Opis zdjęcia
Budowę cerkwi rozpoczęto w roku 1904, a zakończono w 1906. Konsekrowana została w roku 1907. Po roku 1951 została opuszczona i służyła za magazyn Ochotniczej Straży Pożarnej. W roku 1968, podczas realizacji filmu Pan Wołodyjowski, Chmiel został wybrany na miejsce kręcenia scen pożaru Raszkowa. Uzyskano zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków w Rzeszowie na to, aby na potrzeby filmu spalić cerkiew. Doprowadziło to do silnych protestów środowisk konserwatorskich, na czele z Jerzym Szablowskim, dyrektorem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, zakończonych rezygnacją z pomysłu. W roku 1969 przejęta przez Kościół rzymskokatolicki, służy jako kościół filialny parafii w Dwerniku. Wyremontowana w latach 1970-77. źródło: Wikipedia ;-)
fajne
lubię to miejsce
http://www.youtube.com/watch?v=5txg2vUGCLU
barszczon[ 2013-04-04 22:09:36 - no to ja się zrewanżuję i polecę Łemkowskie Cerkwie Jerzego Żaka oraz Legendy Łemkowskiego Beskidu Andrzeja potockiego... to drugie oczywiście z przymrużeniem oka ale o Warhole opowieść warta tych kilkudziesięciu złotych... :-)
kurczę... większość ogólnohistorycznogeograficznych książek dotyczących Karpat Wschodnich mam w pracy... :) ale z historycznych opracowań, dotyczących historii najnowszej tamtego rejonu - polecam Grzegorza Motyki "Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła"".
też notuję... ;-)
Trochę inną wersję historii niespalenia cerkwi chmielowskiej można znaleźć w książce Krzysztofa Potaczały: "Bieszczady w PRL-u" :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gro%C3%9F-Iser
potoki zmieniły swoje koryta i płyną obok mostów, które dawno zarosły...
a drzewa owocowe rosną w lasach po dzień dzisiejszy ....
oj nie tylko podkarpackie , południe dolnego śląska też zdrowo dostało i to dla zasady " bo niemieckie " , do tej pory niektóre zamki , kościoły czy pałace nie są wpisane w rejestr zabytków , a nawet gdy są to też mają przerąbane :(
barszczon[ 2013-04-04 21:45:23 - o! już notuję i do Merllina spieszę zamówić... dziękuję :-)
począwszy od prób utworzenia niepodległego państwa ukraińskiego, przez późniejsze walki oraz akcję "Wisła" zniszczeniu uległo kilkaset wsi. We wrześniu 1945 roku dowódca UPA wydał rozkaz niszczenia/palenia wsi ukraińskich - opuszczonych przez mieszkańców z różnych powodów. Z kolei kościół greckokatolicki po 1947 roku został w Polsce "skasowany" - mienie przejął skarb państwa (stąd w wielu cerkwiach organizowano rozmaite magazyny - w Baligrodzie magazyn istniał w cerkwi jeszcze w drugiej połowie lat 70-tych XX wieku, dopiero kilka lat temu rozpoczęto odbudowę...). Przy okazji rozmowy - polecam książką Stanisława Kłosa - "Krajobrazy nieistniejących wsi"...
padło podkarpacie ofiarą różnych interesów niestety ...
takie czasy... każdy pretekst do palenia był wyśmienity... jak będę miał czas to znajdę te dane, teraz z pamięci mogę tylko zacytować Normana Davisa, który napisał, że podczas wojny Niemcy spalili tylko kilka Cerkwi... natomiast tuż po wojnie poszło ich z dymem lub do rozbiórki na Podkarpaciu ponad 150...
przycupnęła pod lasem ... :-) pomysł ze spaleniem jakiś chory, dobrze, że nie zrealizowany!
...:)
* musiałbym przesunąć rybkę w lewo...
musiałbym przesunąć rybkę w prawo... a w tedy drzewka by wyszły poza kadr a z lewej nie było nic ciekawego... ciężko czasem jest nią kadrować, prosto jest tylko w środku... ;-)
lekko już wygięta ..., a tak poważnie nie wiem czy nie lepiej by było cerkiew na prosto a drzewka z prawej wygiąć ?
tą znam :)