Opis zdjęcia
Przez tę normalizację wszystko robi się podobne. Jakiś czas temu wprowadzono North American Safety Cab i teraz wszystkie nowe lokomotywy wyglądają tak samo. No, prawie tak samo... Na torach USA o prymat walczą dwie firmy: EMD i GE. Przedstawiciela tych pierwszych już pokazano; czas na GE C40-9W #9160 kolei NS, tym razem - w trakcji podwójnej. Sterowana mikroprocesorem lokomotywa kontrastuje ze straszliwymi torami i połamanymi słupami linii teletechnicznej. Ameryka - kontynent kontrastów?
lubię te pędzące....i ciekawy opis :) pozdr.
i madrze prawisz :P przyklad moich nieudolnie wywolanych otworkow :D! ps sa nowe :P
Ta, jaaasne... musza byc trojpodzialy, mocne punkty, akademia fotografii od PG do LD. W przeciwnym razie - nudne. Wiem, na dziesiatkach kursow fotografii to zdjecie byloby podane jako przyklad zlego. Okej... Dziekuje za rade - zapewniam, ze o mocnych punktach czytalem juz wczesniej. Duzo wczesniej. A mimo to nie jestem za tym, aby akademickie kryteria bezkrytycznie aplikowac do kazdej fotografii.
Kubo! Poczytaj o mocnych punktach i zasadach kadrowania - centralnie umieszczona "twarz" lokomotywy jest nudna, a "ogon" toprawie za kadr wychodzi - nie mieści się...
Końcówka lat 90-tych XX wieku (produkcja), zdjęcie - kwiecień 2006. Dziękuję za odwiedziny!
Takie sentymentalne, jak urok dawnych lat, mimo, że jak piszesz nowe.
Źródło informacji o charakterze buchalteryjnym: http://membrane.com/~elmer/rail/micro.html