Opis zdjęcia
na zdjeciu widac maszt przekaznikowy w Gołógórze (270 m) - rozmycia u gory swiadcza, ze buja tam mocno na wietrze... (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:RTCN_Gologora.jpg&filetimestamp=20090201165137). naswietlane od poczatku lipca do poczatku pazdziernika, czyli od najdluzszego dnia do rownonocy praktycznie... nie zdawalem sobie sprawy, ze slonce wedruje na tak roznych wysokosciach. a bedzie jeszcze nizej... na dole widac pole, ktore w miedzyczasie zaliczylo zniwa :) puszka dzieki uprzejmosci Snowmana
tez juz o tym pomyslalem :) niemniej - pouczajace to bylo :))
No to jesli odleclosc 150 metrow to raczej nie ma sily, zeby sie ruch masztu zarejestrowal. Ale popatrz na Slonce - ono sie przeciez nie trzeslo, a gorne trajektorie tez sa rozmyte ;)
Snowman[ 2011-10-07 20:52:08 ] - jakies przeklamanie sie wkradlo. 30 m - tyle uznalem, ze wynosi roznica odcinkow 1- punktu polozenia kamery do podstawy i 2 - punktu polozenia kamery i wierzcholka. kamera byla od podstawy o ok. 150-200 m (raczej 150 bo nie widac samego wierzcholka)
Delicious13[ 2011-10-07 20:17:32 ] 30 metrow od masztu to gora 60 metrow (no i sam sobie odpowiedzialem na pytanie ;) ) A ile ma caly maszt?
m___m[ 2011-10-07 19:21:25 ] pytam, bo chcialbym uchwycic skale (ile metrow masztu jest w kadrze widoczne). Zeby sie rozmyl, musialby sie nieustajaco ruszac. W przciwnym przypadku obraz powinien byc raczej stabilny. Natomiast rozmycie przez otworek jest niepodwazalne ;)
...wooow...
Widzialem taki masz kolo Nowego Targu:) na bank ma odchyl na samej gorze:))) przy takiej wysokości tylko kominy stabilnie stoją:) budynki oraz maszty wieże etc zawsze się kiwaja mimo mocowania linami :) a jak na 30 m od masztu to i tak praktycznie caly zalapany został a ze gorowanie zawsze jest rozmyte to i iweżcholek bedzie nie ostry:) proste nie ma sie tu nad czym zastanawiac:P
To jest pewnie do policzenia. Tylko to dyskusja czysto akademicka... 10-ciopiętrowy budynek ma ok. 30 m. Tam juz czuć wiatr. Na 100 m wieje. Na 270 jest mocno bujajaco nawet gdy na dole cisza. Najwyższe budynki swiata maja bodajże kilkumetrowa strzalke ugiecia. Wiec buja wierzchołek, a przez to i dół (i dół pewnie niezależnie bo węzły mocowania są na rożnych wysokościach) przy tej smuklosci strasznie. Ile? Nie wiem. Czy bedzie to widać? Nie wiem. Gdybam tylko. Ale pewnie można to policzyć :)
Nie przecze, ze sie buja ;) Ale przewaznie stoi w tej samej pozycji ;) Ile metrow wysokosci zlapales na tej solarce? I jak duze odchylenie moglo sie na tej wysokosci pojawiac?
Przyjmuje wyjaśnienie. Choć masz sie buja. Wiem to na pewno. Na 270 m to moze byc nawet ponad metr różnicy/odchylenia od pionu
30 metrow to bardzo duzo jak na taka kamerke. Ruch masztu bylby niezauwazalny. Natomiast cecho otworka jest to, ze im dalej od osi, tym gorsze odwzorowanie - widziany pod katem zmienia sie w elipse, dalej w szczeline, a na koniec zanika zupelnie. Popatrz na czerwcowe solarki - szczyty sa zawsze rozmazane.
Prawda pewnie leży pośrodku. Uwierz mi - on sie chwieje. A liny są, ale pracują w zakresie sprezystosci. Na temat światła- nie umiem powiedziec czy trzydzieści metrów różnicy i zjawiska brzegowe na granicy otworka tak wpływają... Dzięki za wizytę :)
Bardzo dobry solarek! Choć jeśli chodzi o opis, to mogę się czepić? Myślę, że rozmycia u góry nie są spowodowane tym, że maszt się chwieje (bo one się nie chwieją aż tak mocno; są zabezpieczone przed tym linami), ale tym, że czym dalej światło pada od dziurki, tym mniejsza ostrość wynikająca z rozproszenia promieni światła. Co o tym sądzicie chłopaki? :)
no coz. mam nadzieje, ze uda sie uprzejmosc za uprzejmosc wymienic :)
dobre
Jaki ten snowman uprzejmy :) wiem coś o tym...
dzieki Deli :)
Mocna solara!
:)
:)) JPG