Podglądanie świata - wystawa fotografii otworkowej

14.11.2012, 16:19:57

Jeszcze w październiku ruszył cykl wystaw w ramach Festiwalu fotografii absolwentek i absolwentów Kursu Fotografii Artystycznej, organizowanego z okazji XV-lecia KFA. 18 listopada o godz. 19, w Galerii "3 okna" (ul. Dajwór 3, Kraków) odbędzie się wernisaż wystawy kolejnego z absolwentów - Andrzeja Ruszkowskiego pt. "Podglądanie świata".

 

\"\"

 

Podglądanie świata

Zdjęcia zostały zrobione podczas wielu wakacyjnych wyjazdów autora do różnych krajów świata. Wszystkie za pomocą małej drewnianej skrzyneczki, która w tym przypadku, dzięki małemu otworkowi i umieszczonej wewnątrz kliszy, stała się aparatem fotograficznym. Ta fotografia jest właściwie podglądaniem świata z wnętrza skrzynki. W podglądaniu tym jest wiele przypadku. Często końcowy efekt widać dopiero po wywołaniu negatywu. W świecie powszechnej cyfryzacji i idealnych obrazów, zalewających nas zewsząd, świat widziany z czarnego wnętrza niewielkiej, drewnianej skrzynki odkrywa na nowo swoją tajemnicę - mówi autor wystawy.

 

\"\"

 

Andrzej Ruszkowski o sobie: 0d wielu lat bawię się fotografią, używając różnych aparatów analogowych i cyfrowych. Nadal ogromną radość sprawia mi dźwięk migawki i zapach utrwalacza na palcach. Przypadkiem było kupienie na popularnym portalu aukcyjnym małego, drewnianego aparatu otworkowego na klisze 4x5 cala. Ten zbieg okoliczności pozwolił mi odkryć nowy świat, który od kilku lat staram się zgłębiać. Niezmiennie zachwycają mnie obrazy widziane z wnętrza małej, czarnej skrzynki. Z braku czasu na o dzień łączę technikę analogową z cyfrową. Negatywy skanuję i drukuję. Obecnie mieszkam w i pracuje w Krakowie.

 

\"\"

 

W ramach Festiwalu zostaną przedstawione między innymi: fotograficzne opowieści o podróżach przez Amerykę Południową, Indochiny, Indie i Afrykę w prezentacjach multimedialnych Kasi i Rafała Siudowskich, Laury i Zdzisława Deców i Bogumiły Jareckiej, refleksje nad atmosferą miast współczesnych Niemiec na wystawie Die Stadtgeist, specyfika tureckiej ulicy w ramach projektu Hidden Under Hijab Pawła Wieczorka oraz intrygujący reportaż z niezwykłego miejsca na zdjęciach Pawła Sasora Metelkova City. W wielu projektach wyraźnie ujawnią się oryginalne, często bardzo emocjonalne poszukiwania oraz osobisty, intymny charakter wielu prac i wystaw. Przykładem mogą być tajemnicze pejzaże fotografii otworkowej Andrzeja Ruszkowskiego, wyrafinowane, inspirowane malarstwem akty Roberta Zielińskiego, baśniowo-senne sceny prac Agaty Wójtowicz czy niezwykle poruszające portrety inauguracyjnej wystawy Skala odcieni samotności Alicji Brodowicz. Zobaczymy również wystawy Bożeny Piłat, Michała Sośnickiego, Marty Grabskiej-Press, Jacka Wołczyńskiego, Macieja Świstka, kolejną wystawę semestralną KFA oraz podsumowanie realizowanego w ciągu ostatniego roku projektu Miasto - organizm - maszyna. Organizatorami Festiwalu są: Kurs Fotografii Artystycznej i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Kuratorem projektu XV-lecie KFA jest Zbigniew Pozarzycki - doktorant Wydziału Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Więcej informacji o Festiwalu na stronie: www.wystawafotografii.pl.
 


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy