Opis zdjęcia
Nr. 273 Prezentuję kolelny kadr z cyklu \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"OKRUCHY MIASTA\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\". Tym razem dach, dach rezydencji fabrykanta łódzkiego Izaaka Poznańskiego ........ Fragment ten wieńczy część narożną pałacu od strony skrzyżowania ul. Ogrodowej i Zachodniej (dawniej Stodolnianej)... Pałac zaprojektowany był pierwotnie jako oparta o wzorce renesansu francuskiego budowla o charakterze reprezentacyjno - handlowym i mieszkalnym. Autorem założenia był architekt miasta Hilary Majewski. Nie zostało ono jednak w pełni zrealizowane. Pałac uzyskał swą obecną formę w wyniku przebudowy w 1898 roku według projektu Juliusza (?) Junga i Dawida Rosenthala i dalszej rozbudowy, przeprowadzonej w latach 1901-1903 ( po śmierci Izraela Poznańskiego 18. 04.1900 r.). Wystrój sal pałacu jest eklektyczny i nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX wieku przy jednoczesnym zastosowaniu dekoracji secesyjnej. W korpusie głównym, który pełnił funkcje reprezentacyjne i oficjalne, poza dużą jadalnią i salą balową, na piętrze znajdowały się saloniki, a na parterze, w pawilonie połączonym bezpośrednio z Pałacem, pomieszczenia biurowe i giełdowe. W skrzydle bocznym na dole mieściły się magazyny wyrobów gotowych, a na piętrze - apartament mieszkalny, pokoje gościnne oraz - przykryty szklanymi kopułami - ogród zimowy.
Komentarze
:)
wypatrzone super, detale kadru można poprawić, ale w sumie nie przeszkadzają :)
+++
pięknie technicznie;-)
Troszkę mniej prawej i rzeźba wyląduje w MP.. Piękne miejsce, ładny detalizm :)
ładny obiekt.
imponująca budowla, świetny opis z którego możemy się czegoś dowiedzieć ale kadr faktycznie do przemyśleń wiem, że ciężko czasem pokazać to na czym nam akurat zależy. Pozdr.
bdb
chyba bym cięła troszkę lewą... piękna architektura... mz bardzo trudne miejsce...
Ano dach
Witam serdecznie i zapraszam do komentowania pracy.... kolejnej pracy pokazującej Łódź, ciekawe i mało znane wielkie miasto naszego kraju.... Mnie naprawdę jego architektura zachwyca za każdym razem....