Opis zdjęcia
Lapidarium (łac. lapidarius kamienny) ; miejsce przechowywania i prezentowania zgromadzonych okazów kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów rzeźb, nagrobków, pomników, elementów pochodzących z zabytkowych budowli. Ekspozycja może znajdować się na wolnym powietrzu lub w zamkniętym pomieszczeniu (muzeum, galeria, park, dziedziniec). Pierwsze lapidaria powstały w okresie renesansu, upowszechniły się w XIX wieku.
Z serii "lapidarium" to zdjęcie najbardziej mi się podoba. Akurat taka kompozycja kadru oraz zestawienie jasnego i szarego kamienia z ciepłą barwą cerkiewnej ściany.
Tak wiele.......... za nimi, a tak dobrze wygladaja :)
Antoni dziękuję...
Świetne ujęcie, z opisem bardzo dydaktyczne... Chyba zrobię wyprawę w rejon Beskidu Niskiego... pięknie pokazyjesz jego walory...
Porządna robota jak zawsze.
... i w ten sposób historia sięga współczesności... Ładnie sporządzony foto-dokument. Pozdrowienia :)
osiu [2009-08-10 15:55:23] - drobne sprostowanie; lapidarium założył Olgierd Łotoczko w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.. natomiast członkowie NGK "Magurycz" dokonali gruntownego czyszczenia i konserwacji nagrobków..
jak zwykle - super.pzdr;)
Dzięki ofiarnej pracy Nieformalnej Grupy Kamieniarzy "MAGURYCZ" we wrześniu 2005 roku powstało wokół cerkwi to lapidarium. http://jaslo.atspace.com/magurycz.html
Zdawałoby się, że na cerkiewnym placu będą wreszcie bezpieczne.. ale i tutaj nie obyło się podobno bez aktów wandalizmu.. Zgadza się Antoni, o gustach się nie dyskutuje, ale pamięć o przeszłości Beskidu Niskiego kultywować trzeba.. i myślę, że Twoje zdjęcia dobrze temu służą.. :)
:D Ciekawy kadr i miejsce... :))
tak, widać, że to nie jest "prawdziwy" cmentarz przy cerkwi, nagrobki odnowione i wybrane te najbardziej okazałe...
Zebrano z okolicznych zniszczonych cmentarzy
W wyjątkowo dobrym stanie mi się wydają - czemu właściwie je tam przeniesiono?
... lubię oglądać Twoje prace, a czytając opisy można się wiele nauczyć, pozdrawiam
..ładne..:)
De gustibus non est disputandum
brzydkie