Opis zdjęcia
Mimo iż różnice między familokami a innymi kamienicami budowanymi dla pracowników w tamtym okresie nie są zbyt znaczne, to jednak na początku XX wieku cechował je wyższy standard mieszkalny, ze względu na wodociąg. Ich obecność na terenie miast Górnego Śląska także odcisnęła się piętnem na lokalnej kulturze, w której miejsce familoka było szczególnie cenione i często opisywane w literaturze, w szczególności we wspomnieniach jego mieszkańców, przyczyniając się do kształtowania się społeczności lokalnych osób w nich zamieszkujących, wyodrębniając ją jako specyficzną na obszarze miast, gdzie były budowane. Opis familoka i życia w nim znajdziemy w powieści \\"Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny\\" autorstwa Janoscha (Horsta Eckerta) niemieckojęzycznego pisarza urodzonego w Zabrzu.
nie tylko ta...;-)))
udane jest :-)
dziękuje za komentarze i oceny, fajnie że podoba się Wam ta fotka :)))
Niepokojący fot
bardzo ciekawy cykl. po raz kolejny odblokowujesz moje neurony. światełka są ekstra. jak bym oglądał kronikę wprowadzenia stanu wojennego
bdb
Świetne!
ok...
+
życie...
tam niestety codzienność nie odbiega od tej kolorystyki :(
zamglony, monochromatyczny familok... To jest klimat...
I to jest to ,co dzielnicowy lubi najbardziej :)
:))) dzięki
podoba się. klimatycznie
cała seria mi podchodzi
ładnie :))
to mnie cieszy :)
lubię takie szaro szare lekko zamglone ...
hehehe ... jest nas tu paru fanatyków takich "staroci" - damy rade !
dokładnie
no ktos musi je pokazywać, szkoda żeby tak zniknęły zapomniane. Warto wiedzieć że nie tylko Nikisz nam jeszcze został ;)
dobry kadr, fajna tonacja. Dobrze że pokazujesz te miejsca :)
cieeeszy mnie :)
fajniste
lubie