Opis zdjęcia
Wał szkwałowy (łac. arcus, ang. shelf cloud) – szczególna forma chmury, podczas zbliżania się widoczna jako wał, a przypominająca poprzecznym przekrojem poziomy klin. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej (zazwyczaj burzowej). Taka forma chmury występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach zawsze na przedniej krawędzi burzy. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawiają się silne opady i porywisty wiatr, szkwał. (wikipedia)
Jedno zdjęcie tylko obcięte od dołu. To po lewej to widocznie przy stęplowaniu słupa powstało. Cóż mistrzem "oszustwa" to ja nie jestem ;]
ładnie to wygląda na zdjęciu, owszem, ale spotykać tego nie lubię, ani odczuwać skutków na własnej skórze ;) Zwłaszcza, że w ostatnich czasach wał szkwałowy u nas niekoniecznie zapowiada tylko dużą burzę i deszcz ale faktycznie, mogą się tworzyć superkomórki i jakieś tam traby... Brrrr. Świetne zdjęcie :) To jest sklejane z wielu zdjęć? Czy jedno (cośtam po lewej widzę jakby sklejanie ;) ) A pytam dlatego, że zawsze chciałam uzyskać efekt "napierającej masy chmur" ;)
tej wiosny miałem okazję kilkakrotnie obserwować to zjawisko. Potem tak padało, że nic nie widziałem. Taki wał robi wrażenie i napawa przerażeniem. Mam nadzieję, że jeszcze zdarzy się kilka razy go spotkać.
jak mnie taki szkwał dorwał raz to myślałem że do domu nie wróce... (front burzowy? pierwsze słysze :) jest ciepły albo zimny, konsekwencją styku mas powietrza o dużej amplitudzie są burze ( nie mówię tu o konwekcyjnych)