Wystawy Kishin Shinoyama i Mischa Kuball

24.11.2012, 21:24:36

Dwie wyjątkowe wystawy fotograficzne w Katowicach Japońska legenda fotografii Kishin Shinoyama i niemiecki artysta multimedialny Mischa Kuball odwiedzają Katowice, żeby otworzyć swoje wystawy w ramach festiwalu Ars Cameralis.

 

\"\"

 

Kishin Shinoyama to jeden z najważniejszych japońskich fotografików, dotąd kojarzony głównie z fotografią aktu. Na jego zdjęciach ludzkie ciała stawały się elementami skomplikowanej rzeźby, co czyniło je kompozycjami niemal abstrakcyjnymi. Równie znane są fotografie, które Shinoyama zrobił Johnowi Lenonowi i Yoko Ono w 1980 roku. Artyści poprosili go o portret na okładkę albumu "Double Fantasy", nad którym właśnie pracowali. To najważniejsze zdjęcie, pokazujące całujących się Lenona i Ono, powstało w nowojorskim Central Parku. Trzy miesiące później Lenon został zastrzelony. Na najnowszy projekt Kishina Shinoyamy składa się cykl wielkoformatowych zdjęć dokumentujących krajobrazy Tohoku, najbardziej zniszczonej części Japonii. Cykl "Atokata", czyli "Ślady" to jedna z najważniejszych wizualnych wypowiedzi na temat japońskiego kataklizmu. Jak mówi sam Shinoyama, w Tohoku zobaczył krajobraz, który pozwala na jednoczesne doświadczenie życia i śmierci. Dostojny, wartościowy pejzaż przepojonypogodną ciszą.

 

\"\"

 

Mischa Kuball jest niemieckim artystą dobrze znanym ze swoich świetlnychinstalacji, którymi zmienia pejzaż miast na całym świecie. Jednak obok spektakularnych projektów, Kuball angażuje się w projekty mniej widowiskowe, ale nie mniej ważne. Efekt jednego z nich - "New Pott/Nowe Zagłębie" pokazuje od piątku 23 listopada galeria "Centrum" Centrum Kultury Katowice.

"Pott" to slangowe określenie Zagłębia Ruhry. Kojarzy się z angielskim wyrażeniem "melting pot", czyli "wrzący tygiel", i o takie skojarzenie musiało też artyście chodzić. Przed jego obiektywem stanęło bowiem 100 rodzin imigrantów, którzy wybrali Zagłębie Ruhry na swój nowy dom. Każda z rodzin zdaje nam także relację ze swojego życia i kreśli plany na przyszłość. Osobiste doświadczenia i historie imigrantów pozwalają nam spojrzeć inaczej na ten region oraz jego kulturalne i gospodarcze przemiany.

Wernisaż wystawy w piątek 23 listopada o godz. 19 w galerii "Centrum" Centrum Kultury Katowice.

Więcej informacji na www.arscameralisfestiwal.pl 


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy