Opis zdjęcia
Pustelniki (Paguroidea) to nadrodzina skorupiaków z rzędu dziesięcionogów miękkoodwłokowych (Anomura). Potocznie bywają nazywane rakami pustelnikami lub krabami pustelnikami, lecz ani krabami (Brachyura- krótkoodwłokowe), ani też rakami (Astacidae - Rakowate) nie są!!! Cechą charakterystyczną miekkodwłokowców (=miernoodwłokowców) jest to, że nie posiadają pancerza na odwłoku, z tego powodu zamieszkują one puste muszle. Na zdjęciu pustelnik występujący w Morzu Czarnym z gatunku Clibanarius erythropus, który w tym przypadku zasiedla muszlę Rapana venosa - drapieżnego ślimaka z rodziny rozkolcowatych (Muricidae). Samo spotkanie pustelnika było bardzo ciekawe, jak się jednak okazało bardziej interesujący jest sam ślimak! Rapana venosa pochodzi z wód Wschodniej Azji: Morza Japońskiego, Morza Żółtego oraz Morza Wschodnio Chińskiego. W latach 40. XX wieku gatunek ten został przywleczony w zbiornikach balastowych statków do Morza Czarnego oraz Morza Adriatyckiego, gdzie rozpoczynał inwazję w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Czarnomorska rapana zmieniła nieco tryb życia, osiąga mniejsze rozmiary ale jednocześnie jest bardziej płodna (o 300%!) w stosunku do osobników wschodnioazjatyckich! Obecnie jest głównym szkodnikiem hodowli ostryg w Morzu Czarnym, a o skali inwazji świadczy fakt, że tylko w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej liczebność populacji rapany szacuje się na 30 milionów osobników - gdzie skutecznie niszczy lokalne populacje mięczaków!!!
super
zdjęcie krystalicznie czyste. nawet model nieźle za pozował ;)
Zrobione w Rawdzie w Bułgarii nad Morzem Czarnym! Dzięki za komentarze i odwiedziny!
Krystalicznie czyste-gdzie zrobione?
przyjemnie popatrzeć na Twoje prace :)
Bdb:)
dobre, ostrótkie
Wiesz, foto jest dobre, ale dopiero z opisem - zagłębiam się w Twój światek... Dzięki za te okruchy delikatnie selekcjonowanej wiedzy :)
b.fajne
ok
Pod kazdym wzgledem fantastyczna fotka;)
++++++++
nie no spoko jest. mi sie podoba
Piękny pustelnik, a historia ślimaka jako żywo przypomina obecną sytuację w Polsce ze ślimakami nagimi, żarłocznymi polifagami, mnożącymi się szybko zagrażającymi nie tylko roślinom, ale nawet pisklętom i noworodkom małych ssaków. Te muszle zbierałam kiedyś nad Morzem Czarnym, też są piękne.
ciekawy okaz
+++
Ładna perła ;)
Bo lubię przytaczać niektóre ciekawostki z świata przyrody! Wiem że polar by sie przydał, tylko na plażowanie ciężko zabrać cały sprzęt fotograficzny, nawet nie miałem osłony przeciwsłonecznej na obiektywie, a o 14 w Bułgarii słońce ostro świeci!
Fotka Oki. Tylko po co wykład z biologi?
Polar by się zdał dla redukcji refleksów świetlnych. Poza tym całkiem OK
Wystawiam jako ciekawostkę przyrodniczą! Pozdrawiam i nie bądźcie surowi ;)