Magiczne fotografie w Solaris Center

21.09.2009, 17:28:08

"W 12 Dni Dookoła Chin" i "Tropem Zaćmień Słońca" to dwie  wystawy fotograficzne, które od piątku (18.09.2009r.) można oglądać w Solaris Center  (Opole, Plac Kopernika 16). Dla odwiedzających opolską galerię przygotowano prawie
100 zdjęć dokumentujących zorganizowaną przez centrum wycieczkę do Chin oraz  portretujących zjawisko zaćmienia Słońca na całym świecie. Wystawa potrwa do połowy października br.

W 12 Dni Dookoła Chin

Na poziomie zero w pasażu pomiędzy Almi Decor a Kinem "Helios" pod hasłem "W 12 Dni Dookoła Chin" na zainteresowanych czeka 48 wyjątkowych fotografii autorstwa Andrzeja Łapety. Wszystkie zostały wykonane podczas wycieczki zorganizowanej przez Solaris Center, która stanowiła nagrodę w konkursie "Zaćmienie Słońca".  Przez 12 dni uczestnicy podziwiali najpiękniejsze zakątki Chin. Na wystawie można zobaczyć m.in.: Ogrody Mistrza Sieci, w Suzhou, zwanym "Wenecją Wschodu", słynną Jaskinię Trzcinowego Fletu,  wzgórze Trąby Słonia, Zielone Miasto w Guilin, Hong Kong nocą, panoramę rzeki Li, stojąca w pełnym rynsztunku bojowym Armię Terakotową pierwszego cesarza Chin, pokaz tradycyjnych tańców z epoki Tang, słynny stadion olimpijski i Pałac Letni w Pekinie oraz najdłuższą na świecie fortyfikację - Mur Chiński.

Tropem Zaćmień Słońca

Wystawa "Tropem Zaćmień Słońca" została zlokalizowana na Poziomie +2 (część gastronomiczna) w Solaris Center. Prezentowane są na niej zaćmienia całkowite, obserwowane z Madagaskaru, Turcji, Syberii i Chin, zaćmienia obrączkowe, które wystąpiły na terenie Islandii i Hiszpanii oraz przygotowania do prowadzenia ich obserwacji. Autorami zdjęć są członkowie Stowarzyszenia "Obserwuj Zaćmienia": Tymon Kretschmer, Anna Podczaszy i Ksawery Skąpski.

Fotografie zostały wykonane w latach 2001 - 2009. Zdjęcia zaćmień wykonano zarówno tradycyjną, jak i cyfrową metodą rejestracji obrazu. Początkowo do fotografowania wykorzystywaliśmy analogowy aparat z kliszą fotograficzną, dopiero później użyliśmy aparatu cyfrowego. Jako obiektywy stosowaliśmy małe teleskopy lub lunety astronomiczne o ogniskowych od 500 do 1000 milimetrów - mówi Tymon Kretschmer.

Wyprawy (w których uczestniczyły lub organizowały osoby związane ze Stowarzyszeniem Obserwuj Zaćmienia) mają na celu nie tylko zarejestrowanie samego zjawiska zaćmienia. W czasie obserwacji realizowany jest określony program, obejmujący m.in. wykonywanie pomiarów meteorologicznych kilku parametrów pogodowych, które podlegają największym zmianom na skutek zasłaniania tarczy słonecznej przez Księżyc.

powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy