uczę się od kilku dobrych już lat i spory wkład miała obserwacja zdjęć innych w sieci. Idea pozostanie, trzeba wyłuskiwać najbardziej pozytywne akcenty, nie przejmując się ewentualnymi nie-smaczkami. :) To my (uczący się) tworzymy to miejsce, bez nas nie ma to najmniejszego sensu. Pozdrówki serdeczne wszystkim. :)
rewelacja - całość! do czegoś takiego powstał ten Portal :))))
efektownie.. świetnie to wygląda..
efekt piorunujący - cieszę się również i doceniam, że autor chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami. Wszak po to jesteśmy tutaj żeby się od siebie uczyć (przynajmniej chciałbym żeby tak było). Pozdrawiam:)
ciekawie pokazane i opisane....
Świetne...
Ekstra!
!
ciekawie wychodzi
cudeńko... i wspaniały opis :-)
Efekt zachwycający, gratuluję ;-).
i jest pełny. Wybuchło.
Dzięki serdeczne wszystkim za miłe komentarze. :) Technika ciekawa i dlatego z chęcią się nią podzieliłem. Pozdrawiam serdecznie. :)
galaktyczne drzewo.. dobre.
+
Nieodmiennie się podoba...i mój ukłon za opis!
Gdzieś widziałem wywiad z tym panem co to rozpowszechnił tą technikę. Bardzo dobry efekt, świetne zdjęcie.
!!! głęboki ukłon za zdjęcie i wysiłek jaki w tę pracę włożyłeś Autorze, a przede wszystkim ukłon za opis, za to, że zechciałeś poświęcić swój czas i podzielić się z nami wypracowanym sposobem na uzyskanie takiego efektu, to rzadkość... ucieszyłabym się widząc je jako ZD... :)
Super
bdb
z góry gratuluję ZD!
...bardzo ciekawy, inspirujący opis. A efekt dla mnie rewelacyjny!... Pozdrawiam