Ferdinand Schmutzer w Starej Galerii ZPAF

6.08.2013, 15:09:14

Od 5 sierpnia Stara Galeria ZPAF prezentuje pierwszą w Polsce wystawę fotografii niedawno odkrytego autora, Ferdinanda Schmutzera. Te wyjątkowe zdjęcia z przełomu 19. i 20. wieku można oglądać do końca sierpnia.

 

\"\"

 

Wystawa ‘Ferdinand Schmutzer : Fotografie z lat 1894 - 1928’ to pierwsza prezentacja twórczości wybitnego austriackiego artysty polskiej publiczności. Wystawa zostanie pokazana w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Plac Zamkowy 8) w sierpniu 2013 r. Miała już swoje odsłony w Muzeum Freuda w Wiedniu („Ferdinand Schmutzer: Freud and His Era in Portraits” wrzesień 2008 - kwiecień 2009) oraz Ateńskim Domu Fotografii w Atenach i Bratysławie, Leica Gallery w Nowym Jorku, w ramach festiwalu w Ping Yao/Chiny, oraz festiwalu Naarden w Holandii. Wystawa jest połączona z promocją książki „Ferdinand Schmutzer: Photographic Works 1894-1928”, wydanej przez moser Verlag Munich we współpracy z Anzenberger Gallery. 

 

\"\"

 

Na początku XX w. Ferdinand Schmutzer (1870-1928) był zaliczany do najbardziej znaczących artystów wiedeńskich specjalizujących się w portrecie. Jego portrety tworzą fascynujący obraz tamtejszego życia kulturalnego i intelektualnego na przełomie XIX i XX w. Poza imponującą kolekcją odbitek, na dorobek fotograficzny Ferdinanda Schmutzera składa się ponad 3000 negatywów szklanych i 330 odbitek vintage. Po raz pierwszy został on zaprezentowany publiczności w 2001r. Jego portrety fotograficzne przedstawiają sławne osobistości tamtego okresu, jak choćby Alberta Einsteina, Zygmunta Freuda, Pablo Casalsa i Cesarza Franciszka Józefa. Podziwiając sportretowane postaci mamy możliwość przyjrzenia się technice pracy Schmutzera. Fotografie, na podstawie których wykonywał on sztychy, dają nam wgląd w sposób pracy artysty; ich precyzyjne wykonanie dowodzi znajomości warsztatu i wysokich umiejętności artystycznych Schmutzera również w tej dziedzinie. Fotografie krajobrazowe, zdjęcia miejsc odwiedzanych w trakcie podróży Schmutzera i jego rodziny powstały dla celów prywatnych.

 

\"\"

 

Biogramy kuratorskie:

Regina Maria Anzenberger

Urodziła się w Wiedniu. Zdobyła rozległą wiedzę na temat niemal każdego obszaru produkcji mediów drukowanych. Pracowała jako naczelny fotoedytor dla wielu austriackich magazynów (1983/89). W 1989 r. założyła Agencję Anzenberger, reprezentującą 50 fotografów z całego świata, dystrybuującą fotografie kolejnych 200 autorów. Agencja Anzenberger jest jednym z partnerów Austriackiej Biblioteki Narodowej, głównie w związku z pracami Ferdynanda Schmutzera. Reprezentuje także ich kolekcję dzieł sztuki. Galeria Anzenberger została założona przez Reginę Anzenberger w 2002 r. Wielu fotografów reprezentowanych przez galerię regularnie wystawia i jest znanych na całym świecie. Od 2003 r. Agencja reprezentuje historyczne fotografie z dorobku Ferdynanda Schmutzera w postaci odbitek srebrowych.

Katarzyna Majak

Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Jest członkinią redakcji Kwartalnika Fotografia, współpracuje z “VASA Jornal on Images and Culture” jako Associate Editor for Photography. Publikuje w pismach fotograficznych i artystycznych, a także książkach, katalogach (m.in. 2010 LAB EAST - a book on 30 Eastern European photographers, 2005 IV Biennale Fotografii w Poznaniu) oraz wydawnictwach pokonferencyjnych. Kuratorka, i koordynatorka wystaw fotograficznych, prywatnych kolekcji fotografii, współpracowała kuratorsko przy 9 i 10 aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej. Wraz kolektywem BRUN zwyciężczyni konkursy kuratorskiego na wystawę główną w ramach 7. Biennale Fotografii w Poznaniu. Artystka wizualna. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado i MKiDN. Strony: www.katarzynamajak.com, www.womenofpower.pl.


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy