Bramy w Katowicach

10.09.2013, 20:02:18

14 września, o godz. 20 w Galerii Negatyw (ul. Jagiellońska 17a, Katowice) odbędzie się wernisaż wystawy "Bramy", będącej składową interdyscyplinarnego projektu. Otwarcie ekspozycji poprzedzi happening, który będzie miał miejsce 13 września, od godz. 20 do 24 na ul. Mariackiej.

 

\"\"

 

"Przed obiektywem jestem jednocześnie: tym, za kogo się uważam, tym, za kogo chciałbym, aby mnie brano, tym, za kogo ma mnie fotograf i tym, którym on posługuje się, aby ujawnić swoją sztukę."

/Roland Barthes, Światło Obrazu

Wystawa „Bramy” zakłada interdyscyplinarną prezentację tematu poprzez: performance, fotografie, multimedia oraz instalację dźwiękową. Naszym punktem wyjścia jest seria nocnych fotografii „Bramy”, przedstawiająca statyczne postacie, pozujące na tle kolorowych bram. W przestrzeni galerii odtworzymy aurę nocnego miasta poprzez instalację multimedialną, łączącą obraz dynamicznych świateł nocy oraz dźwięków. Na fotografiach znajdują się 2 elementy – pozująca postać i brama. Tę właśnie sytuację zaimprowizujemy w inscenizacji przestrzeni. Będzie to forma przestrzennej instalacji a zarazem scenografia tanecznego performansu.

Performance, oparty na choreografii i teatrze tańca, składa się z ośmiu dwuminutowych scen. W jego czasie interpretowana jest chwila pozowania, magiczny moment zapisu światła obrazu, stwarzania i kreowania postaci. Audialny komentarz stanowią odtwarzane, uprzednio nagrane przez lektora, fragmenty traktatu Rolanda Barthesa pt. „Światło obrazu”.

W sposób wielowymiarowy, autorzy prezentują uniwersalną tematykę – dzięki wykorzystaniu symbolicznego znaczenia fotografii, stanowiącej punkt wyjścia projekt, poruszony zostaje temat nieustannej kreacji, stwarzania i eksplorowania człowieka, przez niego samego. Z drugiej strony pojawiają się także jednocześnie pytania dotyczące zachowania tożsamości i dowodu naszego istnienia.

Istotną częścią całego projektu jest happening, który odbędzie się 13 września 2013 roku od godzinie 20.00, w przestrzeni ulicy Mariackiej. W ramach tego działania zapraszamy odbiorców do zaimprowizowanego świata bram i poddani się fotograficznej próbie. W ten sposób, każdy z uczestników wystawy, może zmierzyć się z ciężarem rejestracji własnej postaci. Ze względu na użycie długich czasów naświetlania pozowanie będzie przypominało dawne techniki fotografowania. To znaczy, że pozująca postać będzie zmuszona do tego, by przez kilka sekund tkwić bez ruchu. Dzięki temu chcemy, by poddający się próbie mieli możliwość wydobyć z siebie elementy samokreacji, a w ten sposób zbadać jak postrzegają siebie i jaki wizerunek własnej osoby zechcą stworzyć. Wyniki tego happeningu zaprezentowane zostaną również podczas wystawy.

Oprawą muzyczną wernisażu i afterparty, do późnych godzin nocnych, zajmie się DJ Misha.

Autorzy

Wojtek Kukuczka

Główne obszary działania to fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film. Absolwent Technikum Fotograficznego, Studiów Magisterskich Fotografia i Multimedia na ASP Wrocław oraz student Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. Uczestnik ponad 40 wystaw fotograficznych między innymi w BWA Wrocław, CSF w Katowicach, CCK Chorzów, reprezentant ASP w dziedzinie fotografii w ramach „Foto Festiwalu” w Łodzi 2008 oraz w ramach festiwalu „The World Photography Awards - Cannes” we Francji 2007. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Śląskiego oraz Wydziału Kultury miasta Wrocław, dwukrotny laureat nagrody dla Młodych Twórców Kultury, Wydziału Kultury miasta Katowice. Inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata. Założyciel Galerii Negatyw

Katarzyna Zioło

Główne obszary działania to teatr tańca, teatr fizyczny, performance. Absolwentka Studia Teatru Fizycznego przy Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, Studia Teatru Fizycznego w Warszawie oraz Autorskiej Szkoły Musicalowej przy Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Uczennica bytomskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Absolwentka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, studentka teatrologii na Uniwersytecie Śląskim. W swoich projektach artystycznych nie ogranicza się do klasycznej przestrzeni teatralnej- poza deskami Śląskiego Teatru Tańca, realizowała spektakle w postindustrialnej przestrzeni bytomskiej Elektrociepłowni Szombierki, performance w przestrzeni galerii sztuki, dawnej Huty Uthemanna, a także happenningi w przestrzeni miejskiej. Aktywna uczestniczka Polskich i Europejskich festiwali i warsztatów teatrów tańca współczesnego. Współpracowała z Teatrem Muzycznym Roma, bielskim Teatrem Tańca Samaya, obecnie artystka niezależna. Członek zespołu Galerii Negatyw.

Współpraca

Aneta Orlik

Aktorka, tancerka, performerka. Studentka V roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Absolwentka kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji. Stażystka organizacji Dance New Amsterdam w Nowym Jorku. Laureatka Złotej Maski Marszałka Województwa Śląskiego za choreografię do spektaklu "Nawiedzenie/Heimsuchung". Pracuje w polsko-monachijskim kolektywie little:interference. Podczas tegorocznego festiwalu Malta w Poznaniu miała okazję współpracować z reżyserem Romeo Castelluccim. Uczestniczka warsztatów i festiwali teatralnych i tanecznych w Polsce i Europie. Interesuje się zagadnieniem nieobecności w sztuce.


 


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy