Autochromy Tadeusza Rzący w Krakowie

19.11.2008, 11:34:20

W dniach od 20 listopada 2008 roku do 1 marca 2009 roku w krakowskim Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego (ul. Józefitów 16) można oglądać wystawę "Autochromy Tadeusza Rzący".

Tadusz Rząca urodził się w 1868 roku. Był synem krakowskiego przedsiębiorcy i fotografa amatora Karola Rzący i Klementyny z Borschildów Rzącowej. Ożenił się z Francuzką Marią Horteaux, z którą miał dwoje dzieci, Zofię i Tadeusza. Początkowo prowadził firmę ojca, równocześnie poświęcając się swojej pasji, jaką była fotografia. Zawodowo zajął się nią, przystępując do spółki z krakowskim fotografem i poligrafem Tadeuszem Jabłońskim. Często jeździł do Francji, stamtąd przywoził nowinki fotograficzne, tam też nauczył się fotografii autochromowej na warsztatach organizowanych przez braci Lumiére. Właściwie od samego początku pojawienia się autochromów robił na nich zdjęcia. Już w latach 1908-1910, posługując się nimi, wygłaszał odczyty i urządzał pokazy slajdów w Krakowskim Towarzystwie Fotografów Amatorów. Około roku 1910 wydał album Malownicza Polska. Jest to prawdopodobnie pierwsza polska książka z ilustracjami zrobionymi na podstawie kolorowych fotografii. Tadeusz Rząca zmarł w 1928 roku.

W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie znajduje się około dwustu autochromów autorstwa Tadeusza Rzący. Podobnie jak w innych znanych zdjęciach wykonywanych tą techniką, widoczne jest u niego malarskie traktowanie fotografii. Wybrana tematyka - wiejskie plenery, widoki górskie, kobiety na targu, wzruszające zdjęcia dzieci, uśpiona czymś architektura - jest fotograficzną wersją popularnych wątków we współczesnej im młodopolskiej sztuce. Wrażenie pogłębia budowa obrazu, w której widoczne są skupiska kolorowych ziaren kojarzące się z piktorializmem.

źródło: mhf.krakow.pl

powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy