Opis zdjęcia
Posada Rybotycka - wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie przemyskim, w gminie Fredropol, w dolinie Wiaru, w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego.W czasach przynależności tych okolic do Rusi, prawdopodobnie w połowie XIV w. powstał w Posadzie Rybotyckiej prawosławny klasztor bazylianów pw. św. Onufrego a przy klasztorze założono osadę, wzmiankowaną w dokumentach z 1367 jako Honoffry. Nazwa \\\\"Posada\\\\" pojawia się po raz pierwszy w 1494. Wieś wchodziła w skład klucza rybotyckiego. W 1921 liczyła 98 domów i 602 mieszkańców, z tego 75 deklarowało narodowość polską. W 1945 r. ludność wysiedlono na Ukrainę. Obecnie w Posadzie Rybotyckiej pozostało kilkanaście zabudowań. Na zachodnim skraju, na pagórku stoi murowana cerkiew obronna pw. św. Onufrego, najstarsza zachowana cerkiew w Polsce (do 1692 prawosławna, później greckokatolicka). Cerkiew składa się z trzech połączonych wież, z czterospadowymi dachami.
piękna
Andres przeważnie w sedno trafia :-)
oj dawno temu tam byłem, pięknie
a nawet do pooglądania...
...o, widzę, że jest u Ciebie więcej do poczytania :)
Ikonografia malowidel wyglada tak: Na sklepieniu przedstawiono Boga w otoczeniu Aniolow, a na podniebiu łuku popiersia prorokow w medalionach. U góry na scianie wschodzniej widac prawdopodobnie Chrystusa z aniolami, na scianie poludniowej sceny umywania nog i ostatniej wieczerzy, na scianie wschodniej - komunia apostolow. W strefie srodkowej wszystkich scian namalowano poklon ofierze przerwany przedstawieniem czuwajacego Emmanuela i Chrystusa, a w strefie dolnej wszystkich scian namalowano tkanine rozwieszona na koleczkach. Na templonie natomiast przedstawiono Archaniolow Michala i Gabriela oraz tablice fundacyjna z nieczytelnym napisem...
aha lekcja historii ;]
Dla zainteresowanych: w środku w prezbiterium znajduja sie malowidla z ok polowy XV wieku...
znam Beatę Rybotycką... :{))))))
bardzo
też zawsze czytam, zdjęcie dobre.
A Andres oczywiście trafił w sedno! :-)
Antoni, daruj mi ten (i z góry przepraszam za kolejne) żartobliwy komentarz, ale ja po prostu nie mogę się powstrzymać :-)
obiekt ładny , zdjęcie bardzo dobre...
Naznaczona światłem i najważniejsza! Za opis - dzięki - zawsze czytam...
Ładnie wypasiło - ta kontrastowa biel i niebieski nieba - fajnie. Jestem ciekaw jaki filtr był polar czy szary?
co za kolorki, super !
dobre ..:)
świetna robota!
Antoni pięknie wykonane foto :-) 9/10
Rzeczywiście. Chyba starość przytępiła mi refleks. dziękuję
Iskier miał na myśli zapewne Beatę Rybotycką, hehe, no i właśnie ta cerkiew jest równie piękna, pozdrawiam.
b.ładnie w tym otoczeniu
bardzo ładna kolorystyka
Pogranicze zawsze krwawi...Cerkiew piękna, jak zamek.
Przepraszam, ale nie rozumiem
Antoni, już raz Ci mówiłem - ona ma na imię B E A T A. Piękny portret ;)
Mi też się podoba.
pięknie wyszło robi wrażenie
ładnie mu tak białemu w niebieskościach ;)
ładnie
Miejscowa legenda głosi, że w jej podziemiach pochowano tamtejszego władyke Michała Kopystańskiego - inną sprawą jest, że to już kolejne miejsce w którym podobno jest pochowany....:)
bardzo ładna kolorystyka i światło