Opis zdjęcia
Całkowite zaćmienie Słońca- trzeci kontakt, 29 marzec 2006, Side, Turcja. Zjawisko pierścienia z diamentem powstaje podczas drugiego i trzeciego kontaktu tzn wtedy gdy zaczyna i kończy się faza całkowita. Jest to najbardziej ekscytujący moment zjawiska, podczas ktorego widać Księżyc, mały skrawek Słońca oraz koronę słoneczną. Trwa to kilka sekund. D50/Sigma 500mm, exp. 1/4000sek
z opisu: "Trwa to kilka sekund." --------- !!! bardzo ulotny i kruchy ten pierścień z diamentem..., cuda! ... dobrze, że te zdjęcia zawsze u Ciebie są i zawsze można do nich wracać..., dzięki, Procyonie!
folio super no i widze że astronomia znana co można wnioskować po nicku :) czapak z głowy boskie fotki pozdrawiam
Świetnie!!! pzdr.
ryzykując oskarżenie o bycie banalnym... od razu mi sie skojarzyło z serialem Heroes... a poza tym to poprotu genialne :)
O_o!
c.d. Lepiej stosować cyfrową technikę rejestracji obrazu- można zastosowac kilka krótszych ekspozycji i połączyć obraz w programie cyfrowym. Efekt jest znacznie lepszy:) Dzięki za wszystkie info. Zadziwiasz mnie !!! Czy należysz może do jakiegoś klubu astro ? pozdr :))
Tak niepozorne komety jak Swan na fotografiach nie wyglądają atrakcyjnie, ot kropka lub plamka. standartowym obiektywem ładnie wychodzą tylko bardzo jasne komety, takich jednak jak na lekarstwo. Fotografowalem już wiele komet, z czasami do 40 minut, oczywiście kompensując ruch obrotowy Ziemi. Gdy kometa jest bardzo blisko Ziemi, jak np. Schwassmann-Wachmann aparat trzeba prowadzić nie za gwiazdami lecz wręcz za kometą.
Jeżeli uda Ci się ją sfotgrafować ( czego Ci życzę :) ale to zależy tylko od pogodnego nieba - wtedy chcę ją zobaczyć u Ciebie !!! :))) Klisza (ISO 800 lub więcej) może być czrno-biała. Max. przesłona (np. 2 lub 1,6). Jeżeli fotografujesz bez podążania za kometą - ze statywu użyj czasu ok. 30 sek. , a gdy kometa będzie bliżej gwiazdy Polarnej nawet 50 sek. Jeżeli będziesz "podążać" za kometą - aparat na teleskopie lub w okularze teleskopu ( nie wiem gdzie ty go masz :))) - czas może być dowolnie długi.Życzę powodzenia :) P.S. Wiedzę n/t robienia zdjęć komet - uzyskałam "na szybko" od moich znajomych amatorów "astronomów" ;)
squirr_el/ imponujesz wiedzą! spróbuję ją upolować. Niestety w moim obserwatorium nad północnym widnokręgiem są wysokie drzewa i tam ucieka mi :( większość komet, gdy są w peryhelium. Dziękuję i pozdrawiam :)
***P.S.***Jeżeli masz teleskop ( a sądze,że masz :) który dostrzeże kometę o jasności +11m) - to 19 września pojawi sie na porannym niebie kometa C/2006 M4 (SWAN) z jasnością ok. +8.6 m ( do tej pory była niewidoczna z powodu malejącej elongacji) .Natomiast na wieczornym niebie nie będzie przeszkadzał jej księżyc w nowiu - zresztą ona jest okołobiegunowa.Max. jasności kometa osiągnie 10.X - i nie będzie księżyca !!! Peryhelium w Wielkiej Niedźwiedzicy.Końcowa data to 22 XI.2006. Mieszkasz bardziej na północ więc masz większe szanse :) Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba :) B.
Piękne i czyste - mam nadzieje, że nie ucierpiał na tym Twoj sprzet aprzede wszystkim oczy :).
Piękne świetne foto, Pozdrawiam
dobre :)
Lejcyn/ warte tego ryzyka ;)
NEO/całkowicie autentyczne jak całkowite zaćmienie :)
Pocisnales :) dobrze ze oczka nadal cale :) Pozdrawiam :)
Jak to nie jest fotomoto, a nie jest, to jest świetne!!!
fafne :) zaćmienie słońca dobre :) pozdro. i życze jeszcze lepszych zdjęć :)