Opis zdjęcia
z cyklu "skala Mohsa" - czyli twardość minerałów. Każdy następny może zarysować poprzedni. Kwarc - to początek "górnej półki". Byle co go nie rusza, o nożu, a nawet stali narzędziowej można zapomnieć. Zarysować go mogą jedynie "twardsi", natomiast on, bez trudności, rysuje szkło. Znany pod rozmaitymi nazwami - "czysty" (przezroczysty) to kryształ górski, zabarwiony to ametyst (fioletowy), cytryn (zółtawy), kwarc różowy (wiadomo...), kwarc dymny (brązowawy), awenturyn (jasno zielony), morion (czarny), kwarc zielony (jak nazwa wskazuje...), kwarc mleczny (biały, nieprzezroczysty), kwarc niebieski. Wchodzi w skład trzech podstawowych składników granitu. No i bez niego nie byłoby zegarków ani komputerów :))). W Polsce występuje głównie w Sudetach, eksponat z Muzeum Wydziału Geologii UW, sierpień 2009; Canon 350D, obietyw 17-50 mm (Tamron), z ręki, Av 8.0, Tv 1/250, ISO 400, ogniskowa 50 mm . Oczywiście zapraszam do obejrzenia poprzednich w skali :)
@Riftia, Basiu - miło mi, zapraszam do pozostałych kamiennych :))
no... no ... ładnie !
oglądam i podziwiam, bo to ładne :)
I masz rację i nie masz. Kwarc to kwarc, ametyst to ametyst - ale można powiedzieć, że każdy ametyst jest z "kwarcu" (lub, że jest odmianą kwarcu), a raczej się nie mówi, że kwarc jest odmianą ametystu :))
Kurna, a ja myślałem, że kwarc to tylko biały a np. ametyst to ametyst...jogin do szkoły marsz!
@Karbiku :)) miło mi :)
lubię tę Twoją serię, i zdjęcia, i opisy :)
Dzięki - staram się jak mogę :)) (jak nie mogę - to też się staram...). Ścisłej skali zostało jeszcze cztery - ale będą dygresje :))
Z ciekawością i zainteresowaniem oglądam całą serie. bardzo interesujące są także opisy. Pozdrawiam :)
@Dziama0 - ale jest twardy... :)); @Natajla - dzięki :))
ciekawe i opis również
nie wygląda na twardziela :) ciekawe