Pamięć miejsca

31.08.2009, 11:50:15

1 września na fasadzie Galerii Bielskiej BWA zawisną wielkoformatowe wydruki archiwalnych zdjęć bielskiej synagogi. Wystawa ma przypominać zniszczenie domu modlitwy przez Niemców we wrześniu 1939 roku.

Synagoga w Bielsku została zbudowana według projektu Ludwika Schöne i Karola Korna, jako wierna kopia synagogi w Szombathely na Węgrzech. O istnieniu bożnicy pomiędzy dzisiejszymi ulicami 3 Maja i Adama Mickiewicza w Bielsku-Białej świadczy pamiątkowa tablica na ścianie Galerii Bielskiej BWA, informująca, iż Dom Modlitwy Żydowskiej stał tu w latach 1881–1939. Galeria Bielska BWA usytuowana jest dokładnie w miejscu dawnej synagogi – w 1960 roku powstał w tym miejscu niewielki Pawilon Plastyków, który w 1989 roku został rozbudowany i zmodernizowany.

- W połowie września 1939 roku miejscowi Niemcy sprowadzili materiały łatwopalne i wybuchowe, podkładając je pod Żydowski Dom Ludowy im. Chaima Bialika w Bielsku oraz trzy świątynie: synagogę główną w Bielsku przy ul. 3 Maja, synagogę główną w Białej przy ul. Krakowskiej i synagogę ortodoksyjną "Ahawas Tora" w Białej przy ul. Szpitalnej. Pod płonące budynki nie dopuścili straży pożarnych. W miejscu spalonego Żydowskiego Domu Modlitwy z łaźnią, salą teatralną i gimnastyczną po wyremontowaniu urządzono składy, a zamiast synagogi w Bielsku urządzono basen przeciwpożarowy – przypomina Jacek Proszyk, historyk z Bielska-Białej, zaznaczając jednocześnie, iż relacje dotyczące daty spalenia synagog różnią się od siebie, źródła podają daty 13, 14 lub 15 września 1939 roku.

"70 lat po zburzeniu bielskiej synagogi"

Wystawa czynna: od 1.09.09 do 31.12.2009
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała

powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy