Czołem Szanownym Państwu!
Jak to miło zobaczyć po upływie wieku niemalże rosyjskiego duchownego wojskowego, jak mawiała ówczesna polska młodzież (vivat zabór rosyjski - vivat!) ,,pułkowego popika''... W odróżnieniu od ,,standardowych'' duchownych prawosławnych tamtej epoki - przycięty zarost, a nie broda ,,do pół brzucha'', jak zbój Rumcajs z przecudownych bajek dla sześciolatków z miłującej pokój doby śp. Bloku Wschodniego... Za to włosy długie, jak ,,easy rider'a'' zza Oceanu... Dzięki umiarkowanemu zarostowi dobrze widać charakterystyczną odzież służbową, tzw. ,,riasę'' - w odróżnieniu od sutanny, nie odbiegającej u księży prawosławnych zasadom ,,urzędowej mody'' księży katolickich, ,,riasa'' duszpasterzy wojskowych miała kołnierzyk analogiczny, jak ,,gimnastiorka'' - bluza polowa żołnierzy rosyjskich, wprowadzona do sprzedaży w 1910r. Kto wiedział, o co chodzi, z odległości kilometra widział, z kim ma do czynienia. Gdy spojrzymy na pierś ,,wielebnego ojca'', również dostrzeżemy symbole jego posługi w szeregach Sił Zbrojnych - krzyż ,,kapelański'', zawieszony na innym łańcuszku, niż u duchownych cywilnych - przypominającym fortyfikacyjny drut kolczasty. Obok krzyża - 2 medale: pierwszy - faktycznie, jubileuszowy, 300 - lecia dynastii Romanowów, co pozwala stwierdzić, że zdjęcie powstało po roku 1913 - to wtedy obchodzono w.w. jubileusz (swoją drogą, można wywnioskować, że pozory mylą - patrzymy, a tu skromny ,,armiejskij pop'', patrzymy na pierś, a tu medal jubileuszowy rodziny cesarzy Wszechrosji... Musiał wielebny bardzo się zasłużyć, czy Panu Jezusowi, to nie wiem, ale Jego Cesarskiej Wysokości Mikołajowi II, to na pewno...) Już nie mówiąc o tym, że drugi order to najwyraźniej ,,Medal za odwagę'' (,,Miedal za atliczie'') - cóż, dzielny kapłan najwyraźniej nie chował d... (...) za krzakiem. Ciekawa osoba... cóż mogła przynieść mu, pożal się Boże, rewolucja?
Z wyrazami szacunku - Z.P. Zagajewski
czasem na odwrocie są różne nadruki reklamowe. Taka fotografia portretowa, na sztywnych grubych kartonach - była charakterystyczna dla rozmaitych atellier fotograficznych przełomu XIX i XX wieku. Zobacz fotografie retro kol. Choszczmana, Li_an - i inne... Taganrog - to miasto nad Morzem Azowskim, skądinąd miejsce urodzenia Czechowa i Starynkiewicza... :)
ciekawe, foto i komenty..:)
inka:...w małych dawkach tak...
a tak swoją drogą... wspaniale mieć takiego sąsiada :-)))
Panie Zagajewski... pod wrażeniem jestem, dziękuje za tak bogaty komentarz z tyloma jakże cennymi informacjami
może być i tak:)
To nie ja tylko mój znamienity sąsiad - historyk z zamiłowania i wykształcenia. Ja mu tylko użyczyłem swego konta
Tafel [2011-02-24 21:54:01] bogato poszedłeś,szacunek..
Czołem Szanownym Państwu! Jak to miło zobaczyć po upływie wieku niemalże rosyjskiego duchownego wojskowego, jak mawiała ówczesna polska młodzież (vivat zabór rosyjski - vivat!) ,,pułkowego popika''... W odróżnieniu od ,,standardowych'' duchownych prawosławnych tamtej epoki - przycięty zarost, a nie broda ,,do pół brzucha'', jak zbój Rumcajs z przecudownych bajek dla sześciolatków z miłującej pokój doby śp. Bloku Wschodniego... Za to włosy długie, jak ,,easy rider'a'' zza Oceanu... Dzięki umiarkowanemu zarostowi dobrze widać charakterystyczną odzież służbową, tzw. ,,riasę'' - w odróżnieniu od sutanny, nie odbiegającej u księży prawosławnych zasadom ,,urzędowej mody'' księży katolickich, ,,riasa'' duszpasterzy wojskowych miała kołnierzyk analogiczny, jak ,,gimnastiorka'' - bluza polowa żołnierzy rosyjskich, wprowadzona do sprzedaży w 1910r. Kto wiedział, o co chodzi, z odległości kilometra widział, z kim ma do czynienia. Gdy spojrzymy na pierś ,,wielebnego ojca'', również dostrzeżemy symbole jego posługi w szeregach Sił Zbrojnych - krzyż ,,kapelański'', zawieszony na innym łańcuszku, niż u duchownych cywilnych - przypominającym fortyfikacyjny drut kolczasty. Obok krzyża - 2 medale: pierwszy - faktycznie, jubileuszowy, 300 - lecia dynastii Romanowów, co pozwala stwierdzić, że zdjęcie powstało po roku 1913 - to wtedy obchodzono w.w. jubileusz (swoją drogą, można wywnioskować, że pozory mylą - patrzymy, a tu skromny ,,armiejskij pop'', patrzymy na pierś, a tu medal jubileuszowy rodziny cesarzy Wszechrosji... Musiał wielebny bardzo się zasłużyć, czy Panu Jezusowi, to nie wiem, ale Jego Cesarskiej Wysokości Mikołajowi II, to na pewno...) Już nie mówiąc o tym, że drugi order to najwyraźniej ,,Medal za odwagę'' (,,Miedal za atliczie'') - cóż, dzielny kapłan najwyraźniej nie chował d... (...) za krzakiem. Ciekawa osoba... cóż mogła przynieść mu, pożal się Boże, rewolucja? Z wyrazami szacunku - Z.P. Zagajewski
kocham te zdęcia
więc skarby posiadasz :-)))
co do orderów to jeślijeden z nich to brązowy medal wybity na pamiątke 300-lecia panowania Romanowów, to posiadam taki w domu...
dziękuje barszczon
ciekawe niby duchowny a ordery ma, może to ktoś w rodzaju kapelana?
czasem na odwrocie są różne nadruki reklamowe. Taka fotografia portretowa, na sztywnych grubych kartonach - była charakterystyczna dla rozmaitych atellier fotograficznych przełomu XIX i XX wieku. Zobacz fotografie retro kol. Choszczmana, Li_an - i inne... Taganrog - to miasto nad Morzem Azowskim, skądinąd miejsce urodzenia Czechowa i Starynkiewicza... :)
na odwrocie ledwie widoczne i niewyraźna ale da sie odczytać: E. (..)lcman 16.2.5
to norma...
zdjęcie w orginale jest jakby naklejone na tekturke, to raczej rzadkość (chyba)
kapitalne.... się zastanawiam z którego roku może być...
ktoś troche był, można teraz wymyślać i dopisywać całkiem ciekawehistorie do takich anonimowych fotografii
świetne...
może jakaś zdobycz wojenna? A żołnierze w rodzinie byli?