Opis zdjęcia
Droga Mleczna - Galaktyka, onieśmielająco wielki twór, składający się z około 200 miliardów słońc, widziany od środka. Gdzieś w tym mrowiu słaba, skarłowaciała gwiazda..., taka nieważna z tej perspektywy, a wokół niej krążąca błękitna kropka - Ziemia, nasz cały świat, z naszymi troskami, radościami, władcami, supermocarstwami, ot, taki błękitny pyłek w Wielkim Amfiteatrze Wszechświata. Fotografia przedstawia Drogę Mleczną widzianą nad południowym horyzontem zimowego nieba, w tym przypadku patrzymy w stronę peryferii naszej Galaktyki. Letnie niebo daje nam możliwość widoku zza pleców, czyli w stronę jej centrum. Tutaj ten obraz: http://plfoto.com/zdjecie,przyroda,nasza-wyspa-ii,1595630.html Parametry:2010.03.15.20:02-20:14CSE.Obiektyw Nikkor16-85,(16mm.f3.5)+N.D300.Exp.2x200sek.ISO1600. Przełęcz Szklarska, w Beskidzie Niskim. Polecam FS i ciemny pokój.
ale czad!
ArtP, sporo z tego jednak widać, tylko trzeba uciekać pod ciemne niebo, co w naszych czasach nie jest łatwe.
bdb - szkoda ze tak oczami nie widać
obszar nieba zawierający bogactwo niezwykle ciekawych obiektów, piękna prezentacja urody nieba. pozdrawiam
Mvax, sposób postępowania jest ten sam, tylko u Ciebie Polarna już pod horyzontem, ale za to Krzyż, Obłoki Magellana, ech..., trochę zazdroszczę, nie twierdząć oczywiście że niebo północne jest mniej efektowne:)
Pięknie nawet Mars i M44 się załapało
daleko wzrok pobiegł i nie wiedział gdzie zatrzymać się ....
matryca do wymiany same hot piksele, a serio - piękne zdjęcie
dziekuje Mariusz! Niestety - jestem na polkuli poludniowej, czyli musialbym szukac Krzyza Poludnia, co jeszcze mi sie nie udalo :) Domyslalem sie tego, ze trudna jest ta aranazacja, ale mialem nadzieje, ze nieco mniej skomplikowana.
gratuluje !! kunsztu i wiedzy
cudo
Bardzo dobre :)
+++
lubie takie:)
brawo !
Mvax, któtko mówiąc idea polega na tym, by w miarę precyzyjnie pociągnąć aparat w kierunku dokładnie przeciwnym do obrotu ziemi wokół jej osi - czyli ruch ten powinien odbywać się ze wschodu na zachód z prędkością jednego pełnego obrotu na 24 godzimy. Montaż paralaktyczny posiada dwie obrotowe osie, ustawione prostopadle do siebie. Jedną z tych osi musimy pochyliś o kąt równy szerokości geograficznej naszego miejsca obserwacji i ustawić ją dokładnie w linii północ - południe. Jeśli chcesz działać na półkuli północnej, pochylona oś powinna strzelać dokładnie w Gwiazdę Polarną, (świeci ona nad biegunem, czyli w osi obrotu naszej planety). Do wykonania tego zdjęcia wykorzystałem mechanizm napędzany ręcznie - pokrętłem. Na montażu, obok aparatu znajdowała się jeszcze mała luneta, dająca powiększenie 65x z krzyżem w jej okularze. W krzyżu umieszczona była gwiazda, (Syriusz - ten najjaśniejszy), której śledzenie umożliwiało mi prowadzenie aparatu. Tutaj bardziej rozbudowana, stacjonarna wersja montażu:http://plfoto.com/zdjecie,inne,ii,1476224.html . Pozdrawiam wszystkich Gości i dziękuje za sympatyczne komentarze.
nie miałem pojęcia, że tam w mieczu Oriona (chyba tak to się nazywa) takie rzeczy się dzieją, normalnie trzy mgliste punkty, a tu taka eksplozja! rewela
Bardzo dobra praca.. W Niskim to nawet niebo jest ładniejsze.. :)
Mariusz Ty potrafisz wydobyć to co interesujące :)
Znakomite, potęga!!!
Pięknie, pięknie.
swietne...
Mariusz- naprawde swietne. Czy moglbys jednak cos wiecej napisac o technice i bez uzywania okreslen z jezyka majow, czy Czukotow? Mieszkam w miejscu wrecz wymarzonym do takich zdjec , a wkrotce bedzie najlepszy sezon. Naprawde chcialbym sie pokusic :) Jeszcze raz gratuluje!
max
Nieźle sypnęło...
supcio..
bardzo dobre jest mz
dzięki za namiary... zaraz poszperam :)
piękne jest :)
Nieuprzejmy..., kliknij w plfoto kategorię pejzaż, powinno coś być ;)
nieuprzejmy gbur [2010-03-18 20:31:52] poszperaj w nasa, parę powinni mieć...
Tak, to prawda. Aparat był prowadzony na montażu paralaktycznym, ekspedycyjnym, własnej konstrukcji i do tego manualnie, ale na tej ogniskowej to nie problem. Ważne, by dokładnieoś biegunową montażu ustawić, bo w przeciwnym razie na tak szerokim ujęciu wyjdzie nam rotacja pola. Instrumentem prowadzenia był refraktor 65/400, na powiekszeniu 65x.
podoba się...
cudze chwalicie a swego nie znacie... nie ma ktoś po prostu zdjęć Ziemi? chętnie bym popatrzył :)
Mogłeś się pokusić o dodatkowe statyczne zdjęcie i zrobić kanapkę, tak żeby dół był ostry. Rozświetlenie horyzontu ułatwiłoby łączenie. Ale i tak jest miodzio.
to na montażu paralaktycznym było?
wow ile gwiazdek :)
piekne. Za Wierzchowskim spytam, jaki jest trik na celne przesunięcie aparatu ?
pomysłowe :))
bardzo dobre
o w morde! :) skąd wiedziałeś o ile przesunąć aparat?? :D
Droga mleczna- pięknie! :)
Wierzchowski, w rzeczywistości był jaszcze mocniej poruszony i podwójny :) Zauważ, że zdjęcie składa się z dwóch ekspozycji po 200 sekund, między którymi nastąpiła kilkuminutowa przerwa. Aparat prowadzony był za ruchem gwiazd, w przeciwnym razie to gwiazdy byłyby kreskami, a horyzont ostry. Obraz horyzontu zaczerpnąłen z drugiej ekspozycji. W końcu Ziemia się porusza, pozdrawiam :)
jo jo tak to je ;O)
czemu dół taki poruszony?