Opis zdjęcia
czyli fioletowa zagadka :)). Jeden z licznych minerałów z gromady krzemianów. Skład chemiczny znany - ale nie do końca (coś pomiędzy krzemianem warstwowym, a wstęgowym). Według skali Mohsa - twardy (twardość 6). "Wytwór" XX wieku i w dodatku ma całkowicie "niesłusznąhistorę życia" . Skała (czaroityt)zawierająca ten minerał, po raz pierwszy została odkryta na początku okresu "błędów i wypaczeń" (1948). Jedyny plus, że dokonał tego - najprawdopodobniej - jakiś XX-wieczny zesłaniec (może nawet polityczny?) :) gdzieś nad rzeką Czarą na granicy obwodu Irkuckiego... W latach 70-tych (czyli na długo przed pierestrojką) odkryty "ponownie" (i podarowany kobiecie-geologowi) - został w końcu "zatwierdzony" oficjalnie przez odpowiednie gremium :) Dotychczasowo znane miejsce występowania - jest jeszcze mniejsze (terytorialnie) niż obszar występowania krzemienia pasiastego - dorzecze Czary (Syberia), na powierzchni ok. 10 km2..., eksponat z Muzeum Wydziału Geologii UW, lipiec 2009; Canon EOS 300D, obiektyw 17-55 mm, soczewka powiększająca +10, z ręki, Av 6.3, Tv 1/20, ISO 100
:)) dzięki :)) ale wiesz - wyobraźnia, pobudzona i uwolniona, potrafi płatać figle :))
Pobudza wyobrażnie-a o to chodzi
moja LP miała skojarzenie z gniazdem z "Obcego..." - to dosyć duże zbliżenie jest :))
Kojarzy mi sie z fioletowym glutem. Może u niektórych wzbudzi fascynację, mnie jednak nie przekonuje...
:) ta fotografia wyląduje w katalogu z "agatowymi powierzchniami", a nie w skali Mhosa :))
Moim skromnym zdaniem, ponieważ jest to seria minerałach i dotychczas pokazywałeś ich kawałki to i w tym przypadku tak być powinno. Ponieważ uznałeś, mz słusznie, że warto pokazać strukturę to mogłeś dać oddzielną fotę, co jednak "rozwodniłoby" serię, lub sklejkę dwóch fot; każde rozwiązanie ma wady ale to drugie, mz, mniej.
@Madame - to fakt - ten Obcy. :) Ale z oddalenia niknie - dla mnie - wrażenie trójwymiarowości... :))
:) dzięki za komentarz :) Kadrowanie nie pozostawia w takim przypadku zbyt wielkiego pola manewru :) - jak pisałem to po prostu płaska barwna powierzchnia. Można wyłącznie próbować wybrać - subiektywnie - mniej lub bardziej ciekawy wzór. Mnie podoba się - w tym własnie kadrze - coś wo rodzaju "trójwymiarowego, przestrzennego obrazu". Ale być może rzeczywiście tylko ja to widzę :) dzięki i pozdrawiam
Myślę, że to zbyt duże powiększenie. To, trochę jak myślę, zniekształca rzeczywisty wygląd i nadaje temu minerałowi nieco przerażający wygląd. Mnie się kojarzy z s-f i wykluwaniem się jakiegoś ciała Obcego... Jednak jako okaz geologiczny jest bardzo ciekawy.
pewnie, że nie problem ;) uważam, że ostrość mogłaby być lepsza (ale jak sam piszesz, że z ręki i przez ograniczającą pole manewru soczewkę więc nie ma co się dziwić) co do samego zdjęcia to wydaje mi się, że zafascynować ono może jedynie geologa lub kogoś z bardzo mocno rozwiniętą wyobraźnią kto będzie się w nim doszukiwać czegoś niesamowitego - ja niestety nie widzę w tej pracy nic szczególnego - ani kompozycja ani kadr mi osobiście się nie podoba - to tyle ode mnie na temat tej pracy - Pozdrawiam!
jestem ciekawa jak wyglada ten okaz bez powiększenia ;-)
podreślam, że jest to fotografia powierzchni płaskiej, szlifowanej :))
@Stano - dzięki... :) Mnie to przypomina wejście do jakiejś pieczary, zasnute pajęczynami :))
intrygująca prawa część fotki, jakby twarz płodu za błoną (wyraźne oczka, nosek, wystające kości policzkowe); życie zaklęte w kryształ?
@SdR - masz rację :) Niestety statywu nie miałem, soczewka +10 mm działa w ograniczonym zakresie, a jak (mam nadzieję) widać pewne elementy były półprzeźroczyste i stąd - przy tym przybliżeniu - efekt nieostrości w niektórych częściach. Nota bene - mnie się podoba :) dzięki za komentarz i uwagę :))
takie zdjecie to raczej ze statywu by ostrość była na maxa
:) no bo to w końcu faktycznie są "bebechy" tego minerału. Maksymalne zbliżenie jakie mogłem uzyskać :))
na pierwszy rzut oka myslałem ,żeś się do jakowyś bebechów dobrał..:)
@MikE ZorbA - dzięki za odwiedziny, komentarz i docenienie - przynajmniej - opisu. Jeśli można prosić - jakaś techniczna podpowiedź - co w fotografii jest według Ciebie nie tak, co byś poprawił i w jaki sposób. Oczywiście, jeśli to nie problem :) pozdrawiam
opis imponujący - foto już niestety nie :/