Opis zdjęcia
Maj to miesiąc pierwszych komunii, maj to również Dzień Matki. Jeśli połączymy te dwie okoliczności to powstanie piękny portret komunijny z odręcznie wykaligrafowaną dedykacją dla mamy od córeczki. Odbitkę wykonano w 1935r. na eleganckim papierze satynowym o wyraźniej fakturze, krawędzie ozdobnie przycięto. Fotografia nie jest sygnowana jednakże sposób jej wykonania oraz wyposażenie atelier świadczy o dużym doświadczeniu zawodowym autora. Tematy komunijne, jak również ślubne to często spotykane motywy fotograficzne i stanowią wdzięczny materiał do kolekcjonowania. Różnorodność strojów z podziałem na ubiory żeńskie i męskie, różnorodność wykorzystywanych rekwizytów, różnorodność pozycji, kompozycji, ujęć i setki zdjęć na pchlich targach. Jest w czym wybierać, jest co zbierać, a magia uroczystości zaklętych w starych fotografiach nie ma sobie równych. Fotografia na papierze pocztówkowym (carte postale, actual photo) nie wysłana pocztą. Fotografia czarno-biała, DOP, tonowanie. Kategoria: ludzie – portrety oficjalne i nieoficjalne. Autor: nieznany. Datowanie: 1935. Kraj: Polska. Recto: portret klęczącej dziewczynki w stroju komunijnym. Zdjęcie wykonane w atelier na tle płóciennym z pejzażem leśnym. Verso: rewers podzielony (DB). Wpis odręczny piórem – dedykacja: Na pamiątkę dla / mamusi od Heli. / Dn. 18 XII 35r. Stan zachowania: dobry. Marka papieru: oznaczenie graficzne: buźka P. Fabryka Płyt i Papierów Fotograficznych "ALFA", Bydgoszcz. Stopień połysku: matowy, satyna. Wymiary fotografii: 8,2 / 13,6 cm. Źródło: zbiór własny (0029/2011).
No tak. Zastanowiłem się jedynie nad datą umieszczoną na rewersie. Wskazuje grudzień... Być może chodzi jedynie o datę podarowania zdjęcia. Chyba że tego rodzaju uroczystości nie miały tak sztywno określonego terminu majowego.
:)) wreszcie... w końcu fotografia okołokomunijna (czy okołochrzestna albo ślubna) - stanowiła jedną z podstawowych form fotografii "społecznej" przez wiele lat :))