Opis zdjęcia
W odległej kosmicznej epoce, w jednym z zakątków naszej Galaktyki rozbłysła nowa gwiazda, którą po 5 miliardach lat mieszkańcy pewnej błękitnej planety będą nazywać Słońcem. Ową młodą gwiazdę otaczał olbrzymi dysk pyłu i gazu z którego narodziło się osiem wielkich planet, ich księżyce, cała masa asteroidów i komet. Dzisiaj, gdy opuścimy nasze industrialne, mocno skażone sztucznym światłem środowisko i znajdziemy się pod ciemnym niebem w krystalicznie czystym powietrzu, możemy zaobserwować pozostałości tego dysku. Pyłowy dysk, który w przestrzeni kosmicznej oświetlają promienie Słońca zwany jest \"światłem zodiakalnym\", ponieważ znajduje się w pasie gwiazdozbiorów zodiaku, czyli płaszczyźnie w której wędrują planety. Subtelną poświatę, echo odległej epoki tworzenia planet najlepiej obserwować wiosną na wieczornym niebie, lub jesienią na porannym, kiedy wznosi się wysoko nad horyzontem,(na zdjęciu od LD w kierunku PG). Jasny obiekt to planeta Wenus, a po prawej konstelacja Oriona, tak dla orientacji i skali zjawiska. Parametry:2009.09.02.04:02CWE.N16-85,(16mm,f3.5)+N.D300.ISO3200,exp.103sek.Przełęcz Szklarska w Baskidzie Niskim. Lepiej FS i ciemny pokój.
Mam niepojechane, z tego wieczornego sezonu, może kiedys zawieszę :) Pozdrawiam
szkoda ze pojechanie zazdroszczę ciemnego nieba
Koziołrogacz, oczywiście że tak, montaż paralaktyczny i najlepiej składane z kilku klatek. Niestety, na tą sesje mogłem zabrać tylko zwykły statyw. Co do przełęczy, tak, to ona. Pozdrawiam wszystkich Gości.
Rozumiem zamysł, ale jakość wykonania mi się nie podoba.. przydał by się dłuższy czas, niższe ISO i prowadzenie na montażu paralaktycznym.. Przełęcz Szklarska to ta między Królikiem a Szklarami..?
orion fajnie wyszedł
ciekawa fotografia
Dawno, dawno temu, w odległej Galaktyce... bla bla bla...
ciekawią mnie oceny tej pracy ...