Opis zdjęcia
Kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie - kościół farny, zbudowany w latach 1900 - 1903, w stylu neogotyckim, arch. Józef Pius Dziekoński. Wybudowany m.in. z funduszy K. Dittricha, który przeznaczył też na ten cel ponad 3 mln cegieł z będącej jego własnością cegielni w Radziejowicach. Kościół wzorowany na katedrze w Kolonii - 8-krotnie pomniejszony.
Ładny architektoniczny kadr
fajna fota taka strzelista -pozdrovka
A ja myślałem, za pierwszym razem, że to katedra Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, czyli białostocka fara, za pierwszym razem, bo ten kościół już tu był, cóż każdy porównuje z najbliższymi sobie stronami, bo neogotyckie kościoły są w istocie podobne do siebie... to zdjęcie jest znacznie lepsze niż poprzednie, no i fontannę dało się ominąć, choć ceną tego jest ciasny kadr i zbiegające się wieże, ale pewnie lepiej tego zrobić nie można było, kolor nieba na plus.
Dobry kadr ,ciekawa architektura
dobra czysta praca:)
fajny kadr. w pierwszej chwili myślałem, że to katedra w Częstochowie. bardzo podobna. pozdro
Dziękuję za komentarze a Tobie Maćku za wyjaśnienie słowa "farny" innym userom :)pozdrawiam
+++
dzięki Maciek
a obok gołębniki jakie fajne są :-)
Kościół farny (fara, niem. Pfarrei, Pfarrkirche) - dawne określenie nadawane miejskiemu kościołowi parafialnemu, mające tradycję średniowieczną. Fary budowano najczęściej w bezpośrednim sąsiedztwie rynku. Obecnie kościołem farnym nazywa się najstarszy kościół w mieście lub główny kościół dekanatu. W miastach biskupich nazwa dla drugiego kościoła po katedrze. Określenie fara czasem odnosi się do samego terytorium parafii. Na obszarze niemieckojęzycznym określenie "kościół farny" (Stadtkirche) stosowane jest również w przypadku głownych kościołów ewangelickich, nie tylko o średniowiecznej metryce - np. śródmiejski kościół reformowany czy luterański w Wiedniu. - Za WIKIPEDIĄ
w pierwszej chwili pomyślałem że to katedra św. Floriana w Warszawie
co oznacza słowo "farny"?