Opis zdjęcia
Astacus astacus L. - rak szlachetny zwany również rakiem rzecznym, szerokoszczypcowym, krótkoszczypcowym, lub szewcem. Osobnik ze zdjęcia był obserwowany przeze mnie kilka dni temu na Żywiecczyźnie. Oto smutna historia jego przodków: Pogłowie gatunków europejskich raków zostało zdziesiątkowane po przejściu w drugiej połowie XIX wieku epizoocji dżumy raczej która wywoływana jest grzybem żyjącym w wodzie - Aphanomyces astaci. Jej nawroty lokalnie obserwuje się do dzisiaj. Po wygaśnięciu tej epidemii, niekontrolowana eksploatacja pogłowia raków (ilość eksportowanych raków z terenu Polski osiągnęła maksimum w 1927 roku i wyniosła 611 ton raków!!!), stale postępujące uprzemysłowienia krajów, powodujących zanieczyszczenie wód, stale wzrastająca intensyfikacja rolnictwa, w tym stosowanie insektycydów, oraz introdukcja do wód Polski i krajów Europy gatunkówi raków amerykańskich (nosicieli Aphanomyces astaci) w tym raka pręgowatego (Orconectes limosus Raf.), DOPROWADZIŁY NASZE RAKI NA SKRAJ ZAGŁADY!!! (PentaxK100d+bardzo ciemno w cieniu+ brak polara+brak czasu+ szybki zwierz+iso800,F5,6, czas1/90sek;)
szkoda, że raki to dla nas coraz bardziej egzotyka
Jutro kolejny wypad na raczki ;) A Wam dziękuje za odwiedziny!
fajne foto
super!!!
swietnie pokazany, swiatlo super i opis...;-)
świetne!
to jest to ...
SUPER
pięknie pokazane :)
ekstra kadr i światełko bajeczka , świetne , pozdrawiam
Piekny to kadr,mydlane odbicie nieba objekt to znaczy rak w swietny naturalny sposob oswietlony.Rak szlachetny po malu przez amerykański gatunek wypierany a szkoda bo to nasz tutejszy.Piekny pouczajacy opis,serd pzdr
wporzo:)
W takim pięknym światełku się usadowił jakby chciał żebyś go sfocił... :))
bardzo rzadki model a szkoda
Grażyna jesteś niesamowita! :) Dziękuję wszystkim za miłe słowa! Pozdrawiam!
:@)
:)))
Super obiekt!!! Podoba się bardzo!!! +++ Pozdrawiam i zapraszam +++
I tak raczek-nieboraczek w naszym świecie się kołacze... dżuma wciąż nań czatuje, brudna woda życie truje...może lepiej będzie, lecz...na razie ciągle wstecz....Świetne zdjęcie, opis również
Oj rzadko! To jeden z kilku które udało mi sie spotkać, podczas "naraczej" wyprawy;) Ten osobnik tutaj to młoda samica mierząca 7,2 cm(odległość od rostrum do telsona, czyli bez szczypiec). Niedaleko niej karmiłem z ręki raczki siedzące w norkach...a skusiłem je wątróbką drobiową ;)))
wygrzewał się :-)
swiatło faktycznie idealnie sie dopasowało
To z powodu tych spryciarzy do rzeki wchodzę zawsze w butach :) Miałem takiego w dzieciństwie, w specjalnie przygotowanym akwarium - ciekawe stworzonko, nie wiedziałem wcześniej że potrafi oddychać zarówno tlenem zawartym w wodzie jak i w powietrzu. Nie miałem jednak serca go tak więzić, i następnego dnia rano pobiegłem co sil zwrócić go przyrodzie. Pomachał łapką i popłynął na wstecznym :) Ładne zdjęcie.
mocium Panie zacna opowieść
Światło jest niesamowite, jakby raczek dokładnie wiedział, gdzie ma się usadowić. Bardzo dobrze wykorzystałeś te warunki podając go w czystej focie i jak zwykle dzięki za info - dobrze, że dzielisz się z nami swoją cenną bio-wiedzą :)))
świetny wykład, gratuluje spotkania, to rzadkość go spotkać, pozdro
piękne światełko
b fajne
pieknie pokazany
Tak grzecznie czekał, aż mu zdjęcie zrobisz? Duże różnice między oświetlonymi i cienistymi miejscami, woda i odbicia w niej - same utrudnienia a Tobie się udało dobre zdjęcie zrobić :)
pokonałes niełatwe warunki... Brawa
ładnie oświetlony słoneczną plamą..
coraz rzadszy jegomosc