Mistrz i uczeń
4.01.2013, 18:21:55
"Mistrz i uczeń" to wystawa fotografii Zbigniewa Podsiadło i Dominiki Dzierżymirskiej-Podpłomyk, która zostanie otwarta 4 stycznia w kieleckiej Galerii Foyer (ul. Żeromskiego 12, Kielce).
Różne istnieją powody wyruszenia na poszukiwanie własnej drogi. Mimo upływu lat i zmieniającej się w wielkim tempie rzeczywistości jest coś, co się nigdy nie zmienia. To głód prawdziwych autorytetów, który budząc się w nas, nawołuje do owych poszukiwań. W ten sposób odkrywamy wagę i piękno dawnej i mądrej relacji Mistrz-Uczeń. Relacja ta jest zawsze relacją dynamiczną, która przechodzi różne etapy - od naśladownictwa aż do dialogu. Pogodzenie dwóch perspektyw - z jednej strony fascynacji i chęci uczenia się, z drugiej zaś tęsknoty za odnalezieniem własnej drogi - stanowi oś jej istnienia.
Wystawa „Mistrz i Uczeń” mówi między innymi o tym, iż żaden uczeń nie może istnieć bez swego Mistrza, a Mistrz staje się nim w pełni, gdy może innym przekazać swoją wiedzę. Pokazuje, że marzenie o dotknięciu autorytetu, o spotkaniu go na swojej drodze i możliwości terminowania u Mistrza wciąż w nas żyje i że zawsze warto iść za tym głosem, bo takie spotkania naprawdę się zdarzają. Moje spotkanie dwa lata temu Zbigniewa Podsiadło, artysty wielokrotnie nagradzanego w kraju i za granicą, którego twórczość fascynowała mnie od dawna, stało się początkiem relacji, której owocem są fotografie dzisiaj Państwu prezentowane.
Czarno-białe ujęcia, charakterystyczne dla całej twórczości Zbigniewa Podsiadło, łączy nie tylko perfekcyjny warsztat, ale przede wszystkim wyważona i wysmakowana kompozycja oraz subtelność i uniwersalność przekazu. Autor przenika do świata, o którym na co dzień zwykle nie pamiętamy lub o którym staramy się nie myśleć. Do świata zupełnie niepopularnego w dobie współczesnego zachwytu nad krzyczącą, plastikową sztucznością, z kultem młodości i lękiem przed starością. Zbigniew Podsiadło w delikatny i dyskretny sposób porusza kwestie ponadczasowe i najbardziej znaczące, a wszystko to za sprawą ujęć pozornie prostych i jednoznacznych w swojej wymowie. Nie są one jednak w żadnym razie prozaicznym zapisem wspomnień z wybranych przez autora miejsc, lecz doskonale wyrażonym przekazem jego najbardziej osobistych przemyśleń.
Zamiłowanie do fotografii wyniosłam z rodzinnego domu i towarzyszy mi ona z różnym natężeniem od zawsze. Fotografowanie wraz z przyjaciółmi z Akademii Athanor spowodowało, że kilka lat temu zaczęłam o niej myśleć poważniej, co w efekcie doprowadziło mnie do spotkania z Mistrzem.
Jak na ucznia przystało, wciąż poszukuję, badam i przyglądam się otaczającej rzeczywistości, by potem przełożyć to na mój język fotografii.
Zarówno dla Mistrza, jak i jego uczennicy, fotografia jest wielką miłością i pasją, a tworzenie prawie wyłącznie w konwencji czerni i bieli dostrzeganiem wszelakich odcieni szarości. Według nich bowiem właśnie czarno-biała fotografia najlepiej opowiada, że tak naprawdę świat nie jest wyłącznie czarno-biały….
/Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk
Zbigniew Podsiadło - urodzony w 1955 roku, mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF. Jest wielokrotnym laureatem najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, wyróżniony Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Członek Rady Fundacji „Centrum Fotografii” oraz Rady Programowej Centrum Sztuki Zamek Sielecki, w roku 2010 odznaczony Nagrodą Artystyczną Miasta Sosnowca. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych, zdobył medale i nagrody między innymi na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, Berlinie i San Francisco. Jest uczestnikiem i organizatorem plenerów i sympozjów artystycznych oraz Opiekunem Artystycznym Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu. Wspiera i naucza młodych adeptów fotografii.
Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk - urodzona w 1975 roku, mieszka i pracuje w Krakowie. Psycholog, aktywnie fotografuje od kilku lat. Współtworzy i uczestniczy w pracach Akademii Athanor. Uczestniczka ogólnopolskiej poplenerowej wystawy „Rebis - w poszukiwaniu kamienia filozoficznego”. Zdobyła wyróżnienie podczas Międzynarodowych Konfrontacji Fotograficznych Just One Photo 2011, a w roku 2012 prace jej zostały wyróżnione i opublikowane przez amerykański prestiżowy dwumiesięcznik B&W Magazine (Special Issue 92, 2012 Black&White Portfolio Contest Winners, August 2012), poświęcony w całości fotografii czarno-białej.
Brak komentarzy