Opis zdjęcia
Wieża ciśnień Wieże Bismarcka, niem. Bismarckturm - powstałe w latach 1869-1934 proste budowle w kształcie wieży lub kolumny sławiące Ottona von Bismarcka i wyrażające niemiecką dumę narodową. Z ok. 240 wież powstałych na całym świecie (w społecznościach niemieckich), ok. 50 jest wynikiem oficjalnego konkursu na projekt takiej budowli ogłoszonego pod koniec XIX wieku przez niemiecki Związek Studentów. W założeniu, konkurs miał skodyfikować i możliwie zunifikować projektowanie wież, nadając im symboliczny, prosty i masywny charakter. W roku 1899 konkurs na projekt wieży Bismarcka wygrał drezdeński architekt Wilhelm Kreis pracą pt. Zmierzch Bogów. W jego projekcie (niezbyt jednak często kopiowanym przez innych twórców) wieża ma wielostopniową podstawę, cztery kolumny i nadbudowę w postaci misy ogniowej. Ustalono też, że kilkakrotnie w ciągu roku na wieżach rozpalany będzie ogień ku czci Bismarcka. Uroczystości takie przypadały na rocznice urodzin i śmiercią patrona, ale i inne święta, np. przesilenie letnie. Zwyczaj ten przetrwał w Niemczech w stanie szczątkowym do dnia dzisiejszego. Na terenie Polski znajduje się 17 z prawdopodobnych 40 wież Bismarcka (nie sposób czasami dotrzeć do dokumentów potwierdzających, że dana wieża była z założenia "wieżą Bismarcka". Niektóre wieże Bismarcka są przypisywane innym miejscom niż te, gdzie się naprawdę znajdują, np. wieża na Wielkiej Sowie wg oficjalnej terminologii znajduje się w odległym o kilkanaście kilometrów Dzierżoniowie. Po wojnie wiele wież zniszczono jako symbole niemieckiego nacjonalizmu. W związku z odnowieniem pomnika Bismarcka w Nakomiadach Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wypowiedziała się przeciwko upamiętnieniu Bismarcka.
bardzo ciekawy obiekt - wart ponownego odwiedzenia
Dla mnie nieznany ale dzięki takim zdjęciom z porządnym opisem będzie okazja poznać.
a ten cytat właśnie z Tej strony Według Sieglinde Seele i Güntera Kloss ("Wieże i kolumny Bismarcka", wyd. Michael Imhof, Petersberg 1997), wieża w 1991r. była niedostępna dla zwiedzających. Na wieży brakowało misy ogniowej oraz inskrypcji. Przed rokiem 2002 budowla służyła za wieżę ciśnień / przepompownię. Nad wejściem znajdowała się tabliczka z napisem „Wieża ciśnień”. W sierpniu 2002 wieża była w bardzo złym stanie. Nieszczelna instalacja wodociągowa była przyczyną nasiąkania murów wodą, które uległy rozsadzeniu podczas mrozów. Brakowało również inskrypcji „Bismarck”. W sierpniu 2002 wieża została wyremontowana (mury zewnętrzne, wierzchołek wieży, schody).
ale ta wieża pełni taką rolę :) może ktoś ją modernizował i przystosował obiekt do właśnie takich celów
Wieże Bismarcka nigdy nie były budowane jako wieże ciśnień. Oprócz oczywistego elementu propagandowego były to wieże widokowe. Więcej szczegółów o wieżach Bismarcka można znaleźć tutaj: http://www.bismarcktuerme.de/website/ebene1/indexpolnisch.html A co do jakości zdjęcia, to od prostego dokumentu wymaga się jednak więcej niż to w tym przypadku zaprezentowano.
Ciekawa budowla :)
Ciekawe - jak w Peru