Kushti - hinduskie zapasy
22.05.2012, 23:41:57
Już jutro, 23 maja, o godzinie 19 w Galerii Obok ZPAF (Plac Zamkowy 8, Warszawa) będziej miał miejsce wernisaż wystawy Bartosza Sobanka pt. "Kushti", poświęconą hinduskim zapaśnikom. Wystawa czynna od 24 maja do 22 czerwca.
We wszystkich antycznych cywilizacjach spotkać możemy wzmianki o sztuce zapaśniczej. Ich powstanie wiązało się zarówno z poszukiwaniem pierwszych metod walki jak i koniecznością manifestacji kulturowej społeczności. Niedoskonałości ówczesnej broni, a niejednokrotnie jej brak warunkował sposób rozwoju technik zapaśniczych w walce. Z czasem były one zrytualizowane, w stopniu odpowiadającym warstwom społecznym je uprawiającym i zaczęły polegać na rozwoju jak najmniej zbrutalizowanej formy – pojedynku bez broni, w którym zawodnicy mogą polegać tylko na własnych umiejętnościach. I taka też była geneza kushti – tradycyjnej formy zapasów praktykowanych w Indiach od tysięcy lat.
Lecz kushti to nie tylko dyscyplina sportowa, ale i rygorystyczny styl życia ściśle powiązany z religią. Zapaśnicy żyją razem w akharach i trenują według tradycyjnych reguł. Najważniejszy cel każdego dnia to rozwijanie „shakti” – energii niezbędnej do walki, doskonalenie umiejętności zapaśniczych i życie w czystości. Alkohol, papierosy i seks są ściśle zabronione. Każde zwycięstwo pozwala zdobyć nie tylko tytuł, ale i ogromny autorytet. Dieta zapaśników składa się z mleka, migdałów, masła klarowanego „ghee”, jajek i chlebków „chapatti”, a każdy mieszkaniec akhary musi sam przygotować sobie posiłek.
Jednak tradycyjna odmiana tego sportu powoli zanika wypierana przez nowoczesne, zachodnie metody treningowe. Akhary przeradzają się w sale gimnastyczne, a tradycyjne gliniane ringi zastępowane są nowoczesnymi matami.
Na wystawę prezentowaną w Galerii Obok ZPAF składa się kilkanaście wyselekcjonowanych fotografii z obszernego materiału, jaki autor zrealizował w trakcie swoich pobytów w indyjskich akharach. Dzielenie dnia z zapaśnikami pozwoliło autorowi na zaobserwowanie codziennych czynności odbywających się w szkołach zapaśniczych oraz utrwalenie na fotografiach obrazów dalekich od tych, z którymi stykamy się na co dzień.
Bartosz Sobanek urodzony w 1978 roku. Z wykształcenia fizyk, zawodowo związany z informatyką. Fotograficzny samouk, dla którego Fotografia stała się motorem napędowym w każdej podejmowanej aktywności. Wciąż poszukujący własnego stylu i formy. Eksperymentujący z różnymi technikami fotograficznymi – od techniki mokrego kolodionu po fotografię cyfrową.
Wystawa Kushti jest pierwszą publiczną prezentacją prac autora.
O 2009 roku prowadzi blog fotograficzny pod adresem www.blog.sobanek.com.
Brak komentarzy