Opis zdjęcia
Murowany z lokalnego kamienia wapiennego budynek synagogi wzniesiono w drugiej połowie XVIII wieku, a według innych źródeł w 1677r. na planie prostokąta w stylu późnobarokowym. W południowo-zachodniej części bożnicy znajduje się główna sala modlitewna, a od strony północnej babiniec. Dawniej wnętrza synagogi zdobione były bogatą polichromią naścienną oraz sklepieniową, przedstawiającą między innymi Ścianę Płaczu w Jerozolimie, Grób Racheli oraz zwierzęta. Podczas remontu w 1953r. zrekonstruowano ośmioboczne sklepienie wg projektu K. Sicińskiego, lecz niestety bez dekoracji oraz zamurowano arkady, które ponownie przebito w 1995r. Do dnia dzisiejszego zachowało się sklepienie przedsionka. O synagodze istnieje legenda mówiąca, że bożnicę miał ufundować sam król Kazimierz Wielki jako dar dla ukochanej Esterki. Synagoga zniszczona doszczętnie podczas ostatniej wojny, odbudowana w 1953r. z przeznaczeniem na kino. Od 2003r., gdy kino zamknięto, jej właścicielem jest warszawska gmina żydowska.
swietne bdb kadr wg mnie
dobry kadr i światło
w następnym tygodniu wybieram się do Kazimierza. mam nadzieję, że zobaczę tą synagogę bo prezentuje sie nieźle! Pozdrawiam.
Zresztą Kazimierz latem jest zawsze tłoczny.
Tak wiem, festiwal filmowy Dwa Brzegi, boleje nad tym, bo w tym roku nie byłem, ale to zdjęcie jest chyba sprzed 2 miesięcy.
Pytam, bo ostatnio Kazimierz strasznie tloczny...
Wrobldob, jakoś się udało, zapewne na Myły Rynek wszyscy poszli, tam na zaplecze, a tak poważnie to trzeba było poczekać trochę.
To pewnie przez tą antenę Partizan pomylił tą niewykorzystywanę synagogę z zajazdem.
Jakim cudem bez tlumu turystow? ;-)
zdjąć druty, zdemontować antenę :)), a tak na serio ładnie leży
Może trochę dziwnie wygląda, ale przez ostatnie pół wieku budynek służył jako kino... w WM nie ma takiego budulca, taki piakowiec to tylko w Kazimierzu...
synagoga w Kazimierzu.. a spodziewałem się raczej, że to jakiś zajazd niedaleko WM..:)
widać, że zadbana... do głowy by mi nie wpadło, że to Synagoga...
?
o proszę..
Ciekawe dzieje, warto przypomnieć
perspektywa jaką lubię najbardziej w tego typu ujęciach, kolorystyka też bardzo dobra +++
kamienie stygną gdy nie słyszą głosów modlitw
Adres jest z plfoto... jak dobrze pójdzie, to może się wybiorę do Zakopanego w drugiej połowie sierpnia, ale pewnie większość kościółków stamtąd sfociłeś, no ale może gdzieś się jakiś ostał... np. ten na Gubałówce.
niestety coś nie mogę wejść na ten adres... ale masz ciekawą architekturę u siebie - pozdrawiam i zapraszam
Niestety nie, bo byłem tam tylko przez kilka godzin, i słońce było wówczas nie z tej strony co trzeba, tam dla każdego obiektu inna pora dnia jest dobra, poza tym są takie trudności, jak ścisła zabudowa, samochody parkujące na tej ulicy, tłumy turystów... tu jest inne ujęcie http://plfoto.com/1533281/zdjecie.html
oczywiście nie da się usunąć tego budynku z kadru, trochę on "obniża" optycznie obiekt główny, czy próbowałeś też innych ujęć?
Tego nie wiem, ale tam wokół Małego Rynku są drewniane żydowskie jatki.
czy ten z lewej strony budynek też należy do synagogi?
Według ówczesnego prawa synagoga, nie mogła być wyższa niż światynie chrześcijańskie, a przy budowie tej synagogi wykorzystano naturalne zagłębienie... po drugiej stronie ulicy znajduje się bowiem kazimierska fara.
Z tego co wiem, to sala główna jest niewykorzystywana, a w bocznych pomieszczeniach są pokoje do wynajęcia, do niedawna to było kino, dlatego taki wygląd.
ciekawe tu dzieje opowiadasz, bez tego trudno wyobrazić sobie, że to świątynia