Obserwatorzy codzienności

6.09.2012, 19:20:28

Każdy z nich jest inny - inaczej postrzega świat, zwraca uwagę na inne zachowania, sytuacje, wydarzenia, kształty i barwy. Połączyła ich wspólna pasja do utrwalania chwili w obiektywie oraz portal fotograficzny Obiektywni.pl.

„Obserwatorzy codzienności” to tytuł wystawy, na którą składają się różnorodne tematycznie i stylistycznie prace, pięciu młodych wrocławskich fotografów. Dzięki Monice Grobelnej przeniesiemy się w świat barw, światła, abstrakcji i kształtów; Adam Korgul pokaże nam czarno-biały, minimalistyczny krajobraz; Artur Witczak zaprezentuje zdjęcia wpisujące się w nurt fotografii ulicznej; Łukasz Kapa przedstawi fotografie pochodzące z cyklu „Miasto poza czasem”; natomiast Łukasz Kędzierski zabierze nas w podróż do Birmy i przybliży życie codzienne rybaków z Inle Lake.
Oto, co autorzy mówią o swoich zdjęciach i  projektach:

 

\"\"



Monika Grobelna „Feria kolorów i kształtów”
Fotografia jest dla mnie przede wszystkim sztuką obserwacji, mieszanką wrażliwości, kreatywności oraz inspiracji. To kompozycja, barw, kształtów i światła. Staram się zawsze stworzyć obraz, w którym zawarte są te elementy. Moje zdjęcia nie są z dalekich podróży, przedstawiają codzienność, a łatwość widzenia, postrzeganie świata i rzeczy, na które większość z nas nie zwraca uwagi, pomaga mi w fotografowaniu. Fotografuje dla siebie, dla własnej przyjemności. Bez nacisku, bez narzucania tematu przez osoby trzecie. Fotografia dla mnie, to wolność, to jak tabletka na stres, dlatego bawię się nią, czasem łamię zasady fotograficzne, aby uzyskać ciekawszy efekt, a jednocześnie zwracam bardzo uwagę na estetykę zdjęcia.

 

\"\"

 

Adam Korgul „Obiekty”
Fotografuję obiekty zbudowane przez ludzką cywilizację. Każde moje zdjęcie przedstawia wytwory człowieka, poczynając od przedmiotów codziennego użytku, po wielkie inwestycje typu sztucznych jezior zmieniających krajobraz na powierzchni wielu tysięcy hektarów. Kompozycje staram się "ubrać" w klasyczne ramy pejzażu. Dążę do minimalizmu i prostej, efektownej formy z zakamuflowaną drugą warstwą. Ta druga warstwa jest istotą i sednem moich prac. Interpretację pozostawiam widzowi i zawsze jestem ciekaw, co zobaczy - piękny naturalny pejzaż, czy też efekty cywilizacyjnej ekspansji człowieka.

 

\"\"

 

Artur Witczak „Szara masa codzienności”
Fotografia to dla mnie sposób na pokazanie drugiego świata – tego, który codziennie obojętnie mijamy, momentów, w czasie których wartości nie dostrzegamy. Staram się utrwalić chwile, które w codziennej rutynie łatwo umykają. Patrzymy, ale nie widzimy. Lubię obserwować ludzi i ich specyficzne zachowania. Gdy jesteśmy świadomi bycia obserwowanym, zachowujemy się sztucznie – gdy jesteśmy częścią szarej codziennej zbiorowości, czujemy się niezauważeni, ukryci przez pęd życia, bezpieczni a wtedy, czasami tylko na kilka chwil, ujawniamy swoje naturalne i ciekawsze oblicze. Lubię polować na te momenty, czasem z zaskoczenia a czasem cierpliwie czekając. Rejestracja tych momentów jest dla mnie remedium na własną rutynę.

 

\"\"

 

Łukasz Kapa „Miasto poza czasem”
„Miasto poza czasem” to mini cykl fotograficzny, który próbuje ukazać piękno, a zarazem bezkresne przemijanie, wrocławskiej architektury. Bohater pokazany jako zlepek kamienia, metalu i szkła, układający się w przeróżne bryły architektoniczne, zapamiętujący każde wydarzenie. Bohater nas wszystkich, który jest poza czasem.

 

\"\"

 

Łukasz Kędzierski „Rybacy z Inle Lake”
„Rybacy z Inle Lake“ to cykl fotografii jakie powstały w trakcie podróży po Birmie (Myanmar), kraju rządzonym przez juntę wojskową w Azjii Południowo-Wschodniej. Miejscowi rybacy charakteryzują się specyficznym rodzajem wiosłowania, do którego używają nóg zamiast rąk. Stają na końcu swojej wąskiej łódki na jednej nodze, natomiast drugą zaplatają w wiosło i okrężnym ruchem napędzają całość. Mają doskonałe poczucie równowagi. Czynność ta, obserwowana z boku, wygląda niczym balet na wodzie, każdy ruch jest precyzyjny i bardzo płynny.

„Obserwatorzy codzienności”

Firlej,

ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

wernisaż: 14 września o godz. 19

wystawa czynna do 12 października

 


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy