Opis zdjęcia
Dobrze wszystkim znanym dźwiękiem jest rechotanie żab oraz rzekotek. Należy jednak pamiętać że rechot ten pochodzi od samców płazów. W letnie wieczory głos wydawany przez rzekotki jest to najgłośniejszy dźwięk w okolicy jezior i stawów, słyszany nawet w odległości kilku kilometrów. Rzekotki (Hyla) i ropuchy (Bufo) mają pojedyncze rezonatory umieszczone w gardzieli, żaby zielone (Pelophylax) mają duże parzyste rezonatory, które rozciągają się po obu stronach głowy, a żaby brunatne (Rana) mają natomiast tylko pojedyncze rezonatory podskórne, mieszczące się w podszczękowych workach limfatycznych i emitujące jedynie słabe dźwięki. Osobliwe piskliwe dźwięki wydaje grzebiuszka (Pelobates) (niestety jeszcze nie miałem okazji obserwować jej w naturalnym środowisku). Emisja dźwięków stanowi dla płazów bezogonowych ważnym sposób komunikacji w czasie godów. A jak brzmi rzekotka można posłuchać tutaj: http://w207.wrzuta.pl/audio/7x3bjvDEXiV/hyla_arborea_song
fantastyczne:)
Byłem tu kiedyś, ciekawe opisy i wiedza. Podziwiam.
Śliczne zdjęcie!! :)
Bardzo ładnie.
Dzięki wielkie za miłe przyjęcie zdjęcia. Trudno mi było wyciągnąć z zaistniałych okoliczności w miarę czyste tło, za dlatego rzekotka z drugiego planu wypadła z GO...uważam że wyciągnąłem z tej sytuacji tyle ile byłem w stanie ;) Pozdrawiam Gości!
Super ale szkoda tej drugiej.
Można i popatrzeć i poczytać. Bardzo dobre.
no rewelacja :)))
Swietna dokumentacja i jakosciowo pierwszorzedna fotografia;)
:)))
super
hmmm jako biolog z zawodu i przyrodnik z zamiłowania zazdroszczę takiego słuchowiska i widoku. Spotkanie to musiało być zaiste niesamowite, a i efekty przecudne widać. Pozdrawiam :)
Sympatyczne te śpiewające rzekotki, pozdrawiam.
ladnie Ci wychodza te modelki ;)
fajne fabska;-)) (fiem, fiem, że to nie fadne fabska, ale, tak sobie powiedziałam:))
Dzięki raz jeszcze :) Teraz widzę różnicę :)
no super:)
Piękne...
:D Fajne kumoszki na plotkach ;)))))) Dzięki za ciekawy opis :)) Pozdrawiam :))
Zeny tu masz jeszcze linka do zdjęcia na którym starałem pokazać różnicę między rzekotkami a żabami: __ http://plfoto.com/1991479/zdjecie.html __cieszę się że się "kumaki" spodobały ;) zwłaszcza że tyle czasu zajęło mi zrobienie takiego zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie gości. Będę w sobotę, bo zaraz wyjeżdżam na pierwsza w życiu delegację z pracy ;))
:)))
bdb
Cudo!!
Karczewski [2009-11-18 11:15:28] Dzięki za sprostowanie! Coś mam z oczami :D Zwiodły mnie te brzuszki. Powinienm był się przyjrzeć charakterystycznym palcom. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam, a fota rewelacja!
Zgrabny ten duecik :) Info - jak zawsze wiele wnosi - dzięki :)
nadęte śpiewaki :))) ładnie w kadrze
db
Zeny to nie żaba tylko rzekotka i chyba nie bez powodu nazywa się drzewna! Rzekotki raczej spotkasz na kaczorach a nie w wodzie, czy innym "żabim" miejscu. Ja trzy, a właściwie cztery lata czekałem aż uda mi się uwiecznić taką chwilę...zbierałem doświadczenie w ich obserwowaniu i liczyłem chociaż na jednego "śpiewającego" samca, a to że udało się uwiecznić duecik samców podczas koncertu uważam za mój mały sukces ;)) Dzięki za odwiedziny
fajne zdjęcie, ciekawy opis :-)
:-D
właściwie wcale nie taki rzadki ;P Foto:[++++-] jedynie tej drugiej poza GO szkoda, tej wturującej ;)
To rzadki widok, żeby ta żabka właziła na krzaciory!
Cześć żabki ! A pomyśleć że we Francji byłoby... chraps ! Żartuję oczywiście - ze wszystkich Francuzów których znam (oj... grubo ponad setka) tylko czterech jadło kiedyś żabie udka, i to naprawdę od święta. Reszta posila się bardziej tradycyjnie :) Szczęśliwie dla tych maleństw. Ładne zdjęcie. Pozdrawiam !