Opis zdjęcia
Tej nocy stanowisko obserwacyjne miało zostać założone w Pułankach. To tutaj Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, centralnie i z całym swoim majestatem miała przejść na tle tarczy Srebrnego Globu. Wyjazd godzinę po północy. Czysto ... i nagle mgły, nadal mgły, na stanowisku obserwacji potężne mgły. Po przejściu chłodnego frontu mleczna kurtyna nad ranem mogła się tylko nasilić. Szybka decyzja o wycofaniu i instalacji gratów na wzniesieniu we Frysztaku, oddalonym około kilometra od planowanego punktu. Nowe stanowisko powstało o 2:10, mgły zostały w dole a nad głową wspaniały granat lipcowego poranka. Powierzchnia Księżyca zachwycała swoim nieskazitelnym i surowym pięknem. O 2:35 stacja pędziła już w północnej części nieba. W teleskopie wspaniale widoczne potężne panele baterii słonecznych i jej moduły. Minęła Księżyc w sporej odległości, ale to nie teraz. Jeszcze jeden obieg naszej planety, jeszcze 90 minut oczekiwania. O 4:10 wyraźnie świtało a na zachodzie pojawił się olśniewająco jasny obiekt. Astronauci na jego pokładzie powitali swój kolejny, 45 minutowy dzień. Po chwili stacja przepłynęła centralnie przez zenit, pędząc na spotkanie z Księżycem. O 4:13 wleciała na tło jego tarczy, lecz nie centralnie. Zmiana stanowiska obserwacyjnego o 1000 metrów spowodowała także przesunięcie projekcji przelotu na powierzchni Ziemi. Ulotna chwila 2,4sek. i multiekspozycja 15 zdjęć. Stacja, o rozpiętości 100 metrów utrwalona została z odległości 631 kilometrów. Tło jej przelotu mające średnicę 3476 kilometrów, odległe było od naszych teleskopów w ten poranek o 396 tysięcy kilometrów. Parametry:2013.07.31.04:13CWE. Reflektor Newtona 205/907 z korektorem MPCC+N.D300. ISO800. Exp.15x1/800sek. w czasie 2,4sek.
opisy pod ksiemżycem czyta sie jak dobrą ksiazke:)''O 4:10 wyraźnie świtało a na zachodzie pojawił się olśniewająco jasny obiekt. Astronauci na jego pokładzie powitali swój kolejny, 45 minutowy dzień''
Delikatne musnięcie Stacji Kosmicznej. Druga częśc zdjęcia przypomina mi grafikę, jakby szkic z początku XX wieku. Może kolejnym razem uda się zrobić przelot na tle tarczy Słońca???
piekna fota :)
Proszę bardzo :)
Wielkie dzięki za technikalia.