Wrocław magiczny

25.05.2012, 23:00:23

Od 1 czerwca w Muzeum Miejskim Wrocławia (ul. Sukiennice 14/15) będzie można oglądać wystawę fotografii Bogdana Konopki pt. "Wrocław magiczny".

 

\"\"

 

Bogdan Konopka, przez krytyków i miłośników fotografii uznany za jednego z najważniejszych europejskich artystów-fotografików ostatnich lat. Jest on zatem jednym z nielicznych polskich fotografów, który ma na swoim koncie sukcesy o znaczeniu międzynarodowym. Był laureatem Grand Prix de la Ville de Vevey w najbardziej prestiżowym Europejskim Konkursie Fotografii (1998). Został stypendystą Pro Helvetia (Szwajcaria 1993r.), Miasta Paryż (1994), Ambasady Francuskiej w Pekinie (2005), Instytutu Kultury Francuskiej w Rumunii oraz na Białorusi (w latach 2000 i 2004). Autor ekspozycji „Szary Paryż” (2000r.) w Instytucie Polskim w Paryżu oraz „Miasto niewidzialne” (2003) w Centrum Pompidou.

 

\"\"

 

Jest jednym z czołowych przedstawicieli fotografii elementarnej, której program współtworzył przy galerii Foto-Medium Art we Wrocławiu. Fotografuje przede wszystkim kamerami wielkoformatowymi i korzysta z tradycyjnej techniki obróbki zdjęć, bez ingerencji w negatyw, stąd jego fotografie kwalifikują się do kategorii fotografii tzw. czystej. Uprawia prawie wyłącznie fotografię czarno-białą, ale sam mówi, że jego fotografie do szeroka gama odcieni szarości, gdyż ludzkie oko nie widzi nic całkowicie koloru białego lub czarnego. Właśnie ta szarość i oryginalny rodzaj światła nadają jego twórczości szczególnego, oryginalnego wyrazu.

 

\"\"

 

Bogdana Konopka najchętniej fotografuje miasta, w których przychodzi mu mieszkać lub  przebywać przez pewien czas: Wrocław, Angres, Paryż, Clermont-Ferrand, Pekin. Utrwala  najczęściej opuszczone miejsca, jakby chciał, fotografując je, zatrzymać ślady upływającego czasu.

Na swojej najnowszej wystawie zaprezentuje on również motyw miejskiego pejzażu. Po raz pierwszy we Wrocławiu zostanie zaprezentowany wyjątkowy cykl fotografii poświęcony temu miastu, który powstał w latach 1978-1988, jeszcze przed emigracją Konopki do Francji i który był kontynuowany w latach 90.  Zdjęcia te przez  lata nie mogły ujrzeć światła dziennego, ponieważ nie sprzyjał temu klimat polityczny tamtych czasów. Zostały dostrzeżone dopiero po ich wystawieniu w Angres we Francji w roku 1991, gdzie „Le Monde” uznał je za objawienie. Serię fotografii, (która  swą stylistyką bliska jest słynnemu już cyklowi „Szary Paryż”), uzupełnia najnowszy cykl z roku 2012, który powstał specjalnie z okazji wystawy we wrocławskim Ratuszu. Będzie to kilka fotografii Wrocławia, odmienionego poprzez współczesną architekturę, uwydatniających przemiany, jakie zaszły przez lata w życiu miasta. Można powiedzieć, że stary Wrocław przeglądać się będzie w nowym.

 

\"\"

 

Ciekawym doświadczeniem wizualnym będzie możliwość porównania najstarszych fotografii, jeszcze z lat 70. z tymi najnowszymi, które wykonał artysta specjalnie na tą wystawę.  Niewątpliwie będzie to również rzadka okazja bezpośredniego kontaktu z odbitkami wykonanymi przez mistrza fotografii ciemniowej.


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy