Opis zdjęcia
Nr. 614. Kronborg- zamek znajdujący się w Helsingor w cieśninie Sund, oddzielającej Danię od Szwecji, zlokalizowany na najdalej wysuniętym w morze cyplu. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1420 -rozpoczęto budowę cytadeli Krogen z polecenia ówczesnego króla Danii, Szwecji i Norwegii Eryka Pomorskiego. Od 1425 do 1857 roku obce statki przepływające przez cieśninę musiały zakotwiczyć i uiścić opłaty, które zasilały królewski skarb. Od 1574 do 1585 przebudowa zamku pod kierownictwem Antoniego van Obberghena; nadanie rezydencji charakteru renesansowego. W 1585 nastąpiła zmiana nazwy zamku z Krogen na Kronborg;. W 1639 zakończenie prac związanych z odrestaurowaniem zamku po wielkim pożarze z 1629 r.; od 1739 - zamek pełni funkcję więzienia; a od 1785 do 1922 - twierdza obronna i koszary wojskowe. Imponująca forteca Kronborg budziła lęk w żeglarzach, dziś jest kojarzona z dwiema legendarnymi postaciami: duńskim księciem Hamletem i Ogierem Duńczykiem. W Szekspirowskim dramacie Hamlet zamek nosi nazwę Elsynor pochodzącą od wymowy nazwy miejscowości, w której zamek się znajduje. W XVIII w. w obrębie zamku powstał ogród i symboliczny "Grób Hamleta". Zamek Kronborg w przeszłości był królewską rezydencją i siedzibą garnizonu wojskowego, a ostatnio służy jako bogate w dokumenty, modele statków i instrumenty nawigacyjne Muzeum Morskie. Goście spacerują brukowanymi uliczkami pośród starych domów portowego miasteczka i chodzą po wałach. Zaś tradycja wystawiania "Hamleta" jest hołdem dla Szekspira. Chlubą zamku są również królewskie apartamenty. Renesansowy styl holenderski umeblowania, dwa renesansowe globusy i najdłuższa sala w Europie licząca 62 m.
COCACOLA....Dzięki za legendę.... nie znałem.... a posąg faktycznie tam jest z białego kamienia...
tak ja kiedyś tak miałem wymsknął mi się aparat z reki i upadł na ziemie tak niefortunnie ze się spust migawki nacisnął i przypadkiem zrobiło się zdjęcie
Jak już taki długi opis to ja jeszcze dodam legendę o synu duńskiego króla Gudfreda, który nazywał się Holger Dansker. Jego imię pojawia się we francuskich pieśniach rycerskich – Holger Danske miał toczyć boje z królem Franków Karolem Wielkim, a po zawarciu pokoju walczyć z nim ramię w ramię przeciw Saracenom. Po długiej wędrówce dotarł do zamku Kronborg. Holger zasiadł i usnął, z mieczem na kolanach i tarczą u nogi. Śpi, ale jeśli Dania znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, obudzi się i obroni kraj. Jego rzeźba znajduje się w podziemiach zamku, w labiryncie korytarzy ... oby spał...;))))))))))
Aparat upadł?
bardzo bardzo fajne z tym opisem:0
dobry kadr i ciekawy opis :)
Witam serdecznie zapraszając do komentarzy...