Opis zdjęcia
Wśród fotografii "kolekcji prof. Pazdry" znajduje się ponad 150 zdjęć z wyjazdów w teren - na badania indywidualne, kursy terenowe, wycieczki konferencyjne. Trudno jest dokładnie zlokalizować miejsca uwiecznione na fotografiach. Prof. Pazdro pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Lwowskim od końca lat dwudziestych (1926) do wybuchu II Wojny Światowej (choć w końcu lat 30-tych był tzw. prywatnym docentem). Powyższa fotografia dokumentuje - prawdopodobnie - jedną z wycieczek kursu kartowania geologicznego - kursy takie prowadził Z. Pazdro w latach (akademickich) 1937/38 oraz 1938/39. Odbywały się one w rejonie Worochty (Karpaty Wschodnie, Kresy, Polska); --- Jednocześnie mamy tu do czynienia z klasycznym przykładem "kanapki", podwójnej ekspozycji [ swoją drogą tego typu "wypadek przy pracy" w tej technice może potwierdzać teorię o "roztargnieniu" naukowców... :) :) :) ]. Paradoksalnie owa podwójna ekspozycja ułatwia - nieco - identyfikację wykonania obu fotografii w czasie - a także w przestrzeni. Zdjęcie wagonu kolejowego wydaje się być kolejnym w stosunku do tej fotografii: [_ http://plfoto.com/zdjecie,retro,zajecia-w-terenie,2557521.html _], czyli wykonane było prawdopodobnie w okresie lata 1937 lub 1938. Z kolei zimowy widoczek - miejscowość łatwa do identyfikacji - powstał najprawdopodobniej później. Identyfikacja Autora zimowej fotografii również nie nastręcza trudności - na zdjęciu widać p. Olgę Pazdro z (prawdopodobnie) Ojcem. Ubrana jest w strój narciarski, w szczególności w nakrycie głowy widoczne na innej fotografii: [_ http://plfoto.com/zdjecie,retro,narciarze,2466070.html _] ---------- autor: Z. Pazdro, aparat: nieznany, płytka szklana 9 cm x 12 cm, przefotografowana cyfrowo. Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Wydziału Geologii UW, z "kolekcji prof. Z Pazdry".
:) Ostatnie wydanie - wspólne z prof. Kozerskim było - chyba - w latach 80-tych XX wieku... (ale sprawdzę)...
interesujące...a z podręcznika prof. Pazdry się uczyłem hydrogeologii, tyle że 40 lat temu...
ps - już jako pracownik Wydziału Geologii - miałem możliwość uczestniczyć w tworzeniu współczesnego podręcznika do hydrogeologii - który niejako "zastąpił" podręcznik opracowany przez prof. Pazdrę...
@Andrzeju - nie do końca rozumiem Twoje intencje - ale jako żywo, przecież nie muszę ich rozumieć. Jednak - jeżeli już zabierasz się za (nie bardzo wiem jak to nazwać) jakieś działania - to słusznym jest, byś przedtem przeprowadził rozpoznanie celowości tych działań. Gdybyś dokładniej zainteresował się ową stroną, do której połączenie podałeś - zapewne zauważyłbyś, że jest to wyłącznie "podstrona" informacyjna, stworzona na stronie konferencji "Współczesne problemy hydrogeologii", która to konferencja odbyła się w październiku ubiegłego roku, i w ramach której - prezentowana była wystawa wybranych fotografii z kol. Pazdry. A ta strona, do której połączenie podajesz - to była jedynie informacja/reklama. Organizatorzy konferencji zwrócili się do Muzeum - oraz do mnie - z prośbą o zaprezentowanie wystawy. Nie mam żadnych możliwości, uprawnień, a przede wszystkim - ze względu na czasowość istnienia strony konferencyjnej - nie mamy (jako twórcy tej wystawy i osoby zajmujące się kolekcją prof. Pazdry) żadnego "interesu" w tym, żeby tę stronę uzupełniać. Jak pisałem pod jednym z zaprezentowanych dotychczas zdjęć - docelowo mamy zamiar stworzyć osobną stronę poświęconą tej kolekcji - ale - trzeba na to - przede wszystkim - czasu. Dlatego też - co jakiś czas będę - w ramach kategorii retro prezentował po kilka fotografii - na dotychczasowych zasadach... A wracając do osobistych "wątków" - nie miałem możliwości osobiście poznać Profesora - choć jako student hydrogeologii - uczyłem się z podręcznika jego autorstwa, byłem uczony, a później współpracowałem (i współpracuję nadal) z Jego uczniami. Moi Rodzice - w szczególności Ojciec - znali osobiście Profesora (z racji zawodowych), ja zaś miałem przy okazji pracy nad kolekcją i tą wystawą - przyjemność i możliwość poznać również członków Jego rodziny. Dziękuję za radę - ale - wybacz - nie skorzystam :). A propos połączeń/linków... tu => [_ http://www.pgi.gov.pl/pl/wydawnictwa-geologiczne-pig-pib/czasopisma/przeglad-geologiczny/5042-przegld-geologiczny-2013-12-tom-61.html _] jest połączenie do elektronicznej wersji grudniowego (XII 2013) "Przeglądu Geologicznego" - gdzie został opublikowany artykuł poświęcony historii kolekcji. Strona 742 i dalsze... W chwili obecnej - tu na Plfoto - znajduje się najwięcej reprodukcji fotografii z tej kolekcji - dostępnych publicznie.
Fajnie oglądać stare foty
ufff...zlali ruskich, to najważniejsze już odreagowałem:) ...podejrzewam że Prof. Pazdro to dla Ciebie osoba godna szacunku, która pewnie coś Ci zaszczepiła nieodwrotnie,( być może była kosmitą :)to co teraz robisz, gratuluję i tyle w moim wywodzie, co do strony to (mz) lepiej ją uzupełnić i podać link na plfoto, bo 150 zdięć zajmie Ci sporo czasu _ http://www.wph2013.uw.edu.pl/galeria_prof_pazdro/
ponawiam pytanie :) - drogi Andrzeju.S - jaką stronę (być może którą?) byłoby "prościej" podać? I co - oraz dla kogo - byłoby "prościej"??? Zechcesz odpisać?
jaką stronę?
jaskiniar, nie prościej podać strone ? :)....
:) dzięki za zainteresowanie ;) miło mi... :)
ciekawa ta podwójna ekspozycja
Bardzo ciekawe.
:) ja tam się zawsze przyznaję :)
w całej kolekcji jest kilka "kanapek" - ale tylko ta jest tak wyraźna i pozwala na interpretacje :)