Opis zdjęcia
kierat trójkonikowy, Podkarpacie. Pole ropne eksploatowane - nieprzerwanie - od ponad 60 lat. Przed II Wojną także pracowało... maj 2011; Canon EOS 7D, obiektyw 17-35 mm (Sigma), polar, z ręki, czas 1/80 sek., f6.3, ISO 100, ogniskowa 21 mm.
:) dzięki, być może to właśnie te rodzinne strony :)
piękny sprzęt,w rodzinnych stronach mojego taty jest tam tego całkiem sporo jeszcze
@Koziołrogacz :)) - poza obiektami przemysłowymi udało się studentom zobaczyć - właśnie w pobliżu tego kierata - kilka padalców, miedziankę i turkucia podjadka :))
barszczon[ 2011-05-29 14:33:15 ] - Węglówka.. to rzut beretem ode mnie.. ;)
@Koziołrogacz :)) (jestem pod wrażeniem). Ten kierat to jeden z kilku napędzających koniki na polu Węglówka (okolice Krosna - zapewne się orientujesz gdzie). Samo pole jest bardzo ciekawe, kilka lat temu nieomal zlikwidowane, obecnie przeżywa renesans. Eksploatowanych odwiertów jest kilkadziesiąt - w zasięgu wzroku (na przykład z drogi) jest zawsze kilka. W chwili obecnej - chyba najatrakcyjniejsze pod względem "turystycznym" :)). Natomiast mechanizm pokazany na fotografii następnej - pochodzi z kopalni ropy w Foluszu. Też warto zaglądnąć... :)) Tam z kolei ciekawostką jest istnienie trzech odwiertów (eksploatowanych) znajdujących się na terenie MPN. Park powstał znacznie później :)); @Zbigniewie - zarówno w przypadku fotografii, jak i wydobycia ropy tą metodą natężenie wiatru nie jest zbyt istotne. :)
barszczon - Nie podałeś natężenia wiatru...
barszczon[ 2011-05-29 12:41:19 ] - tak po prawdzie kierat widoczny na zdjęciu jest częścią tzw. pędni, czyli zespołu mechanizmów służących do napędu kiwonów.. w skład pędni wchodziły maszynownia, cięgna oraz kieraty.. jako napęd wykorzystywano maszyny parowe z czasem zastąpione przez silniki elektryczne..
Oprócz całej tej "artystycznej papki" jest jeszcze coś takiego jak fotografia dokumentalna, i o dziwo jej wartość jest w przeciwieństwie do owej artystycznej papki dosyć wymierna.. a tak przy okazji zapytam o dokładniejszą lokalizację, bo pól naftowych z kiwonami i kieratami to ci u nas na Podkarpaciu dostatek.. ;)
No właśnie! Niestety niektórzy nie dopuszczają możliwości "doznań oświatowych" na Plf. Ja np. nie miałem dotychczas pojęcia o istnieniu kieratów trzykonnych. Idąc dalej tym szlakiem rozumowania bezsensem jest umieszczanie fot z parowozami, autami, samolotami, urządzeniami pożarniczymi, ptaszkami, ważkami, motylkami itp.itd. Pozostają wygibusy ponętnych damskich ciał, rozmazane impresje przyrodnicze itp.itd.
@Splicie - ciekawe bardzo, takimi metodami napędzano koniki praktycznie od czasów Łukasiewicza. Ale jak prąd wysiądzie - do napędu kieratu trzeba użyć konia, lub koła młyńskiego albo wiatraka... Zerknij na kolejną fotografię :))
ciekawa konstrukcja, pierwszy raz widzę, będzie działać nawet jak prąd wysiądzie :-)
hihi - cytat z Plfoto kreatywnie rozwinięty. Nieomal "artystycznie". Popełniasz - moim oczywiście zdaniem - błąd stawiając znak równości pomiędzy sformułowaniem "artystyczne" i "dobre" (zapewne mieszając w to jeszcze osobisty element "mnie się podoba/nie podoba"). :))). No i oczywiście o tym błędzie świadczą wystawiane przez Ciebie oceny i komentarze :))
Nie potrzebuję wydumanych wartości artystycznych, ale jakichkolwiek. A tu jakichkolwiek brak. Wchodzę tu zobaczyć dobre zdjęcia, a nie kierat trójkonikowy. Za plfoto - "Uroczy bobas, ładna dziewczyna, sympatyczny piesek czy kierat trójkonikowy to za mało, żeby zdjęcie było dobre."
@A_R_matorze - tu: => _ http://plfoto.com/zdjecie,inne,ostatnie-dni,2299566.html _ jest fotografia takiego urządzenia napędzającego kierat... :)
@A_R_matorze :)); @FHR - a kto Panu wmówił, że tu mają być jakieś wydumane "wartości artystyczne"? Zresztą - i tak wszystko jest kwestią definicji :) Nieprawdaż?
Daj pan spokój. To dobre na ilustrację jakiegoś artykułu, definicji w encyklopedii czy pracy dyplomowej. Artystycznych wartości zero.
Rozumiem, nie widziałem tego z bliska. Po prostu wycięcie z lewej strony koła kształtem pasuje do takiego mocowania jak np na dole lekko z prawej.
:)) nie brakuje... :)) z lewej strony są mocowania od zasilania kieratu :))
Ja patrzę wyłącznie na konstrukcję i na miejsce w którym jakby brakowało jednego elementu.
@Conanie - wyobrażasz sobie codzienne wyciągnięcie tony ropy spod Ziemi na powierzchnię? Ja bym szukał sposobu na wcześniejszą emeryturę :)); @A_R_matorze - nie ma możliwości. Maksymalnie trzy - i nie konie, a koniki :)). Z reguły kierat porusza dwa lub nawet pojedynczego konika :)
a może na 4 konie, tylko uszkodzony?