Opis zdjęcia
Wśród tysięcy zdjęć oferowanych do sprzedaży można znaleźć i takie, które dokumentują zawody oraz pracę. Bardzo cenię takie fotografie, gdyż są to dla mnie nieme świadectwa minionych czasów. Świadectwa na to, że świat nie stał w miejscu, rozwijał się w każdej dziedzinie, biegł do przodu. Na prezentowanym zdjęciu dwie maszyny. Dwa walce parowe z okresu międzywojennego. Jako że temat wydaje się być na czasie, to przy okazji prezentacji tej fotografii chciałbym w kilku słowach przedstawić pewne ciekawostki dotyczące budowy dróg. Jak to się zaczęło? Pierwsze próby układania nawierzchni z masy asfaltowej podejmowano w połowie XIX stulecia. W 1864 r. w Paryżu ułożono nawierzchnię asfaltową z asfaltu naturalnego tzw. ubijanego (wapień przesycony asfaltem). Z takiego asfaltu wykonywano nawierzchnie jezdne również w Polsce pod koniec XIX wieku. Po I wojnie światowej zaczęto używać ulepszonego amerykańskiego lepiszcza asfaltu naftowego, a później krajowego. Pierwszą udaną nawierzchnię asfaltową, do budowy której zastosowano wyłącznie asfalt naftowy polski z ropy Borysławskiej, ułożyła Państwowa Fabryka Olejów Mineralnych w Drohobyczu POLMIN. Nawierzchnia powstała w 1929 r. na drodze nr 9/11 (Stryj - Drohobycz) w km 24-26. Po uzyskaniu niepodległości, w 1923 opracowano XX- letni plan rozbudowy dróg, który m.in. zakładał wybudowanie 60 tys. km dróg bitych i brukowanych. Ze względu na koszty trudno było ten plan zrealizować, jednak i tak zrobiono bardzo dużo. W okresie międzywojennym zbudowano 20 tys. km dróg. Według stanu na dzień 1 stycznia 1939 r. w Polsce było 64,5 tys. km dróg o twardej nawierzchni (w tym o ulepszonej nawierzchni 3,5 tys. km). Fotografia czarno-biała, DOP, tonowanie. Kategoria: zawody i praca. Autor: nieznany. Datowanie: okres międzywojenny. Kraj: nie określono. Zakupiono w Polsce. Recto: pracownicy przy budowie drogi. Verso: czyste. Stan zachowania: nie dość dobry. Marka papieru: Velox. Stopień połysku: błyszczący. Wymiary fotografii: 8,4 / 6,1 cm. Źródło: zbiór własny (0056/2011).
:)
super
świetna !!!ciekawie :)
to też prawda :)))
Czasem nawet u kogoś na podwórku :)
Raczej bliżej 1918 - w kwestii datowania. Walce parowe czasami można trafić w muzeach i skansenach - niekoniecznie związanych dokładnie z drogownictwem :)
Kilka maszyn parowych znajduje się w zbiorach muzeum Wydziału Historii Drogownictwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczucinie, ale nie mam informacji jakie modele. Muzeum posiada również interesujący zbiór starych fotografii przedstawiających pracę przy budowie dróg. Część z nich opublikowana jest na stronach serwisu.
Bardzo interesujące zdjęcie, uwielbiam takie. Takich maszyn pewnie nie ma w żadnych muzeach, zostają nam tylko obrazki. Cieszę się, że masz plan uratowania chociaż niektórych z nich. Pojedyncze zdjęcie, to pojedyncze zdjęcie. Zbiór kilkudziesięciu czy kilkuset, to dopiero ciekawe okno w przeszłość. Informacja o drogach ciekawa. Pomyśleć, że po uzyskaniu niepodległości w Polsce nie było utwardzonej drogi np. między Poznaniem a Warszawą.
Świetny dokument...