Requiem dla szałasu

24.06.2009, 11:23:20

Jeszcze tylko do najbliższej niedzieli, 28. czerwca 2009 roku, zobaczyć będzie można w Ratuszu Muzeum Etnograficznego w Krakowie wystawę czasową Requiem dla szałasów. Jan Władysław Rączka – Nieobiektywnie. Fotografie”.

Jan Władysław Rączka, znawca budownictwa drewnianego i miłośnik gór, w latach 70. fotografował niszczejące szałasy w Tatrach. Chciał utrwalić coś, co umierało na jego oczach - kulturę pasterską, której namacalnym symbolem były rozsypujące się, ale wciąż piękne, zbite z desek budowle. Jego fotografie nie są jednak wyłącznie dokumentem. W obiektywie Rączki szałasy nabierają cech żywej grafiki. Faktura drewna, ślady po kornikach, promienie światła wpadające pomiędzy belki, postrzępione krawędzie dachu układają się w niepowtarzalny rytm pieśni dla odchodzącego świata.
 Ten właśnie graficzny charakter zdjęć Jana Władysława Rączki podejmuje autor aranżacji wystawy, Aleksander Duraj. Tworzy on mocno zrytmizowaną przestrzeń, w której fotografia wykracza poza swoje ramy, zagarniając dla siebie coraz więcej miejsca. Wystawa podzielona jest na dwie części symbolizujące las/szałas i halę. Pierwsza poświęcona została fotografii, w drugiej prezentowana jest projekcja wideo o autorze zdjęć i jego pasji. Wystawa „Requiem dla szałasu” to więc nie tylko hołd złożony odchodzącej kulturze, ale też miejsce spotkania dwóch nieobiektywnych spojrzeń.
„Requiem dla szałasu” – Jan Władysław Rączka
Wystawa czynna: do 28.06.2009
Muzeum Etnograficzne, Ratusz, Plac Wolnica 1, Kraków

powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy