Opis zdjęcia
Wąsosz to dawne miasto, obecnie wieś będąca siedzibą gminy. Interesująca jest etymologia nazwy wsi, ale chyba to zdjęcie nie jest najlepszą ilustracją do przedstawienia etymologii nazwy miejscowości. Tutaj barokowy kościół karmelitów trzewiczkowych z 1605 r., fundacji Andrzeja Rogali, murowany, spalony w 1710 r., remontowany w XVIII i XIX wieku. W krypcie znajdują się dwie trumny z dobrze zachowanymi zwłokami. W jednej z nich, według tradycji, znajdują się zwłoki Jana Rzędziana, powieściowego pachołka Jana Skrzetuskiego, a później dzierżawcy starostwa wąsoskiego. W drugiej trumnie znajdują się rzekome szczątki panny młodej zmarłej w dniu ślubu.
Dziękuję za komentarze... Koziołrogacz=> zwróciłeś uwagę na dosyć istotną rzecz, z której nie zdawałem sprawy, ale podobnie jak Ty jestem za równymi kadrami, tutaj to 3:2, a jeśli cięcia, to tylko proporcjonalne, a w tym przypadku to przycięcie góry... zapewne lepszym rozwiązaniem byłoby odpowiednie wykadrowanie przed ekspozycją, czyli skierowanie oiektywu bardziej w lewo, ale nie wiem czy nie było tam jakiejś przeszkody... starałem się pośpiesznie "łapać" uciekające światło, bo jeszcze jeden dworek miałem w planie, ale i tak tam trochę się spóźniłem. Poszukam może jeszcze jakiegoś innego, lepszego ujęcia, tutaj tylko powiem, że drugi kościół karmelitów trzewiczkowych w obecnym woj. podlaskim znajduje się w Bielsku Podlaskim, ma trochę inną bryłę, ale pochodzi z tego samego okresu... oba klasztory zostały skasowane przez carat w ramach represji po powstaniu styczniowym.
w dobrym świetle
ładnie, czyściutko
Pyszne światło !
Zastanawiam się nad kadrem, który po lewej stronie kończył by się na ocienionej ścianie.. obiekt w cieniu mniej rzuca się w oczy..
Światło z tej strony kazało mi się zatrzymać, ale mam i inne kadry... może kiedyś pokażę, ale pewnie też z jakąś przeszkadzajką, bo tak to często bywa przy foceniu architektury.
:)
Elegancko, czyściutko - ściana z lewej trochę przeszkadza, drażni