Heroizm widzenia

2.03.2013, 16:08:31

7 marca, o godz. 19 w Galerii "Obserwacja" (ul. Tarczyńska 3, Warszawa) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Zdzisława Pacholskiego pt. "Heroizm widzenia". Wystawa potrwa do 2 kwietnia.

 

\"\"

 

„Heroizm widzenia” jest nierozerwalnie związany z fotografią. Samo pojęcie nie jest wymyślone przez autora. Po raz pierwszy użyła go wybitna amerykańska eseistka Susan Sontag, która wiąże heroizm widzenia z wynalezieniem fotografii. Chodzi o to, że od chwili pojawienia się fotografii w naszym życiu, towarzyszy jej szczególny rodzaj widzenia - heroicznego. Ów heroizm pozwala odczytywać obrazy, będące pozorem rzeczywistości, jako rzeczywistość. W tym, co widzimy, zarówno fotografia analogowa, jak i cyfrowa posługuje się takim samym kodem przekazywania informacji. Jednak podobieństwa kodów nie tłumaczą ich istoty. Wystawa niejako antycypuje epokę technologii cyfrowej, tworzącej nową panoramę kultury widzenia, w której obrazowanie analogowe jest zastępowane obrazowaniem cyfrowym. Przywołany „heroizm widzenia” mówi o sposobie postrzegania rzeczywistości, dzięki któremu łatwiej połapać się w lawinie „potopu obrazów”. Wystawa niejako wnika w technologię cyfrową, w której fotorealistyczne obrazy chwieją wiarygodnością fotografii kształtowanej przez ostatnie 180 lat jej historii. Autor dodaje od siebie:

Ze wszystkich zmysłów – na ogół pięciu – najwięcej wrażeń doznajemy poprzez zmysł wzroku. Okazuje się jednak, że ten zmysł najłatwiej oszukać, a nawet można dowolnie nim manipulować.  

 

\"\"

 

Zdzisław Pacholski, artysta fotografik, członek ZPAF. Wystawy: Polska, Niemcy, Portugalia, Holandia. Udział w Biennale Sztuki w Sao Paulo. Honorowy członek Niemieckiego Stowarzyszenia Twórczego Welbergener Kreis. Autor i wydawca książek: "Koszalin 1901-2000", współautor "Koniec świata w Iwięcinie". Komisarz wystawy “Anna Frank. Historia na dzień dzisiejszy”.


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy