Opis zdjęcia
Dąbrówka Starzeńska wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Dynów. Leży nad Sanem, 25 km od Sanoka, na styku Pogórza Przemyskiego i Dynowskiego. Są tu ruiny zamku Kmitów (XV w.). Według podań ludowych zamek miała rzekomo wybudować królowa Bona dla wojewody Firleja. Legenda głosi, że zamek łączy z Dynowem podziemny tunel. Rozbudowano go w kształcie prostokąta wraz z parkiem dzięki następnym właścicielom z rodu Stadnickich. Właściciel Stanisław Stadnicki zwany Diabłem Łańcuckim, najeżdżał dobra dynowskie kasztelana Wapowskiego. W 1629 - budowa zapór i zmiana koryta Sanu, pogorszyła stosunki z sąsiadami Wapowskimi, którym rzeka zaczęła zalewać ziemie. Potem zamek w posiadaniu Czartoryskich, Ogińskich, Podoskich i Starzeńskich. W 1863 r. na zamku przebywali przywódcy powstania styczniowego, gen. Marian Langiewicz i gen. Ludwik Mierosławski. Lata swojej świetności zamek ten przeżywał za czasów Starzeńskich, którzy w drugiej połowie XIX w. dobudowali dwór oraz przerobili zamkowe baszty na mieszkania. Zamek ten szczycił się bogatą biblioteką oraz pokaźnym zbiorem dzieł sztuki. Wybudowano tu kaplicą grobową (ok. 1900 r.). Zamieszkały do 1945 r., potem spalony i wysadzony przez UPA. Zamek częściowo rozebrany, pozostaje w ruinie.
bdb
Chciałem sie zapytać o zamek, co z nim a tu jest odpowiedź... czasami trudno dać wiare, że kiedyś był to tętniący życiem zamek.... Dzięki za opis...
Jak trudno dziś uwierzyć w jego dawną chwałę...
ale miejsce! Antoni... jak zawsze... dziękuję! ehh....
Tak jak Koziołrogacz tę basztę oglądałem tylko z dołu, z drogi do Dynowa...Fajnie, że ja pokazałeś z iinej strony...
Oglądam i czytam, warto.
byłem tam kilkanaście lat temu i trochę więcej było tych budowli,czas robi swoje... piękny kadr i opis jak zawsze
Szkoda, że czasami z zabytkami jest aż tak źle. Opis jak zawsze najwyższych lotów.
świetność przemija
eh, jak dlugo jeszcze bedzie wisial w niebycie, kiedy przyroda zabierze do siebie miejsce? czy moze czlowiek jej pomorze i wybuduja jeszcze jakas obore z cegiel pozostalych, eh,..
niewiele z tego zostało ...
to jesztki jednej z czterech narożnych baszt
Taki skromniutki ten zameczek
ładnie opisujesz
Nie znam tego zamku. Dzięki opisowi wiem już sporo.
Zamek.... no cóż zmusza do zastanowienia nad czasem i wartością dzieł rąk człowieka..
Zamek w Dąbrówce kojarzy mi się z innym widokiem.. tzn. tym standardowym, z drogi.. a Ty widzę pokusiłeś się o głębszą penetrację terenu.. dobry opis.. :)