Koncertowa Fotografia Roku 2012

19.05.2012, 18:23:18

W piątek, 18 maja w warszawskim klubie Cud Nad Wisłą ogłoszono wyniki trzeciej edycji konkursu na Koncertową Fotografię Roku 2012. Najlepsze zdjęcia, zgłoszone w kategorii Open i Pro można już oglądać od świtu do zmierzchu w ramach wystawy pokonkursowej. Wstęp na wystawę w Cudzie jest bezpłatny.

W tym roku w kategorii Pro triumfował Paweł Wygoda ze zdjęciem "Yamato". Jak przyznają organizatorzy, zdjęcie to od chwili rozpoczęcia głosowania wyraźnie "prowadziło" i w efekcie wygrało z dużą przewagą.

\"\"

fot. Paweł Wygoda

Drugie miejsce zdobył Grzegorz Furlaga ze zdjęciem "Mosh bez granic". Fotografia została wykonana w 2010 roku podczas festiwalu w Jarocinie. "Ta fotografia żyje własnym życiem! - opowiada autor - Nie jest techniczna - tutaj chodzi o emocje - człowiek na wózku inwalidzkim w środku moshpitu! Muzyka łączy!" Trzecie miejsce, za pracę przedstawiającą Kazika podczas koncertu Kultu w gdyńskiej Hali Widowisko-Sportowej przypadło Wojtkowi Rojkowi.

W kategorii Open, której istnienie od początku udowadnia, że podział na amatorów i profesjonalistów nie miałby sensu, gdyby nie różne warunki w których przychodzi pracować ich autorom, triumfował Marek Wilczek ze Świnoujścia. Fotografia przedstawiająca Vasco Ramosa z francuskiej formacji More Than A Thousand wykonana w nieistniejącym już szczecińskim klubie Kontrasty zdobyła największe uznanie fotografów biorących udział w konkursie. W kategorii Open laureatów ze swojego grona wyłaniali sami autorzy prac (nie mogąc oczywiście głosować na swoje zdjęcie).

Drugie miejsce w kategorii Open zajął Tomasz Deroń, autor bardzo dynamicznej fotografii z koncertu formacji Mouga. Trzecie miejsce zdobyła Katarzyna Łydka portretem Leszka Janerki wykonanym podczas Off Festiwalu.

Nagrody w kategorii Pro (o łącznej wartości 12 tys. złotych) ufundował sklep FotoForma pro dealer marki Canon, nagrody w kategorii Open ufundowło wydawnictwo Helion (książki o tematyce fotograficznej) oraz agencja Good Music Productions (roczne fotopassy na wszystkie wydarzenia muzyczne organizowane przez Good Music).

"Przy trzeciej edycji konkursu na Koncertową Fotografię Roku zdecydowaliśmy się mocno ograniczyć liczbę zgłaszanych prac przez jednego autora. Głównym powodem była troska o naszych znamienitych juruów, którzy, nie będąc zawodowymi fotografami czy fotoedytorami musieli przebrnąć przez znaczną ilość prac i dokonać trudnego wyboru. Pewną nowością dla nich było to, że tym razem mogli oddać tylko jeden głos. - opowiadają organizatorzy - To, co zaskoczyło nas najbardziej, to to, że w kategorii Pro liczba uczestników z roku na rok wzrasta. Może to dowód na coraz większą popularność fotografii koncertowej?".

 

Koncertowa Fotografia Roku to pierwszy i największy w Polsce konkurs, skierowany do osób, zajmujących się fotografowaniem imprez muzycznych. Polski rynek koncertowy rozwija się bardzo dynamicznie, z każdym rokiem przybywa koncertów i festiwali, w naszym kraju występuje coraz więcej gwiazd. Z drugiej strony coraz łatwiej kupić sprzęt fotograficzny, który umożliwia robienie zdjęć, czego efektem jest coraz większa ilość osób, fotografujących czy to dla przyjemności, czy też zawodowo na koncertach.

Koncertowa Fotografia Roku jest skierowana do tej właśnie, z roku na rok coraz większej, grupy osób.

Idea konkursu narodziła się pod koniec roku 2008, a jej twórcami są Artur Rawicz i Marcin Bąkiewicz – fotografowie, pracujący na co dzień dla największych polskich portali internetowych: Onetu, Wirtualnej Polski i CGM.pl. Pokłosiem ich wspólnej pracy było założenie na początku 2009 roku agencji Music Foto Kolektiv, która została organizatorem konkursu.

Pierwsza edycja konkursu obejmowała prace, wykonane w roku 2008 i miała być wydarzeniem przede wszystkim towarzyskim. W szranki stanęło 20 najaktywniejszych polskich fotografów specjalizujących się w fotografii koncertowej, publikujących swoje zdjęcia w ogólnopolskich mediach.

Wśród prac konkursowych znalazły się zdjęcia z występów takich wykonawców jak: Metallica, Iron Maiden, Apocalyptica, The Police, Queen i wielu innych. Fotografie wykonane były w Polsce i zagranicą, na pojedynczych koncertach, jak i na festiwalach (m.in. Audioriver, Off Festival, Sziget Festival, Roskilde Festival, Heineken Open’er Festival, Pepsi Vena Music Festival).

100 zgłoszonych do konkursu fotografii ocenianych było przez jury, w składzie którego znalazły się osoby zajmujące się na co dzień muzyką i koncertami (dziennikarze muzyczni, organizatorzy koncertów). Taki a nie inny dobór Jury podyktowany był względami praktycznymi: fotografowie koncertowi blisko współpracują zarówno z agencjami koncertowymi, jak i dziennikarzami muzycznymi. Taka, może nieco zaskakująca formuła Jury sprawdziła się wyśmienicie i z powodzeniem funkcjonowała w kolejnych edycjach.

Fotografiami, które zdobyły nagrody i wyróżnienia w KFR szczycili się nie tylko ich autorzy, ale i artyści i wykonawcy, którzy się na nich znaleźli.


powrót do aktualności



Komentarze

Brak komentarzy