neczek - (2020-01-24 10:50:51)
Jark - (2020-01-24 10:41:34)
marass1001 - W DRODZE DO JOMSON... (2020-01-24 08:48:52)
tomcha - koniec (2020-01-24 02:05:32)


FAQ

Nowa funkcjonalność "Grupy" - zobacz faqplfoto.com - faq
plfoto.com - faq

Jak z pewnością zauważyłeś, serwis Plfoto.com nieustannie się rozwija. Staramy się podążać za oczekiwaniami użytkowników i wdrażać nowe funkcje w serwisie. Tym razem zmiany są bardziej rozbudowane.

Oddajemy Ci do użytkowania całkiem nowe wcielenie serwisu, który już dobrze znasz. Pierwsze, na co z pewnością zwrócisz uwagę to nowy wygląd. Mamy nadzieję, że nowa szata graficzna przypadnie Ci do gustu. Dołożyliśmy starań, aby poruszanie się po serwisie było intuicyjne zarówno dla dotychczasowych użytkowników, jak i nowych członków społeczności plfoto.com.

A oto opis pozostałych zmian, jakie wprowadziliśmy:

Zacznijmy od początku, czyli od góry strony. Znajduje się tam nowe nowe menu (1). Znana Ci już wyszukiwarka (2) znajduje się w tej chwili w lewym górnym rogu, natomiast w prawym górnym rogu pojawiło się menu podręczne, zawierające trzy ikonki (3). Są to skróty do opcji: dodawania zdjęcia, ulubionych (autorów i zdjęć) oraz prywatnych wiadomości. To menu występuje na wszystkich przeglądanych stronach w serwisie i jest dostępne dla zalogowanych użytkowników.

plfoto.com - faq - galeria fotograficzna

Na stronie głównej pojawiła się - pod dotychczasową "z galerii" - nowa zakładka - Top of the tops (4); Zawiera ona losowo wybrane zdjęcia z zakładki Top (ostatni miesiąc).

plfoto.com - faq - galeria fotograficzna

Zakładki "zdjęcie dnia" i "aktualności" (5) rozwijają się w osobne podstrony.

plfoto.com - faq - galeria fotograficzna

Nowe menu (6), które również towarzyszy wszystkim stronom serwisu, pojawiło się na dole strony. Znajdziesz tam skróty do zakładki, "polecany autor" a także do menu: zdjęcia, użytkownika i galerii.

plfoto.com - faq - galeria fotograficzna

Swój wygląd i funkcjonalność zmieniło menu pod belką (7) z najnowszymi zdjęciami. Pojawiła się nowa zakładka "newsy", zakładki "zdjęcia" i "mój katalog" są w tej chwili listami rozwijanymi. W zakładce "mój katalog" pojawiła się opcja "obserwowane". "Ulubione" - tu zmienił się sposób prezentacji zdjęć i autorów: jest zakładka z listą autorów i pogrupowanymi zdjęciami (a więc układ dotychczasowy), prezentacja wszystkich zdjęć ulubionych autorów (zdjęcia prezentowane są chronologicznie) oraz zbiór ulubionych zdjęć. Zdjęcia dnia znajdują się w osobnej zakładce w menu "zdjęcia".

plfoto.com - faq - galeria fotograficzna

Modyfikacji uległ też Mój katalog (8):

- Rozwinięta została opcja "blog" o możliwość dodawania zdjęć ilustrujących wpisy.
- Pojawiła się nowa opcja "znajomi". Możesz dodawać znajomych, po uprzednim wysłaniu do nich zaproszenia. Opcja "zaproś do znajomych" znajduje się w portfolio autora, w menu po prawej stonie.
- Udostępniliśmy funkcję dodawania avatara - w zakładce "o mnie"
- Rozbudowaliśmy zestaw informacji w zakładce "o mnie". Możesz tu teraz zamieścić więcej informacji (płeć, data urodzenia)

plfoto.com - faq - galeria fotograficzna

Na pewno sporym ułatwieniem w korzystaniu z serwisu jest zmiana działania i wyglądu prywatnych wiadomości (9). Oprócz nowego wyglądu, wiadomości są w tej chwili dzielone na pocztę otrzymaną i wysłaną. Możesz też tworzyć katalogi, które ułatwiają segregowanie wiadomości.

plfoto.com - faq - galeria fotograficzna

Dodawanie zdjęcia (10) - wprowadzono dwie zmiany:
- możliwość zablokowania oceniania publikowanego zdjęcia
- możliwość określenia koloru tła ramki zdjęcia.
Oba parametry ustawiane są w trakcie dodawania zdjęcia.

plfoto.com - faq - galeria fotograficzna

Skala ocen zmienia się z 25 punktowej na 10 punktową.
Widok zdjęcia: tu, oprócz grafiki i skali ocen pojawia się - pod zdjęciem, obok ikonki kosza - ikona "dodaj do obserwowanych".

Jak widzisz, zmian jest sporo. Mamy nadzieję, że wszystkie są zmianami na lepsze. W wypadku pytań lub problemów technicznych prosimy o kontakt pod adresem admin[at]plfoto.comNajczęściej zadawane pytania:

Użytkownicy:
Jak zostać użytkownikiem plfoto?
Jak wybierane są zdjęcia do panelu "Polecany autor"?
Kto to są polecani użytkownicy?
Jak zostać polecanym użytkownikiem?
Czy mogę mieć więcej niż jedno konto?
Zapomniałem hasła, co mam robić?
Podałem zły e-mail przy rejestracji (lub podczas zmiany danych) co mam robić?
O co chodzi z rezerwacją loginu w Plforum.com?
Jak zmienić swoje dane?
Co to jest blog i jak go używać?
Zapłaciłem, a konto Plus jest wciąż nieaktywne. Dlaczego?
Co to jest lista ignorowanych i jak jej używać?
Chcę usunąć swoje konto, jak to zrobić?
Czy usunięcie konta, jest równoważne z wypisaniem z Newslettera?
Chcę zmienić swój podpis, jak to zrobić?
Nie mogę się zarejestrować
Nie mogę zmienić swoich danych
Nie mogę się zalogować
Zarejestrowałem się ale nie dostałem maila aktywacyjnego
Dlaczego nie mogę używać tagów języka HTML w polu "O sobie"?
Jak działają liczniki odwiedzin (zdjęcie, mój katalog)?
Zdjęcia:
W jaki sposób są zdjęcia trafiają do DNO?
Limit tymczasowy
Jakie zdjęcia trafiają do panelu "Zdjęcie dnia"?
Jakie zdjęcia są pokazywane w panelu "Z galerii" na stronie głównej?
Jak dodać nowe zdjęcie?
Jak skasować zdjęcie?
Czy mogę wysłać dowolne zdjęcie?
Ile zdjęć mogę wysłać?
Na czym polega moderowanie?
Jakie zdjęcia są moderowane?
Jestem początkujący(a) a mimo tego wymoderowaliście moje zdjęcie!?
Jakie wymagania techniczne powinien spełniać plik graficzny?
Wysłałem już zdjęcie ale chcę zmienić tytuł, katalog, kategorię lub opis, jak to zrobić?
Dodałem do katalogu kilka zdjęć ale widać tylko cztery, dlaczego?
Nie widzę wszystkich komentarzy pod zdjęciem, dlaczego?
Nie mogę oceniać niektórych zdjęć, dlaczego?
Kiedy mogę oceniać zdjęcia?
Dlaczego jeszcze nie mogę oceniać zdjęć?
Nie chcę oglądać reklam - jak to zrobić? Jak dodawać więcej zdjęć?
Kategoria "retro" - o co chodzi?


Grupy:
Co to są Grupy?
Co to są Grupy prywatne i jak je zakładać?
Co to są Grupy publiczne?
Do czego służy funkcjonalność Publikowanie ogłoszeń w Grupach?
Na czym polega funkcjonalność Wydarzenia w Grupach?
Moderacja w Grupach
Publikowanie zdjęć w Grupach


Jak zostać użytkownikiem plfoto?
To proste, kliknij w przycisk REJESTRACJA (menu po prawej stronie), przeczytaj regulamin, wypełnij krótki formularz i gotowe. Aby korzystać ze swojego konta, musisz je uaktywnić - w tym celu odbierz maila, którego dostaniesz na adres podany podczas rejestracji. Znajdziesz tam link, który musisz kliknąć, by Twoje konto zostało uaktywnione. Od tej pory możesz się logować w serwisie - po prostu wpisz swój login i hasło do formularza na głównej stronie lub na dowolnej podstronie serwisu (w prawym górnym rogu).

Jak wybierane są zdjęcia do panelu "Polecany autor"?
Na stronie głównej działu GALERIA, nad miniaturkami, znajduje się panel "Polecany autor", w którym pokazywane są 4 najnowsze zdjęcia autora wybranego przez redaktorów i administrację serwisu Plfoto.com. Panel polecanego autora zmienia się dwukrotnie w ciągu dnia. Pierwszy z autorów pokazywany jest od godz. 0:00 do 16:00, drugi od godz. 16:00 do 24:00.

Kto to są polecani użytkownicy?
Polecani użytkownicy to autorzy wyjątkowo dobrych zdjęć, którzy mają skrócony okres oczekiwania na wysłanie kolejnego zdjęcia.

Jak zostać polecanym użytkownikiem?
Trzeba robić bardzo dobre zdjęcia i mieć na koncie co najmniej 3 fotografie. Każda kandydatura przechodzi przez głosowanie zespołu edytorów. Uzyskanie 3 głosów "za" oznacza wpisanie na listę polecanych użytkowników. Edytorzy przy głosowaniu kierują się swoim doświadczeniem i wyczuciem, biorą pod uwagę głównie własny styl autora i jakość prezentowanych zdjęć, nie bez znaczenia są także oceny, jakie uzyskują jego fotografie. Jeżeli uważasz, że ktoś został pominięty, możesz się z nami skontaktować przez formularz na stronie KONTAKT. Nie możemy jednak zagwarantować, że jego kandydatura zostanie uwzględniona.

Czy mogę mieć więcej niż jedno konto?
Posiadanie więcej niż jednego konta jest zabronione. Jest to podyktowane troską o poziom merytoryczny serwisu oraz komfort użytkowników. Wielokrotne konta mogą zostać usunięte przez redakcję, a konto główne w przypadku wykrycia takiego procederu może zostać zablokowane. Jeżeli masz więcej niż jedno konto, skorzystaj z opcji łączenia kont, która jest dostępna na stronie http://plfoto.com/polacz.html.

Zapomniałem hasła, co mam robić?
Nie zapomnij kliknąć przycisk ZAPOMNIAŁEM HASŁA

Podałem zły e-mail przy rejestracji (lub podczas zmiany danych) co mam robić?
Kliknij tutaj.

O co chodzi z rezerwacją loginu w Plforum.com?
Rejestrując się w Plfoto.com, wybrany przez Ciebie login zostaje "zarezerwowany" w Plforum.com. Aby dokonać aktywacji konta, kliknij w link aktywacyjny, który zostanie do Ciebie wysłany mailem po rejestracji.

Jak zmienić swoje dane?
Zaloguj się, kliknij na MÓJ KATALOG (po rozwinięciu menu MOJE... po prawej stronie) a następnie na zakładkę O MNIE oraz ZMIEŃ DANE (lewy górny róg serwisu). Nie można zmienić loginu i podpisu.

Co to jest blog i jak go używać?
Blog (od ang. Web log - dziennik sieciowy) to miejsce w Twoim katalogu gdzie możesz umieszczać na bieżąco swoje przemyślenia, opinie itp. Będzie je widział każdy kto wejdzie na stronę Twojego katalogu. Mechanizm jest bardzo prosty - zaloguj się i wejdź do swojego katalogu. Po lewej stronie masz okienko do dodawania nowych wpisów (będziesz mógł je później usunąć).

Zapłaciłem, a konto Plus jest wciąż nieaktywne. Dlaczego?
Aktywacja konta Plus może potrwać do 24 godzin od momentu dokonania wpłaty. Jeżeli po tym czasie konto wciąż nie jest aktywne, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki (zwłaszcza pliki cookies). Jeżeli to nie pomoże, prosimy o kontakt.

Co to jest lista ignorowanych i jak jej używać?
Lista ignorowanych działa na zasadzie filtra. Gdy jesteś zalogowany, możesz do niej dodać każdego użytkownika (klikając na link [ignoruj] przy jego komentarzu), dzięki czemu nie będziesz widział jego komentarzy i zdjęć. Aby zobaczyć kogo masz aktualnie na liście lub gdy chcesz kogoś z niej usunąć, musisz wejść do swojego katalogu i kliknąć na LISTA IGNOROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW (lewy górny róg serwisu)

Chcę usunąć swoje konto, jak to zrobić?
Można to zrobić tylko kontaktując się z adminem. Jeżeli nie jesteś w 100% przekonany/a do tej decyzji, możesz po prostu przestać korzystać ze swojego konta.

Czy usunięcie konta jest równoważne z wypisaniem z Newslettera?
Nie, ponieważ konto w serwisie Plfoto.com jest niezależne od Newslettera. Aby wypisać się z Newslettera należy wpisać swój adres e-mail na stronie głównej w oknie "Newsletter", a następnie wybrać opcję "wypisz".

Chcę zmienić swój podpis, jak to zrobić?
Podpis jest unikatowym identyfikatorem użytkownika, nie można go zmienić po rejestracji.

Nie mogę się zarejestrować
Jeżeli łączysz się przez server proxy, wyłącz go na czas rejestracji.

Nie mogę zmienić swoich danych
Jeżeli łączysz się przez server proxy, wyłącz go na czas edycji danych.

Nie mogę się zalogować
Jeżeli logujesz się, a system cały czas prosi o ponowne zalogowanie, to najprawdopodobniej znaczy, że masz wyłączone "cookies" w przeglądarce. Włącz je. Instrukcje jak to zrobić znajdziesz w systemie pomocy danej przeglądarki (F1).

Zarejestrowałem się ale nie dostałem maila aktywacyjnego
Może to potrwać do 24h. Jeżeli po tym czasie nie dostaniesz maila z linkiem do aktywizacji konta, skorzystaj z opcji ZAPOMNIAŁEM HASŁA (razem z hasłem dostaniesz link aktywacyjny). Jeżeli i to nie pomoże, zgłoś się do nas.

Dlaczego nie mogę używać tagów języka HTML w polu "O sobie"?
Dostępność tej opcji wynikała z niedopatrzenia, które zostało popełnione na początku działalności serwisu. Niestety, z czasem przekonaliśmy się, że taka możliwość powoduje wiele problemów - od bezpieczeństwa, przez funkcjonalność (często użytkownicy nie znający HTML'a blokowali sobie przez przypadek konta), aż po estetykę (umieszczanie liczników, które z kolei uruchamiały reklamy). Dlatego teraz nie można używać tagów języka HTML w polu "O sobie".

Jak działają liczniki odwiedzin (zdjęcie, mój katalog)?
Liczniki odwiedzin zostały uruchomione 10.I.2005 i od tego czasu liczą ile razy dane zdjęcie lub katalog użytkownika zostały odwiedzone. Odświeżenia strony lub powtórne wejście na tę samą stronę (w trakcie jednej sesji) nie są liczone. Licznik w katalogu użytkownika jest widoczny tylko dla właściciela tego katalogu (po zalogowaniu), natomiast licznik odwiedzin zdjęcia jest widoczny dla każdego.

W jaki sposób zdjęcia trafiają do DNO?
DNO, czyli Dużo Niezłych Obrazków, to wprowadzona w grudniu 2006 r. zakładka, której celem jest promowanie dobrej fotografii. Pokazywane są tam prace niosące ze sobą pewien ładunek emocji nieodłącznie związanych z prawdziwą fotografią.

Co 4 godziny do zakładki trafia 1 zdjęcie, zastępujące najdłużej obecną w niej pracę. Jak łatwo policzyć, codziennie w DNIE pojawia się 6 nowych fotografii. Wyborem zdjęć do zakładki zajmuje się redakcja Plfoto.com wraz z grupą kilkudziesięciu zaawansowanych użytkowników serwisu - osób o wieloletnim doświadczeniu fotograficznym. W przeciwieństwie do TOP, gdzie pojawiają się zdjęcia wybierane przez wszystkich użytkowników serwisu z wykorzystaniem kilku algorytmów, w DNO pokazywane są wyłącznie zdjęcia selekcjonowane przez redaktorów.

Jeżeli szukasz dobrych, wysmakowanych fotografii, koniecznie zobacz DNO.

Limit tymczasowy
Administrator może przyznać tymczasowo użytkownikowi dodatkową liczbę zdjęć do publikacji, które autor może wykorzystać w dowolnym momencie, po wyczerpaniu bieżącego limitu. Po wyczerpaniu limitu tymczasowego autor ponownie może korzystać z limitu przypisanego do konta.

Jakie zdjęcia trafiają do panelu "Zdjęcie dnia"?
Do panelu "Zdjęcie dnia" na stronie głównej trafiają zdjęcia wybrane przez redaktorów i administrację serwisu Plfoto.com. Wybrane zdjęcie jest prezentowane na stronie głównej przez 24 godziny.

Jakie zdjęcia są pokazywane w panelu "Z galerii" na stronie głównej?
Do panelu trafiają zdjęcia wybrane losowo spośród kilkudziesięciu tysięcy zdjęć o najwyższych sumach ocen.

Jak dodać nowe zdjęcie?
To proste. Zaloguj się a następnie kliknij na DODAJ FOTKĘ (menu po prawej stronie). Wypełnij formularz i gotowe.

Jak skasować zdjęcie?
Zaloguj się. Kliknij na zdjęcie, które chcesz usunąć, a następnie na link "Edycja" (znajdziesz go pod zdjęciem). Potem wybierz opcję "Usuń".

Czy mogę wysłać dowolne zdjęcie?
Nie. Plfoto nie jest serwisem do przechowywania zdjęć, jest forum fotograficznym dla ludzi zafascynowanych fotografią. Zanim wyślesz zdjęcie kliknij TUTAJ i przeczytaj czego nie należy wysyłać.

Ile zdjęć mogę wysłać?
Każdy użytkownik może wysyłać 4 zdjęcia tygodniowo. Osobny limit, równy temu do galerii głównej, obowiązuje dla zdjęć z kategorii "retro". Administracja serwisu zastrzega sobie możliwość skrócenia tego okresu dla autorów wyjątkowo dobrych zdjęć.

Na czym polega moderowanie?
Zasady moderacji są proste. Zdjęcie dodane przez użytkownika do galerii może zostać z niej przesunięte przez co najmniej dwóch moderatorów, którzy niezależnie od siebie zakwalifikują zdjęcie do moderacji. Zdjęcie wymoderowane dalej znajduje się w portfolio i można je komentować, nie można go natomiast oceniać.

Jakie zdjęcia są moderowane?
Przede wszystkim zdjęcia o wątpliwej jakości artystycznej i technicznej. Publikując zdjęcia trzeba pamiętać, aby nie pokazywać wszystkiego co udało się uchwycić aparatem fotograficznym. Należy unikać prezentowania tzw. zdjęć albumowych, które bardzo często wiążą się dla autora zdjęcia z pozytywnymi emocjami. Niestety, u innych użytkowników powtarzające się motywy dzieci i znajomych wywołują nierzadko irytację. Szczególną uwagę należy również zwrócić na zdjęcia zachodów słońca, kwiatów, zwierząt domowych. Bardzo często są one motywem zdjęć dla wielu początkujących fotografów, dlatego też poprzeczka publikacji w ich wypadku jest postawiona wyżej. Oczywistą sprawą jest moderacja zdjęć prowokacyjnych, wulgarnych i ośmieszających innych użytkowników lub osoby przedstawione na zdjęciu.

Jestem początkujący(a) a mimo tego wymoderowaliśie moje zdjęcie!?
Plfoto jest forum fotograficznym dla ludzi zafascynowanych fotografią, jesteśmy otwarci na każdego nowego adepta tej pięknej sztuki , ale stawiamy pewne minimalne wymagania odnośnie jakości technicznej i artystycznej wysyłanych zdjęć.

Jeżeli dopiero rozpocząłeś/aś fotograficzną przygodę, wstrzymaj się jeszcze chwilkę, poznaj podstawy warsztatu, popytaj doświadczonych użytkowników, podpatruj lepszych. Zamieść swoje zdjęcia na Plfoto, kiedy zobaczysz, że zacząłeś robić postępy. Mamy nadzieję, że stanie się to szybko :)

Jakie wymagania techniczne powinien spełniać plik graficzny?
Musi być to plik JPEG (zapisany w formacie RGB, czyli standardowym w PCtach) o wymiarach maksymalnie 850x850. Jego rozmiar nie może przekroczyć 250kb.

Wysłałem już zdjęcie ale chcę zmienić tytuł, katalog, kategorię lub opis, jak to zrobić?
Zaloguj się, kliknij na miniaturkę zdjęcia, którego dane chcesz zmodyfikować a następnie znajdź opcję MODYFIKUJ DANE (jest pod zdjęciem).

Dodałem do katalogu kilka zdjęć ale widać tylko trzy, dlaczego?
Wszystkie zdjęcia z danego katalogu będą widoczne po kliknięciu na ikonę przy jego nazwie..

Nie widzę wszystkich komentarzy pod zdjęciem, dlaczego?
Jeżeli pod zdjęciem jest więcej niż 25 komentarzy, to aby zobaczyć wszystkie, trzeba kliknąć na link WSZYSTKIE KOMENTARZE na dole strony z danym zdjęciem.

Nie mogę oceniać niektórych zdjęć, dlaczego?
Plfoto nie przyjmuje ocen wystawionych spod tego samego adresu IP co zdjęcie. Jeżeli więc korzystasz z tej samej sieci lokalnej (dom, praca) co autor, to jest bardzo prawdopodobne, że Twoja ocena nie zostanie dodana.

Kiedy mogę oceniać zdjęcia?
Aby oceniać fotografie na Plfoto, musisz wcześniej przysłać min. 3 swoje zdjęcia i zdobyć min. 13 ocen (powyżej dobrej tj. >6.7 w 10-stopniowej skali) od innych użytkowników serwisu (posiadających w swoich katalogach min. trzy zdjęcia). Jeżeli spełniasz te warunki, a mimo tego nadal nie możesz oceniać - poczekaj trochę. Dane są aktualizowane automatycznie co kilka godzin.

Wprowadziliśmy to ograniczenie, aby przynajmniej częściowo wyeliminować nadużycia związane z ocenami i tym samym podnieść ich znaczenie. Z góry przepraszamy za wszystkie niedogodności z tym związane.

Dlaczego jeszcze nie mogę oceniać zdjęć?
To pytanie ostatnio dość często pojawia się w mailach od Was. System wbrew pozorom jest bardzo prosty - aby oceniać zdjęcia, trzeba w sumie otrzymać ponad 12 (czyli np. 13) ocen powyżej dobrej od różnych użytkowników (przy czym każdy z nich musi mieć minimum trzy zdjęcia w swoim portfolio). Nie trzeba mieć po 13 ocen do każdego zdjęcia. Co to znaczy ocena powyżej dobrej? To ocena >6.7 w 10-stopniowej skali. Jeżeli wydaje Ci się więc, że powinieneś już mieć włączone ocenianie, a tak się nie dzieje, najprostsza rada - poczekaj na więcej ocen. Prawdopodobnie, te które masz jeszcze nie spełniają warunków, a my niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzać każdego przypadku oddzielnie (i tutaj prośba: nie piszcie do nas w tej sprawie, dopóki nie będziecie mieli pewności, że coś jest nie tak).

Może też zdarzyć się tak, że macie już włączone wystawianie ocen, ale system jeszcze tego nie widzi - wtedy trzeba się wylogować i zalogować ponownie.

Nie chcę oglądać reklam - jak to zrobić? Jak dodawać więcej zdjęć?
To proste - wystarczy zostać użytkownikiem konta PLUS. Poniżej znajduje się pełna specyfikacja konta PLUS:
 • Duży limit na zdjęcia. Możesz dodawać do 17 zdjęć w ciągu 7 dni (do 3 zdjęć dziennie), z czego 9 możesz opublikować w galerii, a pozostałe będą widoczne w Twoim portfolio (będzie je można oglądać, ale nie oceniać i komentować). Tak duży limit pozwala na szybkie zbudowanie swojego portfolio.
 • Brak reklam. Użytkownicy kont PLUS nie widzą żadnych reklam.
 • Wyróżniony login. Użytkownik konta PLUS może wybrać czy chce, aby przy jego loginie pokazywała się mała specjalna ikonka .
 • dostajesz do rąk fantastyczne narzędzie - moją galerię, dzięki czemu będziesz mógł CAŁKOWICIE SPERSONALIZOWAĆ serwis i oglądać JEDYNIE INTERESUJĄCE CIĘ ZDJĘCIA.
 • Do 10 ignorowanych. Jeżeli nie chcesz aby wybrany użytkownik oceniał i komentował Twoje prace, możesz dodać go do listy ignorowanych. W koncie Plus możesz dodać do 10 użytkowników na listę.
 • Rozbudowane prywatne wiadomości. Oprócz standardowych opcji, można również: kasować hurtowo wiadomości, tworzyć katalogi oraz otrzymywać powiadomienia o nowej wiadomości na adres e-mail.
 • Rozbudowana tabela Twoich odwiedzających. Dzięki tej funkcjonalności możesz wiedzieć jacy autorzy oglądali Twoje portfolio. Tabela jest w pełni sortowalna i pozwala również na grupowanie danych. W wersji standard użytkownik widzi jedynie dwóch ostatnich odwiedzających.
 • Rozbudowana funkcjonalność Zainteresowanych Tobą. W tabeli zobaczysz wszystkich użytkowników, którzy dodali Ciebie do ulubionych. W koncie Standard użytkownik może zobaczyć wyłącznie liczbę zainteresowanych nim innych użytkowników.
 • Pełne statystyki konta. Konto Plus pozwala na zobaczenie wszystkich ciekawych informacji o koncie. W odróżnieniu od tabeli w koncie Standard pozwala również na sortowanie i grupowanie według wybranego okresu.
 • Więcej informacji na temat konta PLUS znajdziesz na stronie http://plfoto.com/plus.html.


Kategoria "retro" - o co chodzi?
Kategoria "retro" jest przeznaczona dla zdjęć wykonanych przed 1 stycznia 1981 roku. Możesz do niej dodać tyle dodatkowych fotografii, ile wynosi Twój tygodniowy limit. Co istotne, prace te nie liczą się do limitu podstawowego. Jeżeli jesteś w posiadaniu takich zdjęć podziel się nimi, opowiedz ich historię.

Może też zdarzyć się tak, że macie już włączone wystawianie ocen, ale system jeszcze tego nie widzi - wtedy trzeba się wylogować i zalogować ponownie.

Co to są Grupy?
Grupy to nowa funkcjonalność Serwisu. Miejsce, gdzie możesz porozmawiać o fotografii, wymienić się swoimi doświadczeniami i opiniami na interesujący Cię temat. Grupy dzielą się na prywatne i publiczne. Pozwalają na uczestnictwo w dyskusjach na prostym forum, publikowanie ogłoszeń, zdawanie relacji ze spotkań oraz dodawanie własnych fotografii i przeglądanie zdjęć innych użytkowników zapisanych do Grupy.

Co to są Grupy prywatne i jak je zakładać?
Aby założyć Grupę Prywatną, wymaganych jest co najmniej sześciu aktywnych użytkowników. Warunek ten ma na celu zapobieganie tworzeniu się tzw. "martwych grup". Dostęp do grup prywatnych mają tylko użytkownicy zapisani do danej Grupy. Aby stać się członkiem danej Grupy, użytkownik musi zostać zaakceptowany przez jednego z założycieli. Do każdej Grupy Prywatnej przypisany jest Moderator, który dostaje prawo do moderacji Użytkowników, zdjęć, komentarzy, ocen, postów i ogłoszeń. Zdjęcia dodawane do Grup Prywatnych widoczne są tylko dla użytkowników przypisanych do danej Grupy Prywatnej. Żeby założyć grupę prywatną musisz:
 • być zarejestrowanym użytkownikiem z przynajmniej miesięcznym stażem
 • posiadać przynajmniej pięć opublikowanych w serwisie zdjęć, z których żadne nie zostało wymoderowane
 • mieć "czyste konto" co oznacza, że do tej pory Twoje konto nie było zablokowane przez Administrację z przyczyn regulaminowychCzym są Grupy publiczne?
Grupy publiczne, to grupy zakładane przez Administrację Serwisu. Każdy użytkownik może zgłosić propozycję utworzenia nowej Grupy Publicznej za pomocą specjalnego formularza. Na zgłoszone propozycje będzie mógł zagłosować każdy zalogowany użytkownik. Po uzyskaniu odpowiedniej liczby głosów, Administracja zaakceptuje bądź odrzuci zgłoszenie. Moderatorem Grup Publicznych jest Administracja Serwisu i użytkownicy z prawem moderacji.

Do czego służy funkcjonalność Publikowanie ogłoszeń w Grupach?
Funkcjonalność służy do ogłaszania wydarzeń w ramach Grupy. W przypadku Grup Prywatnych publikowana jest automatycznie, w wypadku Grup Publicznych musi zostać zaakceptowana przez moderatora grupy. Każde ogłoszenie składa się z daty rozpoczęcia i zakończenia wydarzenia, miejsca, tytułu i opisu.

Na czym polega funkcjonalność Wydarzenia w Grupach?
Funkcjonalność służy do zdawania relacji ze spotkań, zlotów, wspólnych plenerów itp. W przypadku Grup Prywatnych, treści publikowane są automatycznie, w przypadku grup publicznych muszą zostać zaakceptowane przez Moderatora Grupy. Każda relacja składa się z daty i miejsca spotkania, tytułu i opisu. Ponadto istnieje możliwość opublikowania zdjęć pamiątkowych.

Moderacja w Grupach
Każdy założyciel Grupy Prywatnej dostaje prawo moderacji użytkowników, zdjęć, komentarzy, postów i ogłoszeń. Powyższe prawa przysługują także Administracji Serwisu. Moderacja w wypadku Grup Prywatnych będzie uproszczona, bez systemu zgłoszeń. Moderatorem Grup Publicznych jest Administracja Serwisu i Użytkownicy z prawem moderacji.

Publikowanie zdjęć w Grupach
Wraz z wprowadzeniem Grup, rozszerzony zostaje system publikowania zdjęć w serwisie. Masz teraz możliwość dodawania zdjęć także w Grupach. Jeśli jesteś zapisany do Grupy Prywatnej i chcesz dodawać w niej swoje zdjęcia, musisz jednocześnie publikować zdjęcia w galerii. Za każde zdjęcie opublikowane w galerii dostaniesz prawo wgrania dwóch zdjęć do Grupy Prywatnej. Fotografie opublikowane w Grupach Prywatnych są widoczne tylko dla członków danych Grup. Nie są widoczne w galerii. W odróżnieniu od Grup Prywatnych, w Grupach Publicznych do których jesteś zapisany, możesz publikować tyle zdjęć ile w galerii, w zależności od posiadanego limitu. Jeżeli np. Twój limit publikowanych zdjęć wynosi 2, oznacza to, że możesz opublikować tylko 2 zdjęcia w galerii albo w Grupie. Zdjęcia opublikowane w Grupach Publicznych, do których jesteś zapisany, pojawią się również w galerii i wszystkich rankingach. Podczas dodawania zdjęcia zobaczysz listę Grup do których jesteś zapisany (osobno prywatnych i publicznych).