Opis zdjęcia
pokazuje jako ciekawostke przyrodnicza: Grand fourmilion, czyli w moim własnym tłumaczeniu Mrówkolew wielki, śródziemnomorski krewny naszego mrówkolwa. Owad rzeczywiście jest wielki, zazwyczaj osiąga 8 cm, ale niektóre osobniki mogą mieć 10 cm i więcej. Jego ubarwienie i wygląd jest tak charakterystyczny, ze pomyłka jest wykluczona. Jednak nie jest łatwo oglądać go z bliska. Zwierzak jest płochliwy i niezdarnie odfruwa jak tylko dzielący dystans jest w jego opinii zbyt mały. Tym razem oboje i ja i fourmilion mieliśmy szczęście. On właśnie uciekł z pajęczyny i zadowolony z takiego zakończenia zignorował moją obecność. Ja dzięki temu mogłam zrobić to zdjęcie, szkoda tylko, ze światło nie było takie, jakiego bym sobie życzyła.
W czasach mojego entomologicznego bumu hodowałem kilka, ich larwy swoją brzydota wymiatają wszystko, tak że nie sposób ich nie lubić!!! No a chwilę potem, sama delikatność... =)
Zycze kolejnych spotkan chociaz to bylo wystarczajaco ladne
dziekuje. Ela, Dziama: jak bedzie jeszcze okazja je spotkac to nalapie, po kieszeniach poupycham i przywioze ;)
Piękny mrówkolew, słyszałam o nim, ale nigdy nie widziałam.
ale świetny stwór, tez zazdraszam :)
:)
Jaaaaaa - ale owad - cudo po prostu. Zazdraszczam straszecznie, mimo, że to bardzo brzydko;-)
Dziekuje :) Marcinie widzialam fourmiliona u Ciebie, jest swietny. Januszu larwy nie spotkalam, mysle, ze jest wieksza niz u M. pospolitego zyjacego w Polsce.
Racja, bardzo niezdarnie latający, miałem okazję kilka razy spotkać będąc w Iranie, udało mi się go upolować. Ten którego upolowałem miał co najwyżej 4..5cm. Przed długi czas nie miałem pojęcia co to było, ważka? motyl? aż dostałem podpowiedź tu na forum. Foto:[+++--]
Piękny owad,edukacja.
imponujący model i wyczerpujący opis, w tej kwestii na Ciebie zawsze można liczyć, dzięki za poszerzanie horyzontów :-)
niesamowicie ciekawe stworzenie! zawsze udaje Ci się poszerzyć nasze horyzonty :)) światełka trochę brakuje, ale jest wystarczająco dobrze oświetlony :) podoba mi się :))