Opis zdjęcia
Kusaki to na Mazowszu kusy wtorek, bardziej znany jako ostatki. Właśnie w tym dniu w Jedlińsku k. Radomia w Kusaki dokonywane jest obrzędowe "Ścięcie Śmierci". Aby zrozumieć istotę tego wydarzenia, pamiętać trzeba o jego lokalizacji w kalendarzu, gdzie wkomponowuje się w dni poprzedzające nadejście Wielkiego Postu, rozpoczynającego się w środę popielcową. Z Kusakami wiąże się pewna legenda, o której może przy innej okazji. Dziś to przedziwne, intrygujące widowisko, znane z opisów Oskara Kolberga tylko nawiązuje do swej pierwotnej formy, choć nadal pojawiają się w nim wierszowane teksty znane z opisu ludoznawcy, księdza Jana Kloczkowskiego, zamieszczonego w "Kalendarzu Warszawskim" z 1868 roku. Od rana na ulicach miasteczka wylegają przebierańcy, zwani tak jak dzień - kusakami. Zestaw postaci jest różnorodny, ale obowiązuje zasada, iż grają wyłącznie mężczyźni, także role kobiece. Dziś zdjęcie młodej pary.
taki transwestytyzm na jeden dzien byl b terapeutyczny ;-) +++ parka jak malowanie...
Z tego co pamiętam tu było 100 % pierwotnego kadru, można było trochę szerzej, ale zdjęcie nie było pozowane, a był to raczej strzał w "ciemno".
ale super wiązanka ;)))
Choszczman [2011-03-17 07:12:52] - właśnie na Podlasiu ten zwyczaj znany był jako "Chodzenie z cyganem".
,,Tak na kuligu, jako i bez niego w kuse dni zapustne / tak bowiem nazywano ostatnie trzy dni zapustne /, przestrajali się meżczyźni za żydów,cyganów,olejkarzów,chłopów i dziadów. Niewiasty podobnież za żydówki, cyganki,wieśniaczki i dziewki, udajac je mową i gestami. W ostatni zaś wtorek jeden z pomiedzy kompanii, ubierał sie za księdza, włożywszy na suknie zamiast komży koszulę, a zamiast stuły pas na szyi zawiesiwszy, stanął w kącie pokoju na stołku kobiercem do ściany przybitym, w pół pasa zasłoniony i niby z ambony miał kazanie śmiesznej treści. A było to już po skończonych tańcach, na pożegnanie zapustu,,..Zygmunt Gloger..Rok Polski w życiu tradycji i pieśni..:)
mazowieckie Mardi Gras ;)
Ciekawa ciekawostka :-)))
dobry zwyczaj
To chyba pierwsze z dłuższej serii. Są jeszcze miejsca gdzie panuje właściwy porządek rzeczy. Tylko mężczyźni mogą odgrywać rolę w przedstawieniu i to jest szlachetne.:))
partizan [2011-03-11 08:33:07] - po przeanalizowaniu, doszedłem do wniosku, że to bardzo celny komentarz :)
"ostatnie pożegnanie"..:)
Też nie wiedziałem, choć ten obyczaj jest znany w innych częściach Polski znany jako Zapusty, w Wielkopolsce zwany jest Podkoziołkiem... to taki polski karnawał, inny niż brazylijski czy wenecki.
nie wiedziałem o tym zwyczaju, dzięki za opis i ciekawe zdjęcie 8